UA / RU
Підтримати ZN.ua

Словенія в очікуванні Євро

Першою країною Центральної Європи, яка склала іспит на право запровадження євро, виявилася Словенія...

Автор: Євген Сташевський

Першою країною Центральної Європи, яка склала іспит на право запровадження євро, виявилася Словенія. На своєму засіданні в Брюсселі міністри економіки і фінансів 25 країн — членів ЄС відзначили безперечні економічні успіхи цієї маленької колишньої югославської республіки. Особливої похвали удостоївся показник інфляції — 2,4% при «стелі» у 2,6.

Для країни, 62% експорту якої йдуть до країн Європи і яка робить ставку на розвиток європейського туризму, перехід на єдину валюту дуже важливий. Відбудеться він із 1 січня 2007 року, причому курс толара (нинішньої словенської валюти) буде зафіксований на нинішньому рівні — 239,640 за євро. Впродовж двох тижнів у країні ходитимуть обидві валюти, а потім ще півроку в цінниках зазначатимуть дві ціни — у старій валюті та новій.

Інші новачки Євросоюзу такими успіхами похвалитися поки що не можуть. Більше того, у Брюсселя дедалі частіше виникають сумніви, а чи хочуть вони взагалі потрапити в зону євро. Нові уряди, які прийшли до влади в останні місяці відразу в кількох центральноєвропейських країнах, не надто й прагнуть йти на малопопулярні заходи заради не надто очевидного задоволення вступу до євроклубу. Зокрема Угорщина, якій Брюссель уже неодноразово вказував на необхідність скорочення дефіциту бюджету, зрештою все-таки зважилася на підвищення податків і скорочення кількості держслужбовців. Проте оскільки цих заходів було вжито без необхідної реформи охорони здоров’я та приватизації великих підприємств, у їхню успішність віриться з трудом. Проте Угорщина декларує свій намір приєднатися до єврозони з 2010 року.

Зате в Польщі новий уряд уже встиг відкинути пакет заходів, спрямованих на оздоровлення державного бюджету. Понад те, там, судячи з усього, отримає друге дихання політика державного дотування фермерів. Популярності новому уряду вона однозначно додасть, а ось динаміки економічному зростанню — навряд чи. Отже, не дивно, що навіть про приблизну дату запровадження євро не говорять ні у Варшаві, ні в Брюсселі.

У Словаччині, яка зіштовхнулася з аналогічними проблемами, певності все-таки більше. Очікується, що перейти на євро вона зможе вже з 2009 року, якщо, звичайно, здійснить усі намічені реформи та скоротить дефіцит бюджету. А ось Чеська Республіка, яка, здавалося б, успішніше забагато інших посткомуністичних країн здійснювала реформи, навряд чи приєднається до єврозони раніше 2010 року.

Найбільші шанси наздогнати Словенію нині в Естонії. Цілком можливо, що їй удасться запровадити євро вже з 2008 року. А от Латвію і Литву «гальмує» висока інфляція. Саме з цієї причини минулого місяця було повторно відхилено запит Литви на вступ до єврозони. Литва, в якої показник інфляції значно вищий (6,6% проти 2,7 латвійських), про дату можливого запровадження євро наразі мовчить.