UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дострокових виборів не буде?

Уважне вивчення нещодавньої домовленості Президента, прем'єр-міністра і голови Верховної Ради про проведення дострокових парламентських виборів дає привід засумніватися в тому, що ці вибори відбудуться...

Уважне вивчення нещодавньої домовленості Президента, прем'єр-міністра і голови Верховної Ради про проведення дострокових парламентських виборів дає привід засумніватися в тому, що ці вибори відбудуться. Принаймні, в призначений термін — 30 вересня.

Очевидно, підписавши «пакт трьох», Віктор Ющенко потрапив в правову пастку. В ключовому пункті документу вказано, що «дострокові вибори проводяться згідно з указом Президента на підставі частини другої статті 82 Конституції».

У цій статті говориться, що Верховна Рада є повноважною у разі обрання не менше, ніж 2/3 складу, і збирається на першу сесію не пізніше, ніж на 30 день після офіційного оголошення результатів виборів. Існує також рішення Конституційного суду, який в принципі визнає неправомочність недоукомплектованого парламенту.

Під час переговорів трійки обговорювалося, що коаліція не перешкоджатиме добровільному припиненню депутатських повноважень членами опозиції. Передбачалося, що після цього в парламенті залишиться менше 300 депутатів, він стане недієздатним і буде розпущений.

Проте можливість дострокового припинення повноважень найвищого законодавчого органу і призначення дострокових виборів, в тому числі за умови його нездатності зібратися на пленарні засідання протягом 30 днів, передбачена не 82-ою статтею Конституції, а 90-ю.

Таким чином, суто формально на підставі статті 82 розпустити Верховну Раду не можна. Будь-який крок Ющенка, який намагатиметься провести «дострокові вибори згідно з указом Президента на підставі частини другої статті 82», можна буде з успіхом оскаржити на одній простій підставі – це не передбачено Конституцією.

І якщо після підписання «пакту трьох» можна було припустити, що коаліція готова закрити очі на правовий непорядок, то тепер стверджувати це ніхто не береться. Деякі події прямо і побічно це підтверджують. Докладніше читайте в статті Олександра Пунтуса «Тайм-аут» у свіжому номері «ДТ».