UA / RU
Підтримати ZN.ua

З ПРИВАТ-ПРИВІТОМ...

Минулого тижня уряд був заклопотаний кадровими питаннями (раптово з’явилася вакансія віце-прем’єра) та приватизацією...

Автор: Ігор Маскалевич

Минулого тижня уряд був заклопотаний кадровими питаннями (раптово з’явилася вакансія віце-прем’єра) та приватизацією. Якщо з кадрами питання все ще утрясали, то в приватизації щось усе-таки прояснилося.

Суперінструкція під скромною назвою «Політика Кабінету міністрів з приватизації в 2001 році» отримала путівку в життя. Це диво бюрократичної думки передбачає видачу представникам держави доручень на голосування з основних питань (стартової ціни об’єкта приватизації, розмірів, термінів і напрямів інвестування, погашення заборгованості перед держбюджетом).

Узагалі-то лихо не без добра — тепер зграям лобістів не треба розпорошуватися між кабінетами ФДМ і Кабміну, досить пробити потрібне питання в Кабміні, та й усе..

Щоправда, цей чудовий документ вимагає ще внесення змін у нормативні акти, які видає Фонд держмайна України, Антимонопольний комітет і Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку. Скільки на це піде часу, не знає ніхто...

Теоретично дія цього документа поширюється на невелику кількість приватизованих підприємств стратегічного значення (нинішнього року штук 20—25). А весь дріб’язок Фонд держмайна ласкаво дозволяє продавати самостійно. Втішає також те, що в уряді розуміють, усе це призведе до затягування конкурсів мінімум на місяць-півтора, а встановлення надто жорстких умов «щодо ціни пакета акцій, погашення заборгованості в бюджет, збереження профілю роботи підприємства» — до зриву їх проведення через відмову від участі промислових інвесторів. У цьому випадку винним буде вже не ФДМ, а безпосередньо Кабінет міністрів. Утім, Фонд свої синці й гулі «відгребе» в кожному разі — гроші ж усе одно вимагатимуть з нього.

Одночасно з умовами, що затягують конкурси, Кабмін затвердив графік надходжень коштів від приватизації 2001 року. У першому кварталі від Фонду очікують 1,2 млрд. грн., у другому — 1,5, у третьому — також 1,5 і в четвертому 1,72 млрд. Разом набігають шукані 5,9 млрд. грн.

Цікаво інше — а де ж тут «Укртелеком»? Начебто його ніхто не збирається продавати «шматками», а вартість пакета — мінімум 3 млрд. грн. Якщо ж «Укртелеком» нинішнього року не врахований, то як забезпечити суми надходжень?..

Утім, все це поки що теорія. А на практиці приватизатори розважалися, спостерігаючи за потугами в приватизації ЗАлКу. Цього вівторка прем’єр підкреслив, що в процесі приватизації ЗАлКу уряд дотримувався позиції «абсолютної прозорості... не керуючись жодними спеціальними інтересами особливих кредиторів».

Нині вже і прем’єр став виявляти ознаки роздратування, заявивши: якщо до 6 лютого гроші не будуть сплачені, переможцем конкурсу стане компанія «АвтоВАЗ-Інвест», яка посіла друге місце. Однак перед цим від ФДМ вимагатимуть укладання договору про визнання ЗТФ «КРАЗ» переможцем конкурсу. Після цього протягом 10 днів ЗТФ «КРАЗ» повинна буде заплатити гроші. Смішно, але вона вперто сперечалася з приводу одного з пунктів договору. Дуже вже хотіла, щоб платіж вважався здійсненим з моменту перерахування грошей з банку.

А ФДМ хотів, аби це відбулося в момент надходження грошей на його рахунок. Різниця досить істотна — існує «1000 і 1» спосіб, коли гроші перераховуються, але до місця призначення не доходять (зависаючи, приміром, у банку, який не виконує зобов’язань). Можливо, цього ніхто й не збирається робити, але...

Хоча нині підписати договір із ЗТФ «КРАЗ» Фонд не може навіть за законодавством, 19 січня Вищий арбітражний суд України заборонив Фонду погоджувати з ЗТФ «КРАЗ« текст і умови договору купівлі-продажу пакета акцій ВАТ «ЗАлК» до розгляду позову ЗАТ «АвтоВАЗ-Інвест». Останній ще в грудні минулого року подав до суду позов на ФДМ про визнання недійсним протоколу засідання конкурсної комісії з продажу ЗАлКу від 5 грудня 2000 року. Того самого, на якому до участі в конкурсі були допущені ЗТФ «КРАЗ« і ЗАТ «Ітера-Україна».

ВАСУ також заборонив Фонду укладати договір купівлі-продажу ЗАлКу з ЗТФ «КРАЗ» і здійснювати певні дії, пов’язані з перерахуванням коштів у рахунок оплати за названий вище пакет акцій, до укладання договору купівлі-продажу. Отож продати ЗАлК «КРАЗу» Фонд не може, та й не дуже з цього приводу переживає... Він уже розпочав було переговори з «АвтоВАЗ-Інвестом», у якого є і гроші (69,1 млн. дол.), і гарантія, але його присадили з Кабміну. Отже, питання знову зависло...

До речі, те, що продавець (ФДМ) ставиться до переможця — ЗТФ «КРАЗ» із неприхованою огидою, дало підстави вже ЗТФ «КРАЗ» розіслати прес-реліз, де заявлено, що ця фірма подасть до суду позов на Фонд за поширення «неправдивої інформації, яка завдає шкоди іміджу компанії». Позиватися — річ, звісно, хороша, але краще б фірма просто надала нормальну банківську гарантію.

До речі, пригадується, там ще було понад дві сотні мільйонів доларів інвестзобов’язань — а хто ж їх гарантує?..

Утім, одну добру справу вже зроблено — ще в грудні ЗТФ «КРАЗ» перерахувала в бюджет як передоплату за пакет акцій 11,5 млн. дол. І, як вважають юристи, назад ці гроші вона навряд чи отримає у кожному разі (перемоги чи програшу)...