Через хропіння та інші розлади дихання уві сні організм людини годинами недоотримує кисень. Американські вчені з Університету Вісконсін-Медісон з'ясували, що подібне кисневе голодування може стати спусковим гачком для розвитку ракових пухлин, стимулюючи ріст судин, які «годують» рак.
Вчені переглянули на статистику випадків раку на більш ніж 1,5 тис. пацієнтів, які протягом 22 років зверталися до лікарів з приводу розладів сну. З'ясувалося, що люди з порушеннями дихання уві сні в 4,8 раза частіше ставали жертвами злоякісних новоутворень.
При помірних порушеннях дихання ризик раку зростав у два рази, при ледь помітних - всього на 10%. Найпоширенішим розладом сну є обструктивне апное, під час якого дихальні шляхи пацієнта на короткий час повністю або частково блокуються, через що людина задихається і регулярно прокидається. Це ж призводить і до гучного хропіння.
Обструктивне апное вже давно пов'язували з різними проблемами із здоров'ям, включаючи ожиріння, діабет, підвищений кров'яний тиск, інфаркти та інсульти. Втім, раніше зв'язок хропіння і раку міг бути непрямим, бо найчастіше від апное страждали люди з ожирінням, а зайва вага - фактор ризику при онкології.
Цього разу американські вчені вирішили виключити зайву вагу, а також паління, і зосередитися тільки на зв'язку розладів сну та онкології. Цей зв'язок виявився стійким у будь-якому випадку.
Лабораторні дослідження також показали, що періодична гіпоксія (низький рівень кисню) сприяє зростанню пухлини у мишей з раком шкіри. Нестача кисню стимулює генерацію кровоносних судин, які живлять пухлини, процес, відомий як ангіогенез.
Доктор Хав'єр Ньєто, який очолював дослідження, заявив: «Узгодженість даних, отриманих в експериментах на тваринах і ці нові дані епідеміології у людей дуже переконливі». Він сказав, що все ж необхідні додаткові дослідження, щоб довести безсумнівність зв'язку, але вказав, що якщо його буде встановлено, то діагностика і лікування порушень дихання уві сні у пацієнтів з раком можуть продовжити життя.
Читайте також:
Схуднення всього на 3 кг знижує ризик раку грудей на 50%
Вчені пропонують лікувати рак за допомогою ВІЛ-інфекції
У Британії розроблена нова методика лікування раку підшлункової залози
Лабрадори можуть знаходити рак у людей