UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЖИТЛО ПО-КИЇВСЬКОМУ «КИЇВМІСЬКБУД» УСПІШНО ОСВОЮЄ МОНОЛІТНО-КАРКАСНЕ ДОМОБУДІВНИЦТВО

Мабуть, мало хто з жителів України не спромігся принаймні хоча б один раз почути про економічний експеримент, проведений на базі холдингової компанії «Київміськбуд»...

Автор: Сергій Следзь

Мабуть, мало хто з жителів України не спромігся принаймні хоча б один раз почути про економічний експеримент, проведений на базі холдингової компанії «Київміськбуд». Суть даного експерименту полягає в стимулюванні розвитку житлового будівництва з залученням коштів фізичних і юридичних осіб на пенсійні внески. Залучені кошти направляються на довгострокове кредитування будівництва житла. Але якого житла? Часи щедрих державних капіталовкладень у домобудівну галузь і, відповідно, безкоштовних «квадратів» канули в Лету. Приміром, за оцінкою фахівців «Київміськбуду», 2000 року на київському будівельному ринку загальної суми інвестицій держави, міста і столичних підприємств вистачить лише на будівництво компанією 45 тис. кв. м житла. За такий самий час приватний інвестор профінансує вдесятеро більше — приблизно 463 тис. кв. м. Однак при цьому він прагне отримати житло не просто доступне за цінами, а ще й якісне, комфортне, яке відповідає сучасним вимогам. Ясно, без упровадження нових технологій задовольнити таких в’їдливих замовників навряд чи вдасться...

45-літній столичний холдинг впроваджується в регіони

«Сталінки», «хрущовки», серійні панельні будинки — усе це було за 45 років існування «Київміськбуду». «За цей час холдинговій компанії вдалося побудувати понад 37 млн. кв.м житла. А крім цього — 93 лікарні, 642 дитячих дошкільних заклади, 105 поліклінік і тисячі об’єктів побутового, торгового, соціально-культурного призначення, палаци, готелі, бібліотеки, інженерні та спеціальні споруди і багато іншого», — поділився корпоративною статистикою перший віце-президент компанії Станіслав Мартинюк на семінарі «Нове в схемах інвестування будівництва житла, інших об’єктів нерухомості та будівельних технологій, які застосовуються в ХК «Київміськбуд». Лише за останні п’ять років завдяки спеціальній програмі холдингу з фінансування будівництва за рахунок коштів фізичних осіб удалося здати в експлуатацію 128 будинків (понад 16 тис. квартир). З них 89 будинків (понад 12 тис. квартир) — із залученням схеми кредитування, яку застосовує банк «Аркада». Усього за період із 1995-го по серпень 2000 року населення інвестувало в житлову програму «Київміськбуду» 710 млн. грн. Основні показники роботи компанії, природно, не тільки не знизилися, а прискореними темпами зростали. Так, за вісім місяців із початку поточного року побудовано 282 тис. кв. м житла, тоді як за аналогічний період 1999-го — майже вдвічі менше — 145 тис.

А нещодавно було прийняте рішення поширити діяльність компанії на регіони України. Зокрема, у Дніпропетровську починає будувати житло за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб фірма «Созидатель», асоційований член холдингової компанії «Київміськбуд». Там же, у Дніпропетровську, в останню суботу вересня відкрили відділення інвестиційного банку «Аркада». Тепер регіональне банківське відділення має можливість пропонувати клієнтам усі ті ж програми роботи з інвесторами, за якими працює головний офіс інвестиційного банку. На черзі Запоріжжя і Полтава — там теж мають намір упроваджувати столичний досвід будівництва житла за рахунок коштів приватних інвесторів.

Житло зі смаком, але для різних гаманців

Нинішня ринкова стратегія холдингу припускає будівництво житла не так для забезпечених громадян, скільки для інвесторів із середнім рівнем доходів. Що, у свою чергу, змушує вдосконалювати фінансові схеми, вести зважену цінову політику. Ось звідки «ростуть ноги» ідеї житлового кредитування з поступовим зниженням мінімального внеску інвестора, який прагне отримати кредит на квартиру: спочатку мінімальний внесок становив 50% від повної вартості житла, потім — 40, а тепер — 30%. Паралельно зі зменшенням мінімальної суми інвестування зростав період кредитування за рахунок коштів банку «Аркада» — із трьох до п’яти і нарешті до 10 років.

Цього ж поля ягода і горезвісний «ОдІн» (скорочення від укр. «одиниця інвестування»), призначення якого — облік в ціні швидкої й часто непередбаченої української інфляції. Оціночно (із 1996 року до кінця 2000-го) у 2,34 раза зростуть ціни на основні будівельні матеріали — на стільки ж, відповідно, збільшиться і вартість реалізації квадратного метра цегельного житла, яке будує холдинг. У такий спосіб будівельникам та їхнім клієнтам удасться протистояти знеціненню національної грошової одиниці.

Готуйте ваші гроші

На додаток до всього, у своїй ринковій тактиці холдингу доводиться враховувати те, що кількість будівельних фірм-конкурентів збільшується. Причому не лише на найпривабливішому столичному ринку, а й у регіонах України. Відбувається це через те, що за останні два з половиною роки пропозиції житла на вторинному ринку різко зросли і, відповідно, небувало знизилися ціни на квартири «секонд-хенд». Не секрет, що частина потенційних покупців шукає собі житло там. Чим їх залучити до «Київміськбуду»? Зрозуміло, сучасними технологічними вирішеннями і високою якістю.