UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАФТА Й ГАЗ СХІДНОГО ТІМОРУ

Не встигла наймолодша у світі держава з’явитися на політичних картах планети, як відразу застовпила дуже перспективну ділянку в глобальному енергетичному секторі...

Не встигла наймолодша у світі держава з’явитися на політичних картах планети, як відразу застовпила дуже перспективну ділянку в глобальному енергетичному секторі. 19 травня Генеральний секретар ООН Кофі Аннан урочисто проголосив про завершення перехідного періоду, яке тривало два з половиною роки з моменту проведення в Східному Тіморі референдуму про його незалежність від Індонезії, а вже 21 травня в ЗМІ з’явилися повідомлення про підписання принципового договору між Східним Тімором і Австралією про спільну розробку нафтових і газових родовищ у районі Тіморської ущелини.

Відповідно до договору, 90% прибутку, який здогадно повинен становити 7 мільярдів доларів протягом 17 років, піде в казну Східного Тімору. А це, у свою чергу, дозволить уже до 2006 року покрити більшість бюджетних витрат.

Нині, після 25-річної залежності острова від Індонезії, яка у свою чергу змінила 400-річну колонізацію території Португалією, тіморському уряду доводиться покладатися на фінансову допомогу ООН і західних держав. Тільки з моменту проведення референдуму на створення інфраструктури для мирного незалежного життя 740 тисяч тіморців було витрачено 2,2 мільярда доларів. Крім родовищ нафти та газу, інших джерел доходу в Східного Тімору поки що практично немає.

Згаданим договором анулюються умови попередньої угоди, за умовами якої весь дохід від розробки тіморських родовищ порівну розподілявся між Австралією та Індонезією. З останньою в Східного Тімору все ще зберігаються напружені стосунки, зате інші держави виявили значний інтерес до тіморських нафти й газу. Зокрема, у розробці родовищ візьме участь американська компанія Phillips Petroleum Co., яка збирається вкласти 1,9 мільярда доларів у будівництво газопереробного заводу. Завод працюватиме на сировину родовища Баю-Ундан і поставлятиме свою продукцію японським компаніям Tokyo Electric Power Co. і Tokyo Gas Co. Крім того, зацікавленість у розробці найкрупнішого в Східному Тіморі родовища Санрайз виявила Royal Dutch/Shell Group. За попередніми оцінками, розробка цього родовища вимагає 4,9 мільярда доларів, а його запаси втричі перевищують запаси інших тіморських родовищ.

за матеріалами International Herald Tribune