UA / RU
Підтримати ZN.ua

БУДЕМО ДИВИТИСЯ НА КІВАЛОВА

Довибори в парламент в одеському 136-му окрузі стартували. На зміну початковому ажіотажу, викликаному можливою участю в них політичних важкоатлетів як місцевого, так і всеукраїнського масштабу, прийшло затишшя...

Автор: Ніна Перстньова

Довибори в парламент в одеському 136-му окрузі стартували. На зміну початковому ажіотажу, викликаному можливою участю в них політичних важкоатлетів як місцевого, так і всеукраїнського масштабу, прийшло затишшя. Ніхто з впливових фігур не виявив реальної зацікавленості в участі в майбутніх одеських перегонах: ні глава АП Віктор Медведчук, ні губернатор Одеської області Сергій Гриневецький. Проте одна з головних інтриг цієї виборної кампанії зберігається. Як і передбачалося, заявку на участь у довиборах подала дочка голови Центральної виборчої комісії Тетяна Ківалова. І ще 65 претендентів. Але навіть ця божевільна кількість охочих поборотися за парламентський мандат не змогла переважити новину про появу «спадкоємиці». У зв’язку з цим політики, політологи, соціологи, коментуючи «сімейне» висування, відзначають ненормальність сформованої ситуації, яку до того ж підігрівають деякі факти, з яких випливає, що глава ЦВК свій «іспит» на об’єктивність навряд чи складе успішно.

Свого часу Сергій Ківалов доклав чимало зусиль, щоб перетворити 136-й — на свій округ, завдяки якому 2002 року він вдруге став депутатом Верховної Ради. Проте сьогодні від депутатського мандата на користь посади голови Центрвиборчкому довелося відмовитися. Але розлучатися з рідним округом глава ЦВК, схоже, не збирається. Тож і вирішив «передати» його в спадщину своїй дочці. Саме так сьогодні багато хто розцінює факт подачі заявки Тетяни Ківалової на участь у виборах. На користь цього аргументу свідчить і склад сформованої окружної виборчої комісії, яка, на думку спостерігачів, частково складається з людей, пов’язаних з Одеською юридичною академією, чиїм почесним президентом, як відомо, є Сергій Ківалов. До речі, сама окружкомісія розташувалася не в райадміністрації міста, як це зазвичай робиться, а в будинку, що, подейкують, теж належить юракадемії.

До всього цього, очолив комісію представник Української морської партії (біля керма якої стоїть сам Сергій Ківалов) Олександр Купріянов. Останній очолював комісію й 2002 року, коли на виборах у парламент переміг Сергій Ківалов. Беззмінною залишилася й секретар комісії, яка представляє блок «Єдність». Заступник голови окружкому був рекомендований Селянською партією. Загалом треба відзначити, що окружна комісія складається переважно з представників непарламентських партій і блоків, активність яких в Одесі практично нульова. До того ж про існування деяких із них одесити навіть не здогадуються. Тож склад окружкомісії вже сьогодні, на початку старту, дає привід політикам і учасникам виборчого процесу сумніватися в тому, що вибори в Одесі пройдуть демократично. Не випадково один із претендентів на мандат, лідер партії «Яблуко» Михайло Бродський, розвиваючи мукачівський принцип дії влади, сказав: «Байдуже, як голосують люди, і навіть байдуже, хто підраховує їхні голоси, важливо, хто оголошує результати». Іншими словами, щоб виграти вибори, треба мати «свою» комісію. Таким чином, на сьогоднішній день, депутата міськради, юриста Тетяну Ківалову (хоча її кандидатура поки що не зареєстрована) основні учасники виборчого процесу вважають, попри її невисокий рейтинг, мало не головним опонентом.

Поки що немає списку зареєстрованих кандидатів, але можна сказати, що серед помітних фігурантів майбутніх перегонів буде заступник губернатора області Антон Кіссе, уже згадуваний вище Михайло Бродський, депутати міськради Георгій Селянин і Володимир Рондін. Це імена тих, хто сьогодні на слуху й на очах у виборців. Стосовно величезної низки невідомих імен, то серед подавачів заявок не лише одесити, а й жителі Києва, Керчі, Чернівців. А з міста Чернігова прибула ціла команда. Серед них є навіть людина на ім’я Віктор Медведчук... Кого з пошукачів буде зареєстровано й допущено до участі в коротких перегонах, стане остаточно ясно після травневих свят.

Довибори по 136-му округу в контексті всіх подій, пов’язаних із майбутніми президентськими перегонами, викликають хоч і короткочасний, але в певному сенсі загальнонаціональний інтерес. Це пов’язано також із тим, що на одеських виборах, цілком імовірно, відпрацьовуватимуться нові політтехнології. Але головною причиною, з якої вибори в одеському окрузі привернуть до себе увагу всієї країни, а також її партнерів, стане іспит на профпридатність і профпорядність глави ЦВК Сергія Ківалова. Деякі спостерігачі вважають, що Ківалов міг ініціювати висування дочки для того, щоб продемонструвати принциповість у ході малої кампанії та створити запас довіри до себе, експлуатувати який він міг би під час кампанії президентської. Проте люди, котрі знають Сергія Васильовича, лише «усміхаються на цю версію», вважаючи, що вибори в родовому окрузі розвіють усі ілюзії, які ще залишилися...