UA / RU
Підтримати ZN.ua

ІМ’Я НАСТУПНИКА СТЕНЛІ ФІШЕРА НАЗВАНО

Про свою майбутню відставку Стенлі Фішер, заступник директора-розпорядника МВФ, заявив уже зо два місяці тому...

Автор: Оксана Приходько

Про свою майбутню відставку Стенлі Фішер, заступник директора-розпорядника МВФ, заявив уже зо два місяці тому. Відтоді думки західних аналітиків і коментаторів крутилися навколо пошуків відповіді на запитання, хто ж стане його наступником. І ось недавно адміністрація президента Буша нарешті запропонувала свою кандидатуру на цю посаду, назвавши Енн Крюгер, нині професора економіки Стенфордського університету, а в минулому — провідного економіста Світового банку під час президентства Рональда Рейгана.

67-літня пані Крюгер широко відома і в Америці, і за її межами як затята прибічниця вільної торгівлі, а також добрий фахівець з проблем країн, що розвиваються. Її кандидатуру ще належить затвердити раді директорів МВФ, проте вже нині фахівці роблять свої висновки щодо того, що ж означає це висування.

На думку більшості міжнародних аналітиків, висування пані Крюгер недвозначно демонструє бажання американської сторони забезпечити наступність чинної політики МВФ, а крім того — підтримати прихильність цієї фінансової організації до ринково орієнтованої моделі відкритої економіки. Жорстока критика, якій останнім часом піддавала діяльність як МВФ, так і СБ американська адміністрація, викликала побоювання, що наступником Стенлі Фішера призначать людину, котра дотримується діаметрально протилежних його власним поглядів на пріоритети світового розвитку й механізми регуляції глобальної економіки. Проте, за словами Ісайї Франка, професора світової економіки університету імені Джона Хопкінса, фундаментальних розбіжностей у поглядах теперішньої і майбутньої других осіб в МВФ не простежується. «Обоє вони ринково орієнтовані, надзвичайно незалежні люди. Тому я б не став очікувати радикальних змін», — сказав пан Франк.

У західній пресі наводяться також і висловлювання самої пані Крюгер, яка переконана в потребі реформування МФВ, але виступає проти радикальних перетворень, наполягаючи на необхідності незначних, поступових, ретельно виважених змін, які не впадають у вічі. Пропозиція обійняти цю посаду стала для неї несподіванкою, бо лише кілька тижнів тому їй запропонували ввійти до складу ради з економіки при адміністрації президента Буша.

Крім пані Крюгер, американська адміністрація запропонувала ще кілька кандидатур на такі ключові посади в МВФ, як директор з питань економічної політики, а також провідний економіст фонду. Якщо всі ці кандидатури затвердить рада директорів фонду, то, за словами пані Крюгер, вони сформують «правильну команду в правильному місці». І статися це має ще до кінця літа.