UA / RU
Підтримати ZN.ua

Американці люблять працювати, а європейці — відпочивати

Як свідчать сьогодні історики, моду на літні оплачувані відпустки запровадив Радянський Союз. А в...

Як свідчать сьогодні історики, моду на літні оплачувані відпустки запровадив Радянський Союз. А вперше в Європі про них почули 1913 року, хоча норвезький дослідник Найєл Кіллі стверджує, що ще 1895 року в Норвегії робітники одержували по вісім днів літньої оплачуваної відпустки. Невдовзі її тривалість зросла до двох тижнів, а потім цей процес набув виняткової стрімкості. Особливо це впадає в око, якщо порівнювати з ситуацією, що склалася на протилежному боці Атлантики.

Відповідно до статистичних даних, середній американець працює на 350 годин на рік більше, ніж німець, на 300 — ніж француз, і на 100 — ніж англієць. Саме з цим перекосом і пов’язують деякі фахівці вкрай повільне зростання європейської економіки й енергійний розвиток американської. А самі американці, котрі приїздять на роботу до Європи, довго не можуть зрозуміти, чи працюють ці загадкові європейці взагалі. Жахливі історії про те, як паризький сантехнік у розпал ремонту, який і в них зазвичай стається влітку, знявши старий унітаз, спокійнісінько вирушає у відпустку, викладаються з відчутним американським акцентом. Адже аборигенів такими ситуаціями вже не здивуєш.

Втім, як зазначає International Herald Tribune, зводити все до вроджених лінощів європейців не слід. Надто вже різняться американська і європейська культура і праці, і побуту. Американець за бажання також може взяти досить тривалу відпустку, проте не робить цього тому, що, повернувшись після неї на роботу, може виявити, що його послуг уже не потребують, а його нішу зайняв більш працьовитий колега.

У Європі ж система соціального захисту пильно стоїть в обороні любителів відпочити, подбати про своє здоров’я, культурне дозвілля, сім’ю, врешті-решт. Окрім того, хоч трудовий ритм у США набагато жорсткіший, ніж у Європі, побут там значно менш обтяжливий. Так, шопінг, що його американці дуже люблять, є не ще одним стомлюючим обов’язком, а засобом релаксації. Будинки в американців набагато просторіші, мають більше кімнат, у яких легше усамітнитися, проте обслуговувати їх, завдяки незчисленній побутовій техніці, значно легше. Та й біля плити американки стоять значно менше, ніж ті ж таки німкені. Загалом, відпочити й відновити свої сили американці можуть і після трудового дня або, на крайній випадок, — трудового тижня. А ось європейці роблять це переважно під час відпусток.