Ліквідовувати постійне представництво президента України в Криму не можна, переконані колишні постійні представники президентів Леоніда Кучми та Віктора Ющенка в Криму Анатолій Корнійчук, Василь Кисельов і Віктор Шемчук. Про це вони розповіли «Дзеркалу тижня», коментуючи пропозицію діючого глави держави щодо прийняття нової Конституції України.
Так, голова кримської республіканської організації Народної партії, котрий обіймав посаду представника глави держави у 1999–2002 роках, Анатолій Корнійчук вважає ліквідацію цього інституту неприпустимою. Він нагадав, що постійне представництво було створене після того, як до влади в Криму прийшли президент Мєшков і Блок «Росія» і посилилися сепаратистські тенденції.
«Будь-яка держава має захищати свій суверенітет і територіальну цілісність. А сепаратистські тенденції в Криму були, є і будуть іще довго», — підкреслив він, додавши: «Якщо ситуація в Криму загрожуватиме територіальній цілісності держави, у держави є конституційний орган, який може прийняти на себе всю повноту влади в регіоні. Постпредство легко наділити відповідними повноваженнями: як орган держвлади, закріплений Конституцією, а для розширення його повноважень і функцій достатньо простої більшості у ВР України, що ухвалить поправки до відповідного закону. Тому ліквідувати його ні в якому разі не можна».
Не згоден з ідеєю ліквідації представництва президента в АРК і глава кримського відділення Партії регіонів, народний депутат Василь Кисельов, який обіймав посаду постпреда у 1997–1999 роках.
«У Криму цього не можна робити. Серед повноважень постпреда є звернення до президента про порушення законодавства, яке допущене тими або іншими нормативно-правовими актами. І мушу сказати, що це дуже дієвий механізм. Коли я був представником президента, жодне моє звернення про такі порушення президентом Леонідом Кучмою не було проігнороване», — розповів Кисельов.
Він зазначив, що президент Кучма жодного разу не відступив від цієї норми, і всі рішення, які суперечили Конституції або законам, призупинялися з одночасним зверненням до Конституційного суду, і парламент Криму скасовував незаконні рішення.
У свою чергу екс-прокурор Криму, депутат «НС–НУ» Віктор Шемчук, котрий обіймав посаду представника президента Ющенка три місяці у 2007 році, відзначив, що під час його роботи на цій посаді спілкування з постпредом було делеговане секретаріату президента.
«На мою першу й останню спробу як постійного представника зв’язатися з президентом мені відповіли, що всі питання вирішуються в секретаріаті президента, — зазначив Шемчук. — Тому сьогодні це не постпредство президента, а постпредство секретаріату, що абсолютно неприпустимо. Створення держадміністрацій тільки поглибить конфлікт між центром і автономією».
Він також нагадав, що крім повноважень президента призупиняти неправомірні рішення АРК, є ще повноваження прокуратури — виносити протести на рішення, а в разі їхнього незадоволення звертатися до суду.
Докладніше читайте в статті Валентини Самар «Заберіть сірники у сантехніків!» у свіжому номері «ДТ».