Зовні ситуація дуже проста. Депутати Бахчисарайської міськради, зібравшись 10 січня на сесію, двома третинами голосів, як і визначено за законом про місцеве самоврядування, проголосували за недовіру міському голові Віталію Курбатову і за дострокове припинення його повноважень. Як і слід було очікувати, він із цим не погодився. Конфлікт відразу ж переріс рамки міста, у нього втрутилися політичні сили і району, і Сімферополя, і України. Є спроба, як побачимо нижче, втягти в конфлікт навіть Росію. Олії у вогонь підлили телебачення та газети. Пристрасті закипіли. Встановити істину стає дедалі складніше, але без цього не можна зрозуміти суті того, що відбувається...
Тепер кожна сторона рухається «своїм шляхом». Віталій Курбатов, спираючись на ухвалу суду про прийняття до розгляду його скарги і, у зв’язку з цим, про призупинення рішення сесії про припинення його повноважень, проводить наради в міськраді під охороною козаків місцевого куреня. Він стверджує, що «у місті зараз абсолютно спокійна робоча обстановка, у звичайному режимі працюють міські комунальні служби», що «міжетнічної проблеми в Бахчисараї не існує, а є проблема між міськвиконкомом і меджлісом, який останнім часом не представляє інтереси всього кримськотатарського народу». Віталій Курбатов говорить також про готовність «звільнити займану посаду лише за умови, що рішення про це буде прийнято в установленому законом порядку». Він запевняє, що «печатка, як і раніше, знаходиться у нього».
Водночас депутати міськради провели вже друге засідання тієї ж восьмої позачергової сесії, на якій підтвердили своє старе рішення, обрали секретарем міськради Світлану Бєлікову, доручили їй тимчасово виконувати обов’язки міського голови, а нові вибори міського голови призначили на 20 квітня. Сама Світлана Бєлікова, голови двох комісій міськради Вадим Марченко й Ельміра Аблялімова провели прес-конференцію, на якій заявили, що 26 депутатів абсолютно упевнені в правоті своєї позиції і готові голосувати хоч сорок разів за усунення Віталія Курбатова з посади, щоб нарешті покласти край порушенням, які він допускає, але поки зачекають рішення суду, який розгляне справу 30 січня, і оптимістично оцінюють його результати...
Виявляється, проведення позачергової сесії депутати міськради в Бахчисараї домагалися давно. На думку її ініціаторів, ситуація в міськраді ставала нестерпною: ще в листопаді дев’ять із 15 членів виконкому міськради заявили про свій вихід із його складу через незгоду з методами роботи Віталія Курбатова. Але той продовжував працювати з іншими шістьма членами, як із повним виконкомом, хоча його рішення вже не мали ніякої сили. Майже два місяці голова і не створював новий виконком, і не скликав сесію, вирішуючи питання життя міста на власний розсуд. Депутати давно вже виявили, що ні протоколи виконкому, ні протоколи сесій не відповідають тому, що на них відбувалося в дійсності. Питання, які дійсно розглядалися депутатами, за самовільним рішенням міського голови часто просто не вносилися в протоколи, зате фігурували питання, про які на сесіях і виконкомах не було й мови. У цілому перевірки нарахували, що за період із травня по жовтень міський голова вчинив 18 підробок у протоколах сесії і 55 — у протоколах виконкому. І це не дрібні другорядні питання, це — призначення на посади, у тому числі заступників міського голови, визначення умов оплати праці, надання квартир, дозволи на заняття підприємництвом, виділення землі, укладання договорів, розподіл коштів міського бюджету й інше, що мало вирішуватися колегіально. За цими фактами прокуратура порушила проти Віталія Курбатова п’ять кримінальних справ, про що й була проінформована позачергова сесія. Крім того, за словами депутатів, Курбатов займався «шантажем і здирством у місцевих підприємців». Городяни, як сказала Світлана Бєлікова, називали міськраду не інакше як «приватним підприємством Курбатова». «Це був не міський голова, — каже Світлана Бєлікова, — він у нас цар...»
Про ці факти депутати говорили Віталію Курбатову, але він не реагував. Тоді вони стали ходити на засідання виконкому, щоб знати, які рішення там приймаються, але міський голова став викликати міліцію. Після декількох невдалих спроб 13 депутатів, тобто третина складу міськради, передбачена законом для того, щоб проявити ініціативу щодо скликання сесії, запропонували Віталію Курбатову скликати депутатів. Він відмовився. Його аргументи вони визнали невмотивованими і, зібравшись на сесію самостійно, вислухавши його відмову бути присутнім у залі, відкрили сесію, обрали робочі органи і спочатку проголосували за недовіру, а потім, як і годиться, — бюлетенями, таємним голосуванням, — за дострокове припинення повноважень Курбатова. За це рішення було віддано 26 голосів, тобто рівно дві третини з 39 депутатів, які складають міськраду...
Рішення сесії в уже надрукованому й оформленому вигляді депутати принесли Віталію Курбатову в кабінет, але він, за словами Світлани Бєлікової, «кинув його їм в обличчя». У кабінет були викликані й прибули глава адміністрації Володимир Циганський, заступник голови ВР АРК Ільмі Умеров, перший заступник голови Ради міністрів АРК Володимир Раєнко, депутати Верховної Ради Криму від «Русского блока» Сергій Цеков і Галина Гржибовська. Почалися суперечка і з’ясовування обставин. Це і було показано по телебаченню як «захоплення кабінету міського голови кримськими татарами». Сам будинок міськради одного дня пікетували два-три десятки кримських татар із вимогою відставки Курбатова, іншого дня — стільки ж представників російської громади, які вимагають залишити його в спокої...
