Бровари потрапили до числа міст, де виборчий процес надовго затягнувся. Рішенням суддів і міської територіальної комісії вибори міського голови були визнані недійсними. Повторні вибори, призначені на 18 червня, стануть додатковим випробуванням для городян і місцевого політикуму. До звичних, уже сталих конфліктів додалися свіжі образи і претензії. Та й матеріальна складова позначилася: для повторних виборів знадобилися не лише нові зусилля, але й додаткові кошти.
Перше враження від передвиборних Броварів: місто живе звичайним життям, на якому мало позначається як наближення повторних виборів, так і «недовибраність» мера. Ще одне спостереження: до повторних виборів мера Бровари підходять із депутатською більшістю, що виявила вже себе на ділі, із сформованими депутатськими комісіями і виконкомом міськради. І хоча основна заслуга у формуванні дієздатного органу самоврядування належить представникам БЮТ, які здобули на виборах більшість мандатів і зуміли знайти спільну мову із соціалістами та іншими політичними силами, відблиски досягнутого успіху впали і на діючого мера Віктора Антоненка, котрий йде на повторні вибори.
Якщо в березні Віктор Антоненко мав у особі БЮТ опонента, то в червні ситуація докорінно змінилася. Повторно розпочинаючи боротьбу, він урахував реалії і пішов на компроміс із переможцями. Вже на одній з перших сесій міськради нового скликання за згодою сторін на ключову посаду секретаря міськради був обраний представник БЮТівської більшості Ігор Сапожко. І цей крок був лише початком. Відбулися призначення, що раніш були б розцінені як неймовірні.
З подачі Віктора Антоненка до складу виконавчого комітету увійшли чотири з п’яти кандидатів на посаду мера, котрі набрали більшість голосів на весняних виборах. Один із них навіть став заступником міського голови. Оскільки зазначені особи представляли різні політичні сили, цей нестандартний крок сприяв налагодженню порозуміння між структурами, представленими в міському органі самоврядування. Що й засвідчило голосування за затвердження такого незвичного складу міськвиконкому: «за» проголосувала абсолютна більшість депутатів — 39 із 42. Цей хід не лише своєрідно позначився на нинішній передвиборній ситуації, але й дещо знизив гостре суперництво за посаду мера. Тим більше, що претенденти, які зняли свої кандидатури, тим самим недвозначно дали зрозуміти своїм прибічникам, за кого слід голосувати.
Внаслідок співробітництва з БЮТ діючий мер заручився підтримкою і на обласному рівні. Це виявилося не тільки в тому, що зустрічі Віктора Антоненка з головою Київської облради Володимиром Майбоженком стали регулярними. Бровари і їх «недовибраний» мер удостоїлися особливої уваги з боку обласних інстанцій: проблеми міста розглядаються на спільній нараді керівників обласної і Броварської міської рад. Розпорядженням голови облради створена робоча група, яка зобов’язана подавати допомогу органу самоврядування міста.
Команда Віктора Антоненка, розвиваючи успіх, узяла на озброєння гасло, що закликає «об’єднуватися і співробітничати», і відображає гнучке ставлення до опонентів. Треба думати, що діючий мер (і водночас кандидат на цю посаду) пропонує одним опонентам об’єднувати зусилля в налагодженні керування містом, а іншим, які до об’єднання ще не готові, — ділове співробітництво.
Однак при ближчому розгляді затишшя у Броварах виявилось оманливим. У міськвиборчкомі із самого ранку приймають відвідувачів. Багато городян скаржаться на те, що не знаходять себе в списках виборців, вимагають внесення відповідних коректив. Та й ряд кандидатів у мери виявляють невдоволення організацією виборчого процесу, висловлюють побоювання, що попередні помилки, які призвели до визнання виборів мера такими, що не відбулися, можуть повторитися. Кореспонденту «ДТ» було надано товсту теку із заявами і «речовими доказами» порушень — агітлистівки без вихідних даних і зазначення тиражу, примірники газет, де на кандидатів у мери зводяться наклепи. Позови в суд уже є і, очевидно, будуть ще.
За словами голови міської територіальної виборчої комісії Петра Зубченка, скарг у міськвиборчком не менше, ніж раніше. Особливо часто «листуються» через міськвиборчком, посилаючи скарги на дії опонентів і вимагаючи вжити заходів, представники команди діючого мера і його головного опонента Дмитра Ратникова.
Незважаючи на формальне перемир’я між Антоненком і БЮТ, Дмитра Ратникова практично беззастережно підтримує місцева організація соціал-демократів Онопенка (що входять до блоку). Вона привела до міськради кілька депутатів, які нині перебувають у жорсткій опозиції до мера Броварів. Що ж стосується БЮТ загалом, то навряд чи Ратников зможе розраховувати на його підтримку. Хоча цю втрату для нього й водночас придбання для Антоненка не варто перебільшувати. У партійних низах «Батьківщини» далеко не всі погоджуються з такого роду переорієнтуванням. Луну протиборства чути навіть у місцевих ЗМІ, де з’являються заяви, відкриті листи, які висловлюють незгоду ряду місцевих партійців «Батьківщини» із позицією «верхів».
Яка лінія більшою мірою вплине на результат виборів, незрозуміло. Основному опоненту Антоненка не вдалося ні створити в міськраді впливової фракції, ні очолити депутатів-бютівців. Але його шанси на додаткові голоси через зменшення кількості кандидатів у мери помітно зросли. Тим більше, що після прийняття низки компромісних рішень у міськраді його репутація непримиренного опонента діючого мера ще більше зміцнилася.
Однозначної відповіді на запитання «кому світить перемога?» немає. Однак можна припустити, що, зважаючи на все, процес волевиявлення броварчан не обійдеться без нових судових розглядів.