Економічне зростання в Росії
триватиме, але темпи знизяться
Зростання обсягу випуску промислової продукції в Росії 2000 року, за попередніми розрахунками, становило 9,2%, повідомив перший заступник міністра промисловості, науки й технологій Російської Федерації Андрій Свинаренко. 1999 року зростання становило 8,1%.
«Зростання виробництва порівняно з 1999 роком відзначається майже у всіх галузях промисловості, але найкращі показники в легкій промисловості, чорній металургії, машинобудуванні й металообробці, хімічній і нафтохімічній, лісовій, деревообробній і целюлозно-паперовій промисловості», — сказав А.Свинаренко.
Він також додав, що зростання цін виробників промислової продукції, за попередніми даними, становило близько 32%, тоді як 1999 року — 67,3%. На його думку, «факт, що підвищення відпускних цін значно випереджає інфляцію, яку оцінюють у 20,2%, може негативно вплинути на платоспроможний попит споживачів і, як наслідок, на темпи зростання промислового виробництва 2001 року, які можуть становити близько 4,5%».
Пом’якшити цей ефект, вважає перший заступник міністра, допоможе подальше зростання інвестицій в основний капітал (2000 року близько 17,2%). Цьому, за його словами, сприяють планові заходи Мінпромнауки, спрямовані на залучення російських банків до участі у великих інвестиційних проектах у реальному секторі економіки.
Темпи зростання економіки Росії 2001 року за багатьма параметрами будуть нижчими, ніж торік, погоджуються експерти Мінекономрозвитку.
На їхню думку, зростання ВВП в Росії 2001 року становитиме 4%, тоді як 2000 року, за попередніми даними, він становив 7,6% (1999-го — 3,2%).
Обсяг виробництва промислової продукції, за прогнозом експертів, збільшиться цього року на 4,5%. 2000 року, за попередніми оцінками, його зростання становить близько 9,2%, а 1999-го — 8,1%.
Інфляція буде хоча й нижчою (2000 року — 20,2% 1999-го — 36,5%), але може досягнути 14%, хоча в бюджет-2001 її закладено на рівні 12%.
Реальні грошові доходи населення, за прогнозами міністерства, збільшаться цього року на 6%, тоді як 2000-го вони, за попередніми даними, підвищилися на 9,6% (1999-го доходи росіян знизилися на 14,8% порівняно з попереднім роком).
Тим часом експерти Мінекономрозвитку вважають: якщо буде виконано всі передбачені програмою уряду Росії заходи щодо розвитку економіки, то найважливіші макроекономічні показники 2001 року можуть перевищити прогнозовані.
Нафта не стане причиною уповільнення економічного зростання у світі
Нинішній рівень цін на нафту не спричинить уповільнення темпів економічного зростання у світі в 2001 році, зазначається в доповіді МВФ через місяць після того, як Фонд попереджав про його ймовірне уповільнення на 0,5 відсоткового пункту через високі ціни на нафту.
Середня ціна на нафту в Нью-Йорку, Лондоні і Дубаї має досягти 28 дол. за барель, щоб темп зростання світової економіки сповільнився на 0,25 відсоткового пункту, підкреслюється в опублікованій в грудні доповіді МВФ про вплив «нафтових» цін на світову економіку.
Такий розвиток подій, проте, малоймовірний, бо середня ціна на нафту нині коливається біля позначки 23 долари за барель, а це саме той рівень цін, що його у вересні використовував МВФ, прогнозуючи 4,2-відсоткове світове зростання в 2001 році.
Зростання економіки США та Європи 2001 року сповільнилося б на 0,4 відсоткового пункту, якби ціни на нафту протягом 2001 року утримувалися на рівні 28 дол. за барель. Уповільнення темпу зростання ВВП Японії та країн, що розвиваються, становило б 0,2%.
Крім того, високі ціни на нафту викликали б хвилю інфляції, особливо в Європі і США, вважає МВФ. Проте найважче було б у такому разі країнам Африки та колишніх радянських республік, за винятком Нігерії та Росії, що є експортерами нафти.