Глава адміністрації Бахчисарайського району Володимир Циганський сказав журналістам, що, на його думку, рішення сесії цілком правомірне, і в місті мають бути призначені вибори нового голови. Голова меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв підтримує рішення депутатів Бахчисарайської міськради. Він сказав журналістам, що «йдеться про оздоровлення ситуації в Бахчисарайському районі». За словами М.Джемілєва, Віталій Курбатов давно мав проблему не тільки з кримськими татарами, а й напружені взаємини з жителями міста, Бахчисарайською райдержадміністрацією, міською радою.
Конфлікт між міським головою і депутатами міськради Бахчисараю має вирішуватися винятково правовим шляхом, на основі Закону України «Про місцеве самоврядування», заявив голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин. Прем’єр застеріг політичні сили в республіці та за її межами від прагнення надати конфлікту міжнаціонального чи міжконфесійного забарвлення. «Будь-які спроби розіграти «національну карту» тільки погіршать ситуацію», — вважає Куніцин. На його думку, причина конфлікту криється в низькій правовій і політичній культурі ряду керівників місцевих органів влади. Засвоївши із закону лише свої права, вони забувають про відповідальність. Водночас у Криму ще не було прецедентів дострокового відкликання чи позбавлення повноважень обраних загальнонародним голосуванням керівників. Цілком зрозуміло, що протистояння такого роду, коли депутатський корпус висловлює недовіру меру, викликає широкий суспільний резонанс. Прем’єр застеріг учасників конфлікту від спроб дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в регіоні і підкреслив, що Рада міністрів Криму вітатиме лише правовий вихід зі сформованої ситуації.
Віталій Курбатов брав участь у виборах мера на основі самовисування, кілька разів заявляв про свою безпартійність. Але «Русский блок» вважає його своїм представником. У явно емоційній заяві, підписаній Олександром Свистуновим, говориться, що в Бахчисараї помітною рисою стали «силові методи», що «група представників кримськотатарського меджлісу, керована і підбурювана заступником голови кримського парламенту І.Умеровим, захопила кабінет міського голови Бахчисарая Віталія Курбатова». «Русский блок» заявляє: «кричущі події в Бахчисараї стали результатом змови кримськотатарських екстремістів із сімферопольськими властями, які будь-якими засобами усувають принципових керівників, замінюючи їх своїми ставлениками. При постійному потуранні влади ісламський політичний екстремізм у Криму набуває дедалі агресивніших форм і загрожує стати проблемою для всього населення півострова й України в цілому... Попри всі залякування та провокації, «Русский блок» має намір домагатися повернення В.Курбатова на посаду всенародно обраного міського голови Бахчисарая. У зв’язку з ескалацією насильства стосовно організацій і діячів російської спрямованості ми змушені апелювати до керівництва Росії, яке, певне, більше, аніж київські власті, зацікавлене в стабільності в Криму та Україні в цілому...»
У свою чергу Андрій Щекун, заступник голови кримської організації Українського народного руху (УНР) також обвинуватив меджліс, але вже в тому, що Курбатов узагалі був обраний головою Бахчисарая. На його думку, річ не в тім, що мер учинив багато посадових підробок, він грішив цим же і під час попереднього терміна на посаді голови міста. Річ у тім, що під час виборів меджліс Бахчисарая розколов виборців, коли всупереч домовленості виставив ще одного свого кандидата Рустема Чійгоза, котрий «відтягнув на себе» 1307 голосів від кандидата національно-демократичних сил Федора Максимова, який набрав 3066 голосів. Саме голосів Чійгоза йому й забракло для того, щоб бути обраним, адже Віталій Курбатов набрав 3348 голосів. Якби не ця ситуація на виборах, вважає УНР, проблеми взагалі не було б, адже і за попередній термін, стверджує Андрій Щекун, Курбатов «не проявив себе як мер, зацікавлений у змінах у місті на краще. До того ж, заручившись підтримкою антидержавних сил, він сам викопав собі «могилу». Про це всі, хто бажав змін, знали ще з попереднього періоду його правління містом і могли на цих виборах реально змінити ситуацію… З іншого боку, зняття Віталія Курбатова і його перевибори дають можливість вибрати набагато кращу кандидатуру, і в будь-якому разі — це зміни в місті, яких уже зачекалися виборці…»
Депутати Бахчисарая дивляться на ці суперечки ніби згори. По-перше, каже Світлана Бєлікова, річ не в міжнаціональному протистоянні чи меджлісі: серед 26 депутатів, які проголосували проти Курбатова, усього шість кримських татар. Вона стверджує: річ у тім, що депутати під час сесії діяли в точній відповідності зі статтями 26 (п. 10), 79 (ч. 2 і 3), Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» і не перевищили свої повноваження. Для прийняття такого рішення, стверджує вона, не потрібно суду, адже депутати самі мають право і можливість визначити, що Курбатов неналежним чином виконує свої повноваження і на цій підставі достроково припинити його повноваження. За її словами, «Курбатов не зумів і не захотів організувати роботу ради за законом».
Вислухавши претензії опонентів із приводу того, що голову обрано всенародним голосуванням, а знято 26 голосами, голова планово-бюджетної комісії міськради Ельміра Аблялімова сказала, що Курбатов, по-перше, на виборах здобув приблизно десяту частину голосів територіальної громади, а отже, дев’ять десятих виборців проголосували проти нього, по-друге, 26 депутатів представляють значно більше число виборців, аніж проголосували за Курбатова...