UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для початку експлуатації Одеського газового родовища потрібно 700 мільйонів гривень

Для освоєння і початку комерційної експлуатації Одеського газового родовища необхідні інвестиції у розмірі 700 мільйонів гривень, заявив голова правління «Чорноморнафтогазу» Анатолій Присяжнюк...

Для освоєння і початку комерційної експлуатації Одеського газового родовища необхідні інвестиції у розмірі 700 мільйонів гривень, заявив голова правління «Чорноморнафтогазу» Анатолій Присяжнюк. За його словами, при існуючому податковому тиску на компанію освоїти родовище самостійно «Чорноморнафтогаз» не здатен.

«Cьогодні це родовище найперспективніше, ми пробурили вже шість свердловин, не лише підтверджено запаси, а вже є газ. Але для його експлуатації потрібно зовсім небагато — протягти на відстань 90 км газопровід, закупити ще понад 10 тисяч тонн труб і придбати трубоукладач. На все це — на перший етап — потрібно в середньому 700 млн. гривень», — повідомив Анатолій Присяжнюк в коментарі «Дзеркалу тижня».

За його словами, ДАТ «Чорноморнафтогаз» не в змозі самостійно освоїти Одеське родовище, оскільки заборона на продаж газу підприємствам привела до фінансової напруженості в компанії.

«2006 року, коли ціна на газ була в середньому 500 гривень за тисячу кубів (а ми продавали і промисловості, і населенню), ми заплатили близько 120 млн. грн. обов’язкових платежів. 2008 року закон зобов’язав продавати газ тільки населенню, природно – ціна впала: в середньому до 240 гривень за тисячу кубічних метрів газу. І при цьому ми заплатили обов’язкових платежів 357 млн. гривень!» — пояснив Присяжнюк.

Ще однією проблемою, котра перешкоджає освоєнню компанією нових родовищ газу, за його словами, є різке скорочення бюджетного фінансування геологорозвідувальних робіт.

«Якщо у 2006 році ми отримали з бюджету близько 100 млн. на геологорозвідку, щоб нарощувати приріст вуглеводнів, то торік – лише 4 мільйони, хоча заплановано було 57», — заявив голова правління «Чорноморнафтогазу».

Подібна фінансова ситуація, на його думку, загрожує самому існуванню добувної компанії. «Природно, такими темпами ми не зможемо не тільки добувати і розробляти нові родовища, ми просто зупинимося», — констатував Присяжнюк.

Він вважає, що державі було б вигідно тимчасово направити обов’язкові платежі «Черноморнафтогазу» на освоєння нових родовищ, а також дозволити компанії частковий продаж газу промисловим підприємствам.

«На два-три роки звільнити «Чорноморнафтогаз» від обов’язкових платежів, а кошти під контролем НАК, уряду, кого завгодно інвестувати в розробку родовища. Другий резерв: дозволити ДАТ реалізувати видобутий газ, який залишається після задоволення потреб споживачів (уже тепер це понад 300 млн. кубометрів) промисловим підприємствам півострова, як це було ще два роки тому», — так бачить шляхи виходу з наявної ситуації Анатолій Присяжнюк.

Детальніше читайте у статті Валентини Самар «Ах, у нас на шельфі газ?» у свіжому номері «ДТ».