Підвищення цін на нафту зіграло б також на руку експортерам природного газу, позаяк зросло б його споживання. Основний постачальник газу на світовий ринок Росія з 40% світового експорту, на другому місці — Канада (15%), йдеться в доповіді.
Водночас у Фонді зазначили, що уповільнення зростання світової економіки може спричинити уповільнення темпів економічного зростання у США.
«Поза всяким сумнівом, світове зростання сповільнюється, зокрема, через уповільнення зростання у США», — заявив в інтерв’ю агентству Bloomberg заступник директора-розпорядника МВФ Стенлі Фішер.
У Греції є все — навіть євро
Банк Греції остаточно завершив підготовку до переходу країни на євровалюту, пише газета The Financial Times. Останнім кроком стало зниження відсоткової ставки з 10% на початку 2000 року до рівня, встановленого у країнах зони євро, — 4,75%. Крім того, було офіційно закріплено обмінний курс драхми, що становить 340,75 драхми за євро.
Грецькі банки останні три місяці здійснювали операції в доларах, тому, як зазначають експерти, перехід відбувся гладко.
Останні опитування громадської думки в Греції засвідчили, що 70% населення схвалює перехід на євро, а драхма, одна з найстаріших європейських валют, часто асоціюється в греків з економічними невдачами.
Тим часом аналітики підкреслюють: Греція може стати ще одним головним болем для Європейського центрального банку, якому доводиться долати проблеми, пов’язані з високою інфляцією в окремих країнах єврозони, серед яких може опинитися і Греція. Рівень інфляції в Греції у листопаді сягнув 4,2%. Ця проблема стане ключовою також для уряду Греції, зазначають економісти.
Отримайте грошовий переказ.
Із Франції
З 1 січня 2001 року у відділеннях поштового зв’язку в Україні можна буде отримати грошовий переказ, що надійшов із Франції (тобто вводиться односторонній обмін грошовими поштовими переказами з Франції в Україну). Про це повідомила прес-служба Укрпошти.
Такі перекази видаватимуться в національній валюті України — гривнях. Сума переказу, що надійде в Україну, переводитиметься в національну валюту за встановленим Національним банком України курсом гривні до долара США на день опрацювання переказу й міжнародних рахунків.
У прес-службі нагадали, що на даний час односторонній обмін грошовими поштовими переказами в Україну діє з Чеської Республіки, Румунії та Бельгії.
Двосторонній обмін грошовими поштовими переказами Укрпошта здійснює з Росією, Білоруссю, Казахстаном, Молдовою, Туркменістаном, Узбекистаном, Вірменією, Киргизією, Азербайджаном, Грузією, Таджикистаном, Естонією, Латвією і Литвою.
2001 року зростання світових цін зміниться падінням
2000 рік приніс зростання світових цін на основні товари, констатує газета «Волл-стріт джорнел».
Найбільше зростання цін 2000 року відзначено у сфері енергоносіїв. Ціна на нафту наприкінці 2000 року була на 4,7% вищою, ніж наприкінці 1999-го. Ціна на газ у США зросла протягом останнього року на 320%.
Зростання цін на енергоносії стало, на думку аналітиків, основною причиною 11,1% зростання індексу Bridge-CRB, що враховує ціни на 17 основних товарів. Аналогічний індекс Dow Jones-AIG виріс 2000 року на 24,2%.
Натомість ціни на сільськогосподарські товари та метали 2000 року впали. Навіть золото, ціна на яке у період економічної нестабільності традиційно зростала, подешевшало на 5,9%, до $272,6 за унцію, зазначає газета.
Аналітики намагаються вгадати зміну динаміки цін на основні товари 2001 року. За їхніми оцінками, ціна на нафту може відновити своє зростання після того, як ОПЕК заявила про можливе скорочення видобутку нафти.
Водночас багато економістів прогнозують падіння 2001 року цін на газ, платину й паладій, котрі останнім часом сягнули нечуваних висот.
Головний економіст компанії Chase Securities Джим Глассман наголошує, що ціни на товари протягом останніх 20 років змінилися не дуже, проте якщо 2001 рік дасть уповільнення темпів зростання світової економіки або її спад, то, вважає він, падіння цін на основні товари неминуче.