UA / RU
Підтримати ZN.ua

МІЛЬЯРДНІ ЗБИТКИ НІМЕЦЬКОГО ТЕЛЕКОМУ

Deutsche Telecom AG, найбільша в Європі телекомунікаційна компанія, зазнала в четвертому кварталі минулого року збитків у розмірі майже 1 мільярд доларів...

Автор: Євген Сташевський

Deutsche Telecom AG, найбільша в Європі телекомунікаційна компанія, зазнала в четвертому кварталі минулого року збитків у розмірі майже 1 мільярд доларів. Ці дані, оприлюднені минулого тижня, носять поки попередній характер і відбивають непомірні інвестиційні витрати на оволодіння передовими бездротовими технологіями. Хоча сам Deutsche Telecom не опублікував окремого звіту за результатами четвертого кварталу, аналітики зробили висновок про наявність таких збитків, порівнявши чистий прибуток компанії за дев’ять місяців минулого року, що склала 8,4 мільярда євро (6,95 мільярда доларів США), із чистим прибутком за результатами всього року — 7,4 мільярда євро. Причому аналітики, які заздалегідь пророкували значні збитки компанії наприкінці минулого року, стверджують, що їхні розміри виявилися значно більшими, аніж очікувалося. (1999 року чистий прибуток компанії склав 1,25 мільярда євро.)

Варто також зауважити, що свої доходи компанія торік отримувала не стільки від ефективного оперування на ринку телекомунікацій, скільки за рахунок продажу дочірніх компаній, таких як T-Online International AG, що спеціалізуються на наданні інтернет-послуг. З цим згодний прес-секретар компанії Ганс Егнерт.

Без урахування одноразових надходжень від продажу Deutsche Telecom за результатами року очікували б збитки в розмірі 1,5 мільярда євро, вважає Джеймс Голоб, промисловий аналітик із Goldman, Sachs&Co. Пан Егнерт відмовився надати конкретну інформацію з даного питання і заявив, що без урахування таких надходжень весь річний прибуток компанії виявився б «трохи більшим чи трохи меншим за нуль».

Але і це ще не все. Над німецьким Телекомом, як, утім, і над багатьма європейськими Телекомами, висить тягар величезних боргів. Здебільшого вони викликані гігантськими сумами, витраченими минулого літа на придбання європейських ліцензій на надання послуг мобільної телефонії нового покоління, а також величезними інвестиціями в нові технології, що поки залишаються недоступними потенційним клієнтам. Однак навіть без урахування таких надмірних витрат позиції німецького Телекому не можна вважати достатньо обнадійливими. Після втрати свого становища державного монополіста в сфері традиційних телефонних послуг Deutsche Telecom, за оцінками фахівців Goldman Sachs, контролює навіть менше половини всього ринку трафіків на дальні відстані. А інтернет-компанія T-Online, що на початку минулого року вважалася однією з найяскравіших зірок німецького конгломерату, за результатами року виявилася в суцільних збитках і стоїть перед необхідністю повної реструктуризації. Крім того, нинішнього року експерти пророкують цій компанії ще більші збитки, бо вона втратила свій імідж найдешевшого і найнадійнішого інтернет-провайдера.

Перспективи Deutsche Telecom можуть поліпшитися лише в тому випадку, якщо американські власті схвалять задумане німцями придбання заокеанської компанії VoiceStream Wireless Corp. Проте навіть у цьому випадку таке придбання обійдеться компанії занадто дорого.

Аналітики гостро критикують керівництво німецької компанії, причому не стільки за завдані збитки, скільки за повну відсутність прозорості в питаннях фінансової статистики. Фабрицій Фаліголь, експерт по телекомунікаціях із німецької компанії B. Metzler&Co., не приховує обурення: «Я не розумію, навіщо вони роблять свої повідомлення такими заплутаними. Виглядає це так, начебто вони хочуть щось приховати. Але не треба тримати нас за повних дурнів».