UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти: Створення українських оперативно-тактичних ракет – під загрозою

Створення нових українських оперативно-тактичних ракетних комплексів, покликаних виконувати ключову роль в обороноздатності країни, знаходиться під загрозою...

Створення нових українських оперативно-тактичних ракетних комплексів, покликаних виконувати ключову роль в обороноздатності країни, знаходиться під загрозою. Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня» пишуть експерти Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак і Сергій Згурець.

Причину проблем із створенням багатофункціональних ракетних комплексів (БФРК) під назвою «Сапсан» експерти бачать в неоптимальному виборі компанії-розробника, а також неузгодженості дій ракетобудівників і представників Міністерства оборони.

«Розробником БФРК визначено ДКБ «Південне», котре свого часу створило 12 із 20 типів радянських МБР. (міжконтинентальних балістичних ракет – ред.). Але воно не має досвіду проектування ракет такого типу, а за роки незалежності ДКБ практично не займалося військовими розробками», — констатують Бадрак і Згурець.

Ескізний проект комплексу, за інформацією експертів, викликав різку критику замовників проекту з Міністерства оборони.

«Головний замовник піддав ескізний проект БФРК нещадній критиці. Ракетні дизайнери у відповідь аргументують: «під час розгляду ескізного проекту найкращої у світі МБР «Сатана» було понад 1000 недоліків, і це цілком нормально. Що ж до БФРК, то їх можливо усунути», — повідомляють експерти.

За їхньою інформацією, ракетобудівники, у свою чергу, звинувачують військових у відсутності належного інтересу до створення БФРК.

«Розробники стверджують: військові настільки не бажають супроводжувати такий складний і відповідальний технічний проект, що навіть не завдали собі клопоту, аби затвердити програму його реалізації», — повідомляють Бадрак і Згурець.

В той же час вони додатково акцентують увагу на ключовій ролі, яку грають оперативно-тактичні ракетні комплекси в обороні країни.

«Створення оперативно-тактичної ракети і оснащення такими ракетними комплексами ЗСУ є ключовим тестом України на її обороноздатність, — переконані Бадрак і Згурець. – Оперативно-тактична ракетна зброя — це «зброя стримання» в локальних конфліктах, а для країн з обмеженим життєвим простором — це стратегічна зброя».

Детальніше читайте в статті Валентина Бадрака і Сергія Згурця «Доля ракети» у свіжому номері «ДТ».