UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДОНБАС КУЧМУ НЕ СКРИВДИТЬ

Події, що відбуваються на Хрещатику, поки не знаходять палкої підтримки в Донбасі. Природно, що за ...

Автор: Сергій Корабльов

Події, що відбуваються на Хрещатику, поки не знаходять палкої підтримки в Донбасі. Природно, що за правилами хорошого «опозиційного» тону на місці було створено обласний Громадський комітет захисту Конституції «За Україну без Кучми», що підтримує в міру своїх сил й уміння старших «товаришів» у Києві. Треба чесно визнати, що виходить в нього дещо мляво, і цьому є кілька пояснень. По-перше, у всіх цих заходах не бере активної участі найчисельніше партійне угруповання Донбасу, що досі зберегло вірність комуністичним ідеалам. Ні, окремі групи товаришів зі значками Володимира Ілліча на грудях трапляються на очі під час проведення мітингів протестів, але дуже малочисельні і вони самі, і акції, у яких вони беруть участь.

По-друге, більшість обласних засобів масової інформації «правильно» підійшли до висвітлення проведених заходів, даючи або негативну інформацію, або взагалі не друкуючи матеріали з цього приводу. Та, власне, і друкувати було нічого. Наприкінці січня організатори акції почали спробу провести мітинги і пікети в крупних містах області, але втілити в життя задумане їм вдалося лише в Донецьку і Сніжному. У результаті, замість обіцяних 2,5 тисячі жителів області, поспілкувалися один з одним близько 230 чоловік.

Далі — більше. Сесію обласної ради 30 січня пікетували 43 чоловіки. Замість 900 чоловік, що були «забиті» у повідомленні на 5 лютого, у ході під гаслом «Україно, прокинься!» по Донецьку промарширували близько 40 чоловік. Намічені наступного дня акції в Слов’янську і Селідовому взагалі не відбулися. У обласному центрі два дні поспіль учасники акції «Україна без Кучми» виставляли по два намети в різних районах міста. Загальна кількість учасників не перевищила 20 чоловік.

Даний показник перекрили тільки в минулі вихідні, коли відбулися мітинги протесту в Шахтарську, Сніжному й Донецьку. У перших двох, організованих з ініціативи міських організацій СПУ, взяли участь відповідно 100 і 160 чоловік. Така ж кількість мітингуючих була й у Донецьку, де відбувся трибунал над Л.Кучмою. На адресу гаранта Конституції було висунуто такі обвинувачення: геноцид, втрата інтелектуального потенціалу, знищення свободи слова, каральна податкова система, фальсифікація виборів. У зачитаному вироку Президент був засуджений «до добровільної відставки, котру парламент має право замінити на імпічмент у випадку невиконання винним волі народу».

Можливо, більш масовим буде захід, який грозяться провести місцеві комуністи в середині березня. Але це досить спірне питання, якщо враховувати результати соціологічного опитування, проведеного в столиці Донбасу 22—25 лютого Донецьким інформаційним аналітичним центром. З опитаних 600 чоловік лише 18% готові взяти участь у мітингах під гаслом «Україна без Кучми», тоді як 67% заявляють категоричне «ні». Хоча підтримуючих саму акцію і не підтримуючих її по 35%. 93% респондентів поінформовані про касетний скандал і справу Гонгадзе. А на запитання, яка із сторін викликає найбільшу довіру, 12% віддали свої симпатії Президенту і тим, хто наполягає на його непричетності до цієї справи, 19% — Олександру Морозу і тим, хто обвинувачує Президента, і 53% вважають, що жодна зі сторін не викликає довіри.

Взагалі ж набагато більший інтерес у Донецьку в останні дні викликали не мітинги, а підрив старого готелю «Донбас», на місці якого буде споруджено точну копію старого будинку, але з усіма ознаками суперсучасного готелю. Його будівництво ініційовано президентом ФК «Шахтар» Ренатом Ахметовим, який для місцевої публіки якщо і не ближчий за столичного, то принаймні зрозуміліший. Людина, котра будує п’ятизіркові готелі, навряд чи припустить, щоб у нього два роки під диваном не витирали пилюку...