Результати позачергових виборів до Тернопільської обласної ради, які все-таки відбулися минулої неділі, являють собою дивовижну какофонію трьох перемог: ідей українського націоналізму, задуму глави президентського секретаріату Віктора Балоги популярністю «Єдиного центру» обвалити рейтинг БЮТу в цілому і самої Юлії Тимошенко та нав’язливої мрії лідера Партії регіонів Віктора Януковича здобути новий електорат на заході України. ВО «Свобода», «Єдиний центр» і Партія регіонів отримали, відповідно, 50, 20 і 14 мандатів у регіональному парламенті Тернопілля. До новообраної облради увійшли також БЮТ (12 місць), УНП (11), «Наша Україна» (8) і Блок Литвина (5).
Приголомшливий успіх двох політичних сил породжує неабиякі сумніви. Природно, певна кількість виборців не хоче розкривати соціологічним службам свої симпатії. Бо зізнаватися у підтримці балогівського ЄЦ, хай і представленого на рівні області успішними керівниками, — соромно. Горнутися до Партії регіонів у західноукраїнській області — страшно. Принаймні це загрожує прокляттям із боку сусідів та родичів. І тому результати голосування, скажімо, за «Єдиний центр» і Партію регіонів, можуть відрізнятися від рейтингів, виявлених у ході опитування, на кілька відсотків, а не в кілька разів (див. таблицю). Обласний керівник БЮТ Василь Деревляний відразу після виборів заявив журналістам на прес-конференції, що електоральні плоди «ЄЦ», який навіть не відсвяткував першої річниці народження, — сфальсифіковані. Вони, за словами народного депутата, здобуті «вкиданням бюлетенів у виборчі скриньки між 17 і 22 годинами». Сприяла цьому низька явка виборців, яка, за офіційними даними, становила по області — 50 відсотків, а в місті Тернополі — 30 відсотків. Агітатори Партії регіонів, переконують у БЮТ, купували виборців, зокрема студентів та літніх людей, грішми. Звідси — успіх. Але доказів злочинних дій на користь конкурентів лицарі ордену «червоного серця» не зібрали. Не відомі факти порушень виборчого законодавства ні обласній міліції, ні прокуратурі. Оперувати такими даними мали б насамперед конкуренти переможців. Однак сталося не так.
Напередодні голосування БЮТ вийшов із виборчого процесу. Партійці вважають, що проведення виборів 15 березня — це фарс, нехтування законом. Адже постанова Верховної Ради від 15 березня ц.р., якою скасовано позачергові вибори до Тернопільської облради, залишається в силі. Суд не визнав її незаконною. Було скликано конференцію блоку, яка ухвалила рішення звернутися до обласної ТВК з проханням скасувати реєстрацію всіх 118 кандидатів у виборчому списку БЮТ. Із формальних причин їм було відмовлено, і ця політична сила «не вибула» з виборчого бюлетеня. Зате вона відкликала всіх своїх спостерігачів і більшість членів дільничних виборчих комісій. Стежити за перебігом голосування і підрахунком голосів бютівці не стали. Врешті, це право учасника перегонів. Але воно жодним чином не ув’язується з формулою політичного успіху.
Прихильники БЮТ вибори бойкотували. І не дивно, що донедавна найпопулярніша політична сила в області здобула лише 8,12 відсотка голосів виборців.
Завдяки масштабній рекламній кампанії втримав результат виборів до облради 2006 року блок УНП. Перебравши на себе частину голосів соціалістів, дещицю голосів «Нашої України» та здобувши трішки нових прихильників, піднявся, порівняно з 2006 роком, Блок Литвина, який подолав прохідний бар’єр до облради. А від становища «Нашої України» сльози навертаються на очі. Вона майже не брала участі в дочасних виборах. Маленькі листівки — ось і вся політична реклама. Ніхто із всеукраїнських лідерів не приїхав у регіон агітувати за пропрезидентську силу. Голова облдержадміністрації Юрій Чижмарь, очоливши виборчий список «Єдиного центру», турбувався не про партію президента, а про політичний проект керівника його секретаріату. Вибори на Тернопільщині продемонстрували відхід «Нашої України» на маргінеси політичного життя в Україні.
Тим часом обласна ТВК прямо стахановськими темпами завершувала роботу, пов’язану з проведенням виборів. У вівторок, 17 березня, вона підбила підсумки голосування, які ввечері того ж дня було офіційно оприлюднено на місцевому телеканалі. Наступного дня вранці офіційні результати з’явилися в одній із місцевих газет. І коли через кілька годин Окружний адміністративний суд Києва, за позовом депутата-бютівця Володимира Бойка, заборонив оприлюднювати результати виборів, судова ухвала виявилася посланням подіям навздогін.
У четвер новообрані депутати зібралися на першу сесію. Обласна рада почала роботу без 12 депутатів-бютівців, які напередодні відмовилися від мандатів. Аналогічні заяви в ТВК написали всі решта 106 кандидатів із виборчого списку БЮТ.
«Червоні сердечка» не визнають законності проведення позачергових виборів до Тернопільської облради та їх результатів. І не виключено, що скоро в Тернополі настане період двовладдя зразка Росії 1917 року, коли більш ніж півроку діяли Тимчасовий уряд та Рада робітничих і солдатських депутатів. У Тернополі цілком можливе паралельне існування двох складів облради — колишнього, в якому збережеться більшість із БЮТ, КУН та СПУ, і нового. З однією, на дві облради, облдержадміністрацією. Якщо зробити екскурс у недалеку історію, то побачимо, що Тернопіль здобув цінний досвід двовладдя. Після березневих виборів 2006 року в обласному центрі майже чотири місяці вживалися два міських голови — попередній і новообраний — та два склади міськради. І лише загроза пред’явлення обвинувачення посадовим особам міської ТВК спонукала провести перерахунок голосів.
Функціонування двох складів облради — небезпечний сигнал для інших регіонів та України загалом. Роман Висоцький — голова Бережанської районної ради вже третю каденцію. І тому його пропозиції, як уникнути паралельного функціонування двох складів обласної ради, — варті уваги.
— Якщо збережеться обласна рада в попередньому складі, то, поза сумнівом, вона не матиме моральної підтримки у жителів Тернопілля, — переконує пан Роман. — Для БЮТ та інших партій нині вихід єдиний — визнати свою поразку на позачергових виборах і дати можливість працювати новообраним депутатам, а самим готуватися до чергових виборів. Ця політична сила не використала можливостей, які з’явилися в неї після перемоги на виборах 2006 року, не консолідувала обласну раду, а, навпаки, заклала ґрунт для серйозного конфлікту в представницькому органі. Бо не повинна політична сила думати, що, здобувши керівні посади в раді, вона може робити з органом місцевого самоврядування що завгодно. Я бажаю переможцеві позачергових виборів — Всеукраїнському об’єднанню «Свобода» — не наступати на граблі БЮТу.
Крім того, діяльність Тернопільської обласної ради якнайпереконливіше свідчить про нагальну потребу реформи місцевого самоврядування. Рада сформувала б свій виконавчий орган, який можна було б оперативно змінювати, а не чекати рішення президента чи уряду. І не показувала б пальцем на виконавчу владу, що та вперто працює по-своєму. З іншого боку, адміністрація не могла б докоряти раді, що та своєю бездіяльністю сковує їй руки й ноги. Отож не було б умов для конфлікту двох гілок влади.