UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скільки коштує побудувати Олімпійське село?

Інтерес британської преси до неминучих витрат і потенційних доходів, які несуть країні-хазяйці Олімпійські ігри, цілком закономірний...

Автор: Оксана Приходько

Інтерес британської преси до неминучих витрат і потенційних доходів, які несуть країні-хазяйці Олімпійські ігри, цілком закономірний. І хоча бурхливе тріумфування вже наступного дня було затьмарено терактами в Лондоні, англійські журналісти почали з’ясовувати, що країна може отримати, вигравши конкурс на право проведення в своїй столиці Олімпійських ігор 2012 року. Із огляду на те, що Олімпіад, які окупилися, було раз, два та й кінець (дехто так і взагалі згадує у цьому контексті лише ігри 1984 року в Лос-Анджелесі, які принесли 223 млн. дол. прибутку), докладний аудит останньої, Афінської олімпіади виглядає цілком логічним. Тим паче що лише зараз, через рік після її завершення, з’явилася можливість підбити бодай проміжні результати.

Отже, у скільки ж обійшлися Ігри 2004 року їхнім організаторам?

Від самого початку, ще на стадії подачі заявки, греки заклали суму в 1,3 млрд. дол. Після перемоги в конкурсі на право проведення Ігор ця сума виросла до 5,3 млрд. У процесі аврального завершення всіх підготовчих робіт витрати обчислювалися вже десятком мільярдів, причому коли доларів, а коли й євро. А тепер міністр культури Греції Фанні Паллі-Петралья визнала, що на олімпійські цілі вже витрачено 13 млрд. євро. Більше того, утримання олімпійських об’єктів обходиться країні в 100—180 млн. євро на рік.

Доля цих самих об’єктів і є нині основним головним болем грецького уряду. Від самого початку передбачалося, що спортивні споруди після Олімпіади буде приватизовано чи здано в оренду. Приміром, на базі гребного каналу, унікальної споруди вартістю 60 млн. євро, планувалося створити тематичний аквапарк. Проте, хоча інвестори й виявляють до цієї споруди певний інтерес, конкретні ділові пропозиції поки ще не розглядалися. Складно назвати успішними й перші тендери на футбольні стадіони, які вважалися найбільш «ходовим» товаром. Будуючи в невеликому містечку з населенням 85 тис. чоловік стадіон на 22 тис. місць, грецька влада сподівалася, що після завершення Ігор ця споруда використовуватиметься для різноманітних шоу й інших заходів міжнародного рівня, що сприятиме залученню туристів. Проте наразі ці плани все ще залишаються на папері.

Зате поліпшення грецької інфраструктури й, передусім, її столиці вже приносить свої перші плоди. Будівництво нового аеропорту дозволило лише в першому кварталі нинішнього року збільшити потік туристів на сім відсотків, що дуже істотно для країни, 18% ВВП якої забезпечує саме туристичний сектор. Та й самим грекам стало набагато комфортніше жити в Афінах після того, як по місту пустили трамвай, а в передмістя побігли надкомфортабельні електрички й нові автобуси новими автобанами. Не залишилося непоміченим і відновлення фасадів будинків, у результаті чого сірий колір, який переважав у місті, змінився цілою палітрою яскравих, життєрадісних фарб. За оцінками фахівців, за 20 місяців найінтенсивнішої підготовки до Ігор Греція пройшла 20-річний шлях розвитку.

Правда, розплачуватися за це їй також доведеться десятиліттями. Передусім за 43-мільярдний кредит, узятий торік. А ще порозумітися з Євросоюзом, який погрожує штрафними санкціями через дефіцит бюджету в розмірі 6,1% (це більш як удвічі перевершує встановлену для членів ЄС стелю). До слова, Монреаль, що проводив 1976 року найнерентабельніші Ігри, досі оподатковує своїх курців додатковим податком... на погашення олімпійських боргів.

Загалом, зробив висновок британський оглядач Стівен Еванс, вигоди, які несуть країні Олімпійські ігри, підрахувати неможливо. Утім, як і витрати, пов’язані з їхнім проведенням. Хоча Пекін і заклав уже на підготовку до Олімпіади-2008 33 млрд. дол.