Герхард Шрьодер і представники Siemens
Фото АР |
Репутація Німеччини як локомотива всієї європейської економіки стійка й заслужена. Країна з найбільшою на континенті чисельністю населення є другим експортером у світі. Її фіскальна система задає тон усьому Європейському союзу, а обсяги промислового виробництва викликають у когось заздрість, а в когось — повагу. Загальновизнані й успіхи Німеччини в справі освоєння нових технологій. Саме тут ще в 1902 році був винайдений перший факс, у 1940-му створений перший бінарний цифровий комп’ютер, а наприкінці 1970-х розроблено технологію MP3, що викликала справжню революцію у світі звукозаписів. Проте фахівці Merrill Lynch&Co. у своєму світовому рейтингу нової економіки удостоїли Німеччину лише 11-го рядка, розмістивши її не лише нижче США і провідних західноєвропейських держав, а навіть нижче за середньоєвропейський рівень. А Організація економічного співробітництва й розвитку помістила Німеччину в останню десятку свого рейтингу 29 країн—членів організації, складеного з урахуванням важливості інформаційних технологій для національної економіки.
Причин такого небезпечного перекосу в німецькій економіці, на думку фахівців, кілька. Насамперед, це традиційна консервативність німців, які дуже неохоче приймають будь-які нововведення. Так, приміром, кредитні картки, які заполонили вже весь розвинений світ, у Німеччині розповсюджені мало, що суттєво гальмує розвиток електронної комерції. При цьому Рольф Бруєр, голова Deutsche Bank AG, весь час повторює, що одне рукостискання коштує тисячі клацань комп’ютерною мишкою.
Брак фахівців в галузі інформаційних технологій також завдає суттєвого збитку, знижуючи не лише загальні показники темпів економічного зростання, а й підриваючи конкурентоспроможність усієї німецької економіки. За оцінками німецької технологічної торговельної групи Bundesverband Informationswirtschaft Telekommunikation, відомої під торговою маркою Bitkom, дефіцит кваліфікованої робочої сили становить 440 тис. чоловік. Німецький уряд навіть пом’якшив імміграційне законодавство з метою залучення зарубіжних фахівців, проте за 18 місяців, які минули з цього моменту, видано десь близько п’яти тисяч робочих віз.
Ще один дуже важливий чинник — досить високі ціни на інтернет-послуги, що, у свою чергу, є наслідком монопольного становища Deutsche Telekom AG. Майбутня реорганізація цієї сфери спрямована на зниження цін і полегшення доступу в Інтернет. А величезний цільовий грант самого Deutsche Telekom у розмірі 250 мільйонів німецьких марок (119 мільйонів доларів) дозволить забезпечити всім німецьким середнім школам доступ до Всесвітньої мережі.
Втім, якщо у відсоткових показниках Німеччина сильно відстає від більшості розвинених країн світу, то в абсолютних вона міцно утримує другі й треті місця. І це не дивно, якщо зважити на чисельність її населення. Адже, скажімо, навіть п’ята частина всіх німців більша, ніж загальна чисельність населення деяких країн. Саме тому фахівці вважають величезним потенціал німецької економіки у світлі пріоритетів нової економіки.