UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТЕЛЕКОМИ ДЗВОНЯТЬ ПО ІНВЕСТОРАХ

1949 року Бенджамін Грехем, один із фінансових геніїв ХХ століття, обгрунтував привабливість нових технологій із погляду інвестора...

1949 року Бенджамін Грехем, один із фінансових геніїв ХХ століття, обгрунтував привабливість нових технологій із погляду інвестора. Тоді до таких технологій належали повітряні пасажирські перевезення. Хоча пасажирські літаки були на той час ще в дивовижу, але зростання їхньої популярності було очевидним. Принаймні для Грехема. Утім, для нього не менш очевидним був і той факт, що привабливість нової технології для споживачів зовсім не гарантує її привабливість для інвесторів. Передусім, висока привабливість для споживачів означає жорстку конкуренцію серед виробників. До того ж, у даному випадку до значних вкладень стартового капіталу доплюсовуються необхідні постійні додаткові поточні видатки, а також витрати на постійну модернізацію прогресуючої технології. У результаті, сама галузь справді процвітатиме, і це відчують на собі як споживачі, так і виробники, але ніяк не акціонери.

Так і сталося. Авіаперевезення ощасливили споживачів і вкрай розчарували інвесторів. Тепер, на думку Джеймса Глассмана, фінансового оглядача International Herald Tribune, така сама ситуація повторюється з акціями телекомунікаційних компаній. Справді, попит на послуги цих компаній найближчими десятиліттями зростатиме найнавальнішими темпами. І гроші на цьому зароблятимуться дуже великі. Та от акціонерам вони знову навряд чи дістануться.

Голослівними міркуваннями аналітик не обмежився. Ось статистика, яку він наводить у своїй статті. У середньому акції телекомунікаційних компаній за цей рік втратили третину своєї вартості, хоча деякі велетні, такі, як Global Crossing Inc., Sprint Corp., Deutsche Telecom AG і Lucent Technologies Inc., знецінилися ще більше. І це все на тлі феноменального зростання доходів у цій галузі. Обсяги продажів послуг найбільших телекомунікаційних компаній у всьому світі зросли з 300 мільярдів доларів 1996 року до 700 мільярдів, яких очікують у 2001-му. Лише з початку року обсяги продажів устаткування для надання телекомунікаційних послуг збільшилися на 30 відсотків. Та попри це, акціонери цих компаній вкрай невдоволені.

На думку пана Глассмана, є чотири причини цього парадоксу. По-перше, як і з авіаперевезеннями, наявність надзвичайно жорстокої конкуренції. По-друге, певне вповільнення темпів зростання ринку збуту, викликане очікуванням еконо-мічного спаду в Сполучених Штатах і в Західній Європі. По-третє, серйозні боргові зобов’язання, що висять на більшості компаній, при відсутності твердих гарантій повернення вкладених грошей. І, нарешті, повна невизначеність щодо напряму подальшого розвитку телекомунікаційної галузі.

Який із бездротових протоколів буде прийнято як стандартний? Користуватимуться американські компанії при передачі сигналів на великі відстані кабельними мережами, чи віддадуть перевагу іншим технологіям? Чи зможуть дрібні місцеві компанії вижити в умовах масованого наступу телекомунікаційних велетнів по всьому фронту? Чи зможуть європейські телекомунікаційні компанії пережити період затяжного падіння євро?

Ці й чимало інших запитань, що породжують невизначеність в найважливіших із тактичної точки зору питаннях, і ведуть до поділу всього табору інвесторів у телекомунікації на майбутніх переможців і переможених. Першим серед таких потенційних переможців пан Глассман називає фінську компанію Nokia Oyj. Обсяги продажів цієї компанії в усьому світі цього року становитимуть 27 мільярдів доларів, а наступного очікується на 10 мільярдів більше. Половина цієї суми припадає на країни Європи, чверть — на азійські та чверть — на американські. Та й акції цієї компанії поводяться цілком пристойно, не залишаючи в накладі своїх численних інвесторів.

Серед інших потенційних переможців називаються американська Scientific-Atlanta Inc., французька Alcatel SA, Telefonos de Mexico SA, американські World Com і Motorola. Проте пан Глассман вважає вкрай ризикованим покладатися лише на одну компанію. Хоча й цілком відмовлятися від інвестицій у телекомунікації, на його думку, нерозумно. Зате на пошук або створення солідних взаємних фондів зусиль, він вважає, шкодувати не варто. Адже такі зусилля неодмінно окупляться з лишком.

Цю статтю в International Herald Tribune було опубліковано буквально напередодні перших прикрих повідомлень з європейського ринку телекомунікацій. Спочатку Італії вдалося одержати на аукціоні за п’ять ліцензій на надання високошвидкісного доступу в Інтернет з мобільних телефонів лише 12,2 мільярда євро — рівно вдвічі менше запланованої суми. А минулого тижня австрійський уряд запропонував акції Telekom Austria AG потен-ційним європейським інвесторам зі значною знижкою. До цього найбільшого в країні державного монопо-ліста цілком реструктурували, заплановано скорочення 10 тисяч робочих місць. Ця компанія є також найбільшим провайдером телекомунікаційних послуг в Австрії, забезпечуючи 80 відсотків користувачів кабельними телефонними лініями та 53 відсотки — мобільними телефонами. І все ж в таких складних ринкових умовах австрійський уряд явно занизив стартову ціну великого пакета акцій, торги щодо яких почнуться після 20 листопада на біржах Відня та Нью-Йорка.

Фахівці вважають ці заходи дуже своєчасними, адже акції європейських Телекомів стрімко падають у ціні (приміром, для компанії Datastream, дочірньої стосовно Thomson Financial, це падіння за останні 12 місяців уже перевищило 47 відсотків). Тим часом, за прогнозами, пропонування акцій телекомунікаційних компаній зростатиме й цього року практично подвоїться, злетівши зі 100 мільярдів доларів торік до 180 мільярдів нинішнього року. Не дуже оптимістичний фон для приватизації нашого «Укртелекому», чи не так?..