UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світові ринки: ненудна кінцівка року

Схоже, що бешкетний дух Різдва й Нового року вже витає на валютному ринку: за останній тиждень курс євро до долара США злетів на 500 пунктів, чого інвестори не спостерігали вже давно. Поки співвідношення в цій валютній парі підбиралося до піку своїх "американських гірок", вартість нафти на світових ринках упала нижче 37 дол. за барель.

Автор: Олена Злобіна

Схоже, що бешкетний дух Різдва й Нового року вже витає на валютному ринку: за останній тиждень курс євро до долара США злетів на 500 пунктів, чого інвестори не спостерігали вже давно. Поки співвідношення в цій валютній парі підбиралося до піку своїх "американських гірок", вартість нафти на світових ринках упала нижче 37 дол. за барель.

Після невеликого затишшя, у середу (9 грудня ц.р.) європейська валюта відновила своє зростання, яке почалося минулого четверга, 3 грудня. Результати останнього цього року засідання Європейського центробанку й наближення такого очікуваного засідання Федерального резерву продовжують лоскотати нерви інвесторам і трейдерам, оскільки те, як валютний ринок закінчить рік і з яким розкладом зустріне новий, вирішиться в найближчий тиждень.

ЄВРОЗОНА. Не варто наївно вважати, що це подорожчання єдиної валюти має під собою серйозне й сприятливе для Старого Світу макроекономічне підґрунтя. Це не так. За останні дні нічого кардинального в економіці регіону не сталося - вона несподівано не підвелася з колін і не побігла стометровий спурт. Скоріше, навпаки: усі ще ясніше зрозуміли, що ситуація з інфляцією там залишається жалюгідною, а показники ВВП, як і раніше, не вражають. Але! Минулого четверга євро дозволили скористатися кисневою маскою.

Цього дня Європейський центральний банк (ЄЦБ) підніс ринку невеликий сюрприз - прийняв "м'якше", ніж очікувалося, рішення щодо монетарної політики. Тобто кількаразові натяки головного банкіра ЄС Маріо Драгі про готовність регулятора й далі підтримувати економіку регіону виявилися не більш ніж вербальним залякуванням. Замість того, щоб понизити депозитну ставку до -0,4–0,5% (як очікували аналітики) і розширити програму викупу облігацій (QE), ЄЦБ скромно знизив ставку лише до -0,3%, а щодо програми QE - просто подовжив термін її дії ще на півроку, залишивши обсяги колишніми. До цього експерти вважали, що програму QE збільшать на 10–20 млрд євро.

Тобто фактично регулятор вчинив не так жорстко, як багато хто побоювався, що, власне, і надихнуло євробиків на купівлю валюти. Виступаючи після засідання, Драгі ніяк не пояснив такого рішення ЄЦБ. Додав лише, як звичайно, що центральний банк стежить за ситуацією і за потреби вдасться до додаткових заходів. Усім стало зрозуміло, що переходити до активної фази стимулювання економіки ЄЦБ поки що не має наміру.

США. Буквально наступного дня, коли ринки почали відходити від божевільного ралі євро днем раніше, у Вашингтоні вийшов урядовий звіт по зайнятості, який має велику вагу в прийнятті рішень щодо тамтешніх ставок. Статистика показала, що рівень безробіття залишився колишнім (5,0%), як і прогнозували аналітики. Ба більше, у листопаді американська економіка змогла створити
211 тис. нових робочих місць, перевершивши середні прогнози аналітиків у 200 тис., однак недотягнувши до переглянутого в ліпший бік жовтневого показника +298 тис. (із 271 тис.).

Тут важливо зауважити, що перед виходом цього звіту глава ФРС США Джанет Єллен заявила, що для своєчасного забезпечення роботою населення й повноцінного функціонування економіки достатньо щомісяця створювати трохи менше 100 тис. робочих місць. Виходить, що п'ятничний звіт вийшов цілком пристойним і став ще одним аргументом на користь підвищення американських ставок. До того ж сама Єллен зазначила, що занадто тривале збереження ставок на нульовому рівні спричиняє ризики зростання нестабільності, а відкладання їх підвищення може призвести до різкого посилення політики в майбутньому.

Так чи інакше, гадати залишилося недовго - засідання ФРС відбудеться наступного тижня, 16 грудня. Згідно з даними опитування агентства Reuters, імовірність підвищення ставки ФРС у грудні вже досягла 90% - уперше з 2006 р. У попередньому опитуванні (10 листопада) ймовірність підвищення ставки оцінювалася в 75%. Тим часом ринок ф'ючерсів на федеральні фонди оцінює шанси підвищення ставки в 80%.

У будь-якому разі, диференціал ставок продовжує говорити на користь долара. Якщо ФРС виправдає очікування ринку, євро, найімовірніше, відновить зниження курсу, хоча і меншими темпами. Особливо якщо врахувати розміри створеної подушки безпеки. Не виключено, що Новий рік євро, як і передбачалося раніше, зустріне в межах недавніх мінімумів. А до засідання ФРС ринок житиме чутками й натяками на можливий розвиток подій.

Нафта. Увагу інвесторів в останні дні було прикуто не тільки до валютних курсів - хорошу конкуренцію їм склали котирування чорного золота. З минулої п'ятниці нафта марки WTI упала в ціні більш як на 5 дол. - із 42 до 36,6 дол. за барель, зафіксувавши шестирічні мінімуми. Причиною стало засідання ОПЕК, яка не виправдала надій низки країн - виробників нафти, вирішивши залишити все, як є. Однак це рішення, та й саме засідання супроводжувалися чутками і домислами.

Почалося з того, що напередодні зустрічі країн - членів ОПЕК на ринку з'явилося повідомлення, що буцімто Саудівська Аравія має намір запропонувати знизити квоти. Нафта відреагувала на цю новину зростанням котирувань. Однак уже в п'ятницю, ще до закінчення офіційної зустрічі, міністр палива Саудівської Аравії Алі аль-Наїмі заявив, що ця інформація необґрунтована, оскільки його країна не може бути ініціатором такої пропозиції. Така позиція пов'язана, як відомо, з тим, що Ер-Ріяд прийняв рішення боротися за свою частку ринку, а не гнатися за цінами. Нагадаємо, що Саудівська Аравія неодноразово робила знижки на своє паливо європейським і американським партнерам саме з цієї причини.

Однак такі країни, як Венесуела й Алжир, що потерпають від падіння цін на нафту, продовжують наполягати на необхідності знизити квоти. Втім, безрезультатно. У результаті ОПЕК не лише залишила на колишньому рівні офіційні квоти (30 млн бар. на добу), а й продовжує миритися з фактичним їх перевищенням. За даними тієї ж Саудівської Аравії, з червня реальні щоденні обсяги видобутку становлять приблизно 31,57 млн барелів. Тож про скорочення обсягів нині не йдеться. У цьому є свій резон: ринок настільки переповнений паливом, що скорочення квот на ті ж 5% все одно не дасть відчутного результату. За різними експертними оцінками, пропозиція чорного золота на цей момент перевищує попит на 0,5–2 млн барелів на добу. Не варто також скидати з рахунків Іран, який перебуває на стартовій позиції в очікуванні зняття санкцій. А з його поверненням на ринок у найближчі місяці пропозиція нафти збільшиться додатково ще на
500 тис. барелів на добу.

Так що ціни на нафту, які з середини 2014 р. і так уже впали більш як на 60%, у недалекому майбутньому навряд чи покажуть стабільне та обґрунтоване зростання. Світовий банк, приміром, у своєму останньому звіті зазначив, що ймовірність відновлення цін на сировину в найближчі п'ять років невелика. Міністерство палива США у вівторок понизило прогноз щодо цін на американську нафту на 2016 р. до 50,89 дол. за барель (порівняно з 51,31 дол. за барель у попередньому прогнозі). І дуже ймовірно, що цю цифру ще неодноразово переглядатимуть у бік зниження.

Загалом, хай там як, а кінець року обіцяє бути цікавим. Утім, не менш захопливим буде й початок майбутнього...