UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЯК ВІДРЕАГУЮТЬ ЕКОНОМІКА Й ФІНАНСИ? ВИЗНАЧАЛЬНИМ СТАНЕ ЧИННИК УПЕВНЕНОСТІ

Нічого незвичайного у першій реакції ділових і фінансових кіл на повідомлення про атаку на вежі Світового торговельного центру (СТЦ) і їх зруйнування не було...

Автор: Андрій Литвин

Нічого незвичайного у першій реакції ділових і фінансових кіл на повідомлення про атаку на вежі Світового торговельного центру (СТЦ) і їх зруйнування не було. Саме таких дій від інвесторів, ділових й урядових фінансових установ і можна було очікувати.

Перші, спонукувані прагненням убезпечити себе від втрат, почали переводити авуари з акцій (інструментів, найбільш схильних до вартісних коливань) у безпечніші активи — облігації та золото. Як результат — падіння фондових індексів, зростання цін на золото (до 16 доларів за унцію)... Цілком передбачуваним був і стрибок обмінного курсу долара США, фінансовий центр яких зазнав удару, щодо інших твердих валют. Було б дивно, якби не подорожчала нафта: за окремими повідомленнями, у США цими днями спостерігалися випадки підвищення роздрібних цін на пальне удвічі.

Фінансова влада теж відреагувала належним чином: центральні банки США та Європи підтримали комерційні банки ліквідністю й підтримують долар. Як результат, вже в середу фондові індекси Європи — після падіння при відкритті торгових сесій — зросли (приміром, Лондонський FTSE 100 — на 1,4 відсотка), а євро дещо ослабло. Ціни на золото в Лондоні 12 вересня коливалися навколо оцінки 278 дол. США порівняно з 286 дол. попереднього дня.

Головним чинником, що вплине на фінансові індикатори найближчими після трагедії днями, стане чинник упевненості. Саме на відновлення впевненості учасників ринків буде спрямовано діяльність фінансової влади (підкріплення банків готівкою, можливе — але не обов’язкове — зниження дисконтної ставки в США). Цьому сприяє і тимчасове припинення торгів у організованих фондових системах Америки.

Саме така категорія з царини психології, як упевненість, впливає нині на події на фондових і валютних ринках. У сфері психології лежить причина падінь і зростання на фінансових ринках 11 вересня. У самому стані американської економіки я не бачу базисних підстав для таких різких змін цін, які спостерігалися того дня. Федеральна резервна система й Комісія з питань цінних паперів і бірж США навряд чи допустять, щоб фізичне руйнування навіть таких ділових центрів, як СТЦ, стало довгостроковим чинником впливу на ринки. Усе-таки СТЦ — не весь Манхеттен, Нью-Йорк і США. Питання днів, можливо, тижнів, щоб заподіяну інфраструктурі шкