UA / RU
Підтримати ZN.ua

До виборів готові

У Чистий четвер на Хмельниччині чекали президента. Віктор Андрійович планував відвідати область із робочим візитом — уперше після президентських виборів...

Автор: Світлана Кабачинська

У Чистий четвер на Хмельниччині чекали президента. Віктор Андрійович планував відвідати область із робочим візитом — уперше після президентських виборів. Його очікували тут, навіть незважаючи на ескалацію київських подій, — адже, були переконані, Ющенку тепер як ніколи потрібна народна підтримка. А де ж і отримати її, як не в «глибинці», серед незіпсованих столичною політикою людей?

Правда, найбільше голосів на виборах до Верховної та переважної більшості районних рад торік на Хмельниччині отримав БЮТ: 45,5%. Відтак представники цього блоку очолили половину з 20 районних рад, а також стали міськими головами найбільших міст краю — Хмельницького і Кам’янця-Подільського (для порівняння: лише по одній районній раді очолили, відповідно, член Соцпартії, Народної та Партії регіонів; нашоукраїнців серед голів райрад — 6). Проте обласна влада — повністю в руках представників Народного союзу «Наша Україна». Попри те, що бютівці становлять третину депутатського корпусу, головою ради був обраний нашоукраїнець Іван Гладуняк: його кандидатуру підтримала лідерка БЮТ. А голова обласної державної адміністрації Олександр Буханевич недавно очолив обласну організацію НСНУ. Але, що характерно, серед голів районних державних адміністрацій нашоукраїнців немає: там найбільше позапартійних.

Власне кажучи, у краї, де симпатії до націонал-демократичних сил однозначно переважають, не має особливого значення колір партійного квитка у кишенях керівництва. Як зауважила під час недавнього — «тарифного» — приїзду до Хмельницького Юлія Тимошенко, «влада — і обласна, і обласного центру — працює разом». Тож у ситуації, що склалася, не виникає сумніву: вона діятиме заодно — в руслі підтримки указу президента і підготовки до позачергових парламентських виборів.

Однак поки що ці дії влади публічно проявилися лише в нараді з головами райдержадміністрацій 4 квітня, на якій голова обласної державної адміністрації висвітлив подробиці зустрічі з президентом. І хоч на цій нараді постійно згадувалося про проведення позачергової сесії обласної ради, поки що це питання залишається відкритим. Тим паче що у третій декаді квітня передбачається проведення чергової сесії обласної ради.

А ось підготовка до виборів іде повним ходом. Повністю готовий до цього процесу БЮТ. За словами голови обласної організації «Батьківщини», народного депутата Олександра Буджерака, який традиційно очолив обласний передвиборний штаб БЮТ, уже проведено нараду з активом, визначено кандидатури від блоку до виборчих комісій, 10 квітня відбудеться обласна партійна конференція. Напевно ж серед майбутніх кандидатів від хмельницьких бютівців до найвищого представницького органу влади залишаться нинішні нардепи Олександр Буджерак, Олег Лукашук та Лев Бірюк: у міжфракційних хитаннях вони не помічені, а в області працювали активно.

Так само активно працює на вибори НСНУ. Правда, якщо передвиборна команда БЮТ давно обкатана не одними виборами, то нашоукраїнців чекає фактично перший виборчий марафон: партійне керівництво змінилося і в обласній, і в хмельницькій міській партійних організаціях — а відповідно оновилися й інші відповідальні кадри. Власне, і за попереднього керівника від штабів, які працювали ще під час президентських виборів 2004 року, залишилося небагато старожилів. Що вдієш: команди партій, котрі проходять тяжкий шлях випробувань і спокус від опозиційної до провладної сили, практично завжди змінюються в неминучій відповідності до реалій: від ідейних борців до тих, хто може підтримати партію матеріально і того ж, відповідно, чекає від неї.

Стосовно НСНУ існує ще одна інтрига: адже торік на виборах до парламенту у прохідній частині її партійного списку не виявилося жодного хмельничанина. Тож тепер у місцевих нашоукраїнців з’явився неабиякий стимул для активності.

Губернатор однозначно заявив кореспондентові «ДТ», що, незважаючи на керівну посаду в обласній організації НСНУ, передвиборного штабу він не очолюватиме. Зрештою, хоч би хто був його керівником, більше впливатимуть на рейтинг НСНУ поведінка президента й успіхи місцевої влади. Хочеться думати, що саме їх мав на увазі О.Буханевич, коли говорив про «адмінресурс зі знаком плюс» після свого обрання на посаду голови обласної організації НСНУ. До того ж, оскільки Хмельниччина — сільськогосподарська область, багато важитиме вчасна і вдала посівна кампанія. Бо, хоч би що говорили тепер про те, що цей (як і багато інших) процес нині вже не підконтрольний владі, люди все одно саме від неї чекають позитивного впливу на всі події у краї.

До виборів готуються також УНП, НРУ, інші партії націонал-демократичного спрямування. Однак вони чекають рішень своїх зверхників: ітимуть на вибори у блоці (і з ким) чи окремо. Годі й казати, що самостійний похід до Верховної Ради жодній із цих партій не гарантуватиме успіху на Хмельниччині. Тільки УНП виборола якийсь результат на виборах до місцевих рад, але це тепер нічого не гарантує. Слід зауважити, що лише рухівці, не чекаючи жодних вказівок згори, 3 квітня вийшли на хмельницький Майдан Незалежності, щоб підтримати президента.

Партії, котрі не подолали торік тривідсоткового бар’єру до парламенту, несказанно раді несподіваному шансові туди все ж таки потрапити. Особливо Народна партія, що має в місцевих радах області, зокрема в обласній, непогане представництво. «Народники» вже розгортають штаби для роботи. Не всі з них, правда, схвалюють рішення партії іти на вибори самостійно — проте рішення президента підтримують усі.

Проти лише представники коаліційних політичних сил — комуністи, соціалісти та регіонали. Вони чекають рішення Конституційного суду. Втім, розраховувати на більш-менш пристойний відсоток голосів на Поділлі може хіба що Партія регіонів: торік на парламентських виборах вона набрала тут аж 11,7%. Соціалісти навряд чи повторять торішній результат — 6,3%. Комуністи ж мають можливість відігратися за торішнє фіаско — хоч їхній електорат на Хмельниччині навряд чи зріс, однак на тлі загального збайдужіння до політики й політиків дисциплінованість виборців старшого віку може відіграти свою роль.

Тож якби президент усе-таки приїхав на Хмельниччину, він — попри всі розчарування останнього часу — напевно б відчув тут теплий прийом. Проте високий гість переніс поїздку. Можливо, навідається на Світлу Седмицю. Відкласти візит на невизначений термін навряд чи в його інтересах: у правильності своїх рішень людей потрібно переконувати. Навіть у «своїх» регіонах.