Із майже 2 тисяч хабарників впродовж минулого року лише 57 було засуджено до реального позбавлення волі, заявив у статті для «Дзеркала тижня» доктор юридичних наук Микола Хавронюк. На думку експерта, для ефективного протидії корупції слід забезпечити неможливість уникнення покарання за цей злочин.
За інформацією експерта, із 1900 виявлених у 2008 році хабарників перед судом постало тільки 674.
«З них виправдано 3, звільнено від кримінальної відповідальності — 128. Із 543 засуджених 377 звільнено від покарання, — інформує Хавронюк. — Зі 166 засуджених з призначенням покарання 106 відбулися штрафом, а ще троє — арештом і обмеженням волі».
На його думку, для протидії корупції слід забезпечити менш суворі, але неуникні види покарання у вигляді значних штрафних санкцій.
«Протидіяти цьому масовому явищу можна лише шляхом вжиття до винних у хабарництві осіб не так суворих, як негайних і неминучих заходів адміністративного характеру в такій їх сукупності: 1) конфіскація предмета хабара; 2) стягнення штрафу (наприклад, у п’ятикратному розмірі предмета хабара) і 3) безумовне відсторонення винного від посади із забороною обіймати такі посади надалі протягом тривалого терміну», — пропонує експерт.
Хавронюк переконаний, що реальна адміністративна відповідальність з істотними штрафними санкціями і без відстрочок і можливості уникнути покарання матиме більший вплив, ніж рідко використовувана кримінальна.
«Адміністративна (штрафна) відповідальність досить ефективно виконує попереджувальну і виховну функцію, тому що вона є реальною і настає — на підставі чинного закону «Про боротьбу з корупцією» — у переважній більшості випадків невдовзі після вчинення правопорушення», — констатує експерт.
Детальніше читайте у статті Миколи Хавронюка «Корупція: про те, як «щук» випускають «в річку» у свіжому номері «ДТ».