UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Газотранспортний проект White Stream реальний і необхідний Україні

Проект White Stream («Білий потік»), що передбачає будівництво нового трубопроводу для поставок газу з к...

Проект White Stream («Білий потік»), що передбачає будівництво нового трубопроводу для поставок газу з каспійського регіону до Європи через Україну, є єдиною можливістю для України диверсифікувати газопостачання у найближчій перспективі. Про це у коментарі «ДТ» заявив керівник енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

Експерт спростував думку про неможливість реалізації проекту, озвучену заступником голови парламентського комітету з питань ПЕК Юрієм Бойком.

«White Stream точно вже не видається фантастичнішим за інші проекти морських газопроводів, наприклад того ж таки «Південного потоку», ініційованого росіянами, — відзначив Михайло Гончар. — Більше того, в нього є ряд переваг: частина інфраструктури у вигляді Південно-Кавказського трубопроводу, а також української ГТС вже існує. Морська ділянка становить 630 км, тоді як у «Південного потоку» — 900 км».

При цьому, підкреслив він, реалізація проекту White Stream важлива для України з погляду диверсифікації постачань газу.

«Реально — це єдиний можливий проект із перспективою реалізації до 2013–2015 року, — пояснив експерт. — На той час мають підоспіти й газові ресурси Східного Каспію та Транскаспійський трубопровід, що дозволить збільшити ресурсну базу проекту для нарощування поставок в Україну і транзиту через Україну в Центральноєвропейський регіон ЄС на другій і третій фазах розвитку проекту».

Михайло Гончар спростував також тезу про те, що «Білий потік» є альтернативою проекту «Набукко», який передбачає постачання газу з Центральної Азії до європейських країн через Туреччину.

«Білий потік» — не альтернатива «Набукко», швидше — його північно-західне відгалуження. Для нинішнього уряду України важливо правильно позиціювати його», — наголосив експерт.

Крім того, необхідними для реалізації проекту він назвав узгоджені дії зацікавлених сторін.

«Представивши проект як виключно ініціативу України, якою він не є, уряд швидко отримав негативну реакцію з Туркменистану, — нагадав Михайло Гончар. — White Stream може бути успішним лише при синергії дій України, ЄС та каспійських країн, а також за підтримки США».

Докладніше читайте у статті Тетяни Силіної «Як Тимошенко злила НАТО і влилася в Потік» у свіжому номері «ДТ».