UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЦЕНТРАЛЬНА ЄВРОПА ВИРИВАЄТЬСЯ ВПЕРЕД

Аналітики-економісти, чиїм звичним заняттям в останні місяці став перегляд власних прогнозів темпів економічного розвитку різних країн, стосовно Центральної Європи потішилися бодай певній розмаїтості...

Автор: Оксана Приходько

Аналітики-економісти, чиїм звичним заняттям в останні місяці став перегляд власних прогнозів темпів економічного розвитку різних країн, стосовно Центральної Європи потішилися бодай певній розмаїтості. Звично змінивши у бік зниження очікувані темпи зростання в цьому регіоні на 2001 і 2002 роки, вони проте зазначили, що зробили це з набагато меншим розмахом, ніж для країн, які розвиваються, Азії й Латинської Америки, не кажучи вже про країни з категорії розвинених.

Наслідки спаду світової економіки, який розпочався з цього року та ще й посилився в результаті вересневих терактів в Америці, найменшою мірою торкнуться економіки Центральної Європи з двох причин. Перша, зовнішня, полягає в тому, що експорт країн цього регіону, три чверті якого припадає на Європейський Союз, постраждає набагато менше, ніж експорт країн Південно-Східної Азії й Латинської Америки, які орієнтуються в основному на Америку. «Вплив глобальної рецесії на центральноєвропейські країни має бути обмеженим, і, хоч як це парадоксально, цей скрутний період міг би допомогти державам регіону залучити більше іноземних інвесторів у найближчі місяці й навіть роки», — вважає Іван Фабіжанчик, аналітик віденського Erste Bank AG.

Друга, внутрішня, причина особливого становища країн Центральної Європи полягає в доброму розгоні, який більшість цих економік взяли останніми роками. «Більшість держав перебувають у хорошій економічній формі завдяки інвестиціям і зростанню купівельної спроможності», — зазначає Рональд Шнайдер, аналітик Raiffeisen Zentralbank Austria AG. Цих чинників може виявитися достатньо навіть для компенсації спаду зовнішнього попиту на їхню продукцію.

Стефан Брукбауєр, прес-секретар відділу економічної аналітики Bank Austria AG, підкреслює, що практично в усіх країнах ЦЄ інфляція перебуває під контролем, і темпи її падіння тішать навіть найскептичніше налаштованих аналітиків.

Звівши докупи ці чинники, австрійські аналітики оцінили прогнозовані на цей рік темпи зростання угорської економіки в 4 відсотки, а чеської — у 3,5. Найгірші показники очікуються в Польщі — нинішнього року її ВВП зросте не більш, як на 1—2 відсотка. І це дуже прикрий факт, бо внутрішній валовий продукт Польщі становить понад половину всього ВВП Центральної й почасти навіть Східної Європи. Причина такої жалюгідної ситуації в Польщі корениться в різкому зниженні внутрішньої інвестиційної та купівельної активності. Плюс ще рівень безробіття, який досяг позначки 16 відсотків. Це викликає стурбованість навіть у досвідчених експертів із Західної Європи. І лише інфляція, темпи якої на вересень поточного року вдалося знизити до 4,3 відсотка проти середніх 10 відсотків за минулий рік, належить до незаперечних досягнень польської економіки.

Проте навіть у випадку з Польщею ситуація видається аж ніяк не безнадійною, вважають політики. А за умови збереження всіх нинішніх чинників темпи зростання економіки Центральної Європи мають добрі шанси залишатися на рівні 4,5 відсотка протягом найближчих десяти років.