Минулого тижня дві соціологічні служби опублікували рейтинги кандидатів у президенти. Чимало запитань викликав результат, отриманий компанією GfK Ukraine: якби вибори президента відбулися найближчої неділі, у першому турі Кличко і Янукович набрали б однакову кількість голосів. У другому переміг би Кличко.
За даними GfK, у першому турі за Кличка і за Януковича проголосували б по 16%. Опитування проводили в період із 3 по 23 квітня 2013 р. в рамках регулярного дослідження електоральних настроїв населення. Як зазначають соціологи, порівняно з показниками за березень рейтинг Кличка зріс на 6 пунктів, тоді як рейтинг Януковича залишився без змін. Рейтинг Кличка поліпшився в Києві (з 9% у березні до 17% у квітні), Західному регіоні (18% проти 29%), Центральному (13% проти 21%) і Північному (8% проти 18%).
Водночас у цих регіонах, за винятком Північного, погіршилися показники Арсенія Яценюка. Його рівень підтримки, за версією GfK, становить 3%, а Олега Тягнибока - 5%.
У другому турі виборів Кличко виграв би: за нього віддали б свої голоси 38% українців, за Януковича - 19%. 24% респондентів не пішли б на вибори, ще 19% не змогли відповісти на це питання.
Тим часом у рейтингу Центру Разумкова цифри виглядають більш реальними. Про це свідчать результати опитування, проведеного з 20 по 25 квітня 2013 р.
Якби вибори президента відбувалися найближчим часом, то відносна більшість виборців проголосувала б за Віктора Януковича (18,3% усіх респондентів, або 22,9% тих, хто збирається взяти участь у виборах).
Другим у рейтингу розташувався Віталій Кличко (13,5% усіх респондентів, або 16,4% тих, хто збирається взяти участь у виборах), далі йде Юлія Тимошенко (10,4% і 13,7% відповідно), Арсеній Яценюк (6,4% і 8,6%), Петро Симоненко (5,4% і 6,4%).
За Олега Тягнибока готові проголосувати 4,6% усіх респондентів, або 5,9% тих, хто збирається взяти участь у виборах, за Петра Порошенка - 2,6% і 3,4% відповідно, за Анатолія Гриценка - 2,3% і 2,9%.
Нижчі показники мають Сергій Тігіпко (1,1% усіх респондентів, або 1,3% тих, хто збирається взяти участь у виборах), Юрій Луценко (0,6% і 0,8% відповідно) і Віктор Ющенко (0,4% і 0,6%).
Решта опитаних проголосували б проти всіх, не брали б участі у виборах або вагалися з відповіддю.
Обидва рейтинги підтверджують тенденцію: підтримка Кличка зростає, а Яценюка знижується. Однак звертає на себе увагу одна деталь. GfK - передусім маркетингова соціологічна служба. На відміну від Центру Разумкова, вона опитує респондентів від 16, а не від 18 років. А це означає, що Кличко надзвичайно популярний у юнацькій групі, яка не має права голосу. Разом з тим не зовсім зрозуміло, як навіть за різниці в 1000 опитаних (GfK - вибірка 1000, Центр Разумкова - 2000) і за різниці в похибці (3,1 і 2,3% відповідно) можна "втратити" половину рейтингу Яценюка?..
Разом із тим, за даними DT.UA, Віталію Кличку рано спочивати на лаврах. Його електорат нестабільний і поки що не має чітко сформованого ядра. У Яценюка ж, попри падіння, є серйозний резерв: якщо у виборах не братиме участі Юлія Тимошенко, то, за даними проведеної владою закритої соціології, від 57 до 70% її електорату сьогодні мають намір приєднатися до прибічників Яценюка. І тільки від 17 до 20% - до Кличка. Тож нам усім доведеться спостерігати конкуренцію невладних кандидатів, які наразі не спромоглися домовитися про висунення єдиного кандидата від опозиції в 2015-му. Проте ця обставина не заважає великим спонсорам обох потенційних кандидатів прораховувати варіанти прем'єрства одного з них за президентства іншого.