UA / RU
Підтримати ZN.ua

SARS ВІДСТУПАЄ — ЕКОНОМІКА ПІДНІМАЄТЬСЯ

Радість від звістки, що епідемія атипової пневмонії пішла на спад, суттєво затьмарюється результатами скрупульозного підрахунку збитку, якого вона вже встигла завдати всьому людству...

Автор: Оксана Приходько

Радість від звістки, що епідемія атипової пневмонії пішла на спад, суттєво затьмарюється результатами скрупульозного підрахунку збитку, якого вона вже встигла завдати всьому людству. З одного боку — вісім сотень загиблих і майже 9 тис. хворих. А з іншого боку — 100 млрд. доларів, яких недорахується світова економіка внаслідок цієї нежданої напасті.

Найбільше перепало країнам Південно-Східної Азії, які лише почали оговтуватися після фінансової кризи 1997 року. Аналітики вже непогано набили руку на перерахунку економічних прогнозів для цих країн у бік зниження, тож зараз вони зі своїм завданням упоралися досить швидко. Хоча найбільше хворих було в Китаї, економіка, усупереч більшості прогнозів, досить легко «переварила» наслідки епідемії і, за деякими оцінками, втратить лише 0,5—1% приросту ВВП (який торік сягнув рекордних 9,9%). Таке уповільнення навряд чи перешкодить китайській економіці вже в найближчі роки вийти за обсягами на четверте місце у світі — після США, Японії та Німеччини. І навіть майже повний параліч туризму в країні мало вплине на загальну картину, оскільки на його частку припадає усього лише 5% китайського ВВП.

Набагато більше постраждав Гонконг, сфера послуг в економіці якого займає 70%. Темпи його економічного зростання можуть уповільнитися в кілька разів і скласти замість 3% менше одного. Аналогічна картина спостерігається й у Сінгапурі, де загальну кількість хворих не можна порівняти з китайськими і гонконгівськими показниками, зате паніка сягнула безпрецедентного масштабу. У результаті на червень сінгапурській економіці передрікають скорочення майже на 2%, що призведе до загального зниження темпів зростання за рік із 3,9% до 1,5. Несолодко буде і Малайзії — цього разу через дуже велику питому вагу туризму в національній економіці.

Якщо ситуація різко не зміниться в гірший бік, то можливість уповільнення глобальної економіки, котра ще здавалася недавно неминучою, залишиться досить низкою. Хоча наслідки позначатимуться ще довго. Зараз у найтяжчому становищі опинилися авіаперевізники, туристичний і готельний бізнес, індустрія розваг. А от в електронній промисловості серйозні проблеми виникнуть трохи пізніше. Зокрема, певний дефіцит останніх моделей комп’ютерної й оргтехніки буде спостерігатися напередодні Різдва, причому не лише в Азії, а й в Америці, Західній Європі. Проте оскільки більшість азіатських валют офіційно чи неофіційно прив’язані до долара, то у міру зниження його курсу конкурентоздатність азіатського експорту, особливо порівняно з європейськими товарами, зростає. І це допоможе швидше подолати наслідки епідемії для азіатської промисловості.