UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська медицина перейде до програмно-цільового методу фінансування

На першому етапі реформування системи охорони здоров'я в Україні планується перехід до т.зв. програмно-цільовому методу фінансування.

Про це повідомила в інтерв'ю «Дзеркалу тижня. Україна» перший заступник глави Адміністрації президента України Ірина Акімова.
«Від старої системи фінансування він відрізняється тим, що дозволяє використовувати кошти не в рамках десяти - п'ятнадцяти статей видатків, від яких суворо не можна відступити. Приміром, лікувальній установі потрібні бинти, а гроші можна витратити тільки на оплату електрики. У програмно-цільовому методі дається пул ресурсів, і, по суті, там є лише дві статті - заробітна плата і все інше. У керівництва лікувального закладу з'являється можливість придбати необхідні медпрепарати, обладнання, стимулювати працю лікарів», - сказала вона.
«Заробітна плата лікаря буде складатися з двох частин: перша - ставка згідно з тарифною сіткою і друга - доплата за якість виконаних робіт. Для її визначення будуть використовуватися відповідні коефіцієнти, які після обговорення з медичною громадськістю затвердить МОЗ. Поява стимулу при переході на програмно-цільовий метод - це, напевно, найважливіше завдання, яку повинна вирішувати реформа охорони здоров'я», - повідомила Акімова.
Крім того, планується удосконалити системи контролю за якістю лікування. «Як змусити медиків підвищувати якість? Можна методом палиці - прийшла комісія, виявила недоліки і покарала. З'являється при цьому стимул для підвищення якості? Навряд чи. При такому підході швидше з'являється стимул заплатити комісії, щоб всі питання були закриті. Система акредитації в розвинених країнах побудована на абсолютно іншому принципі. Існує набір критеріїв, на підставі яких керівництво лікарні може провести самооцінку (внутрішній аудит), виставляючи собі бали. Як правило, участь в акредитації передбачає певне додаткове фінансування, і за рахунок цього лікувального закладу отримує стимул закривати свої слабкі місця. При позитивній динаміці наступного разу сума фінансових засобів збільшується, що стимулює підвищувати якісний рівень і репутацію у пацієнтів », - вважає заступник глави Адміністрації президента.
Докладніше читайте у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в інтерв'ю Лідії Суржик з Іриною Акімовою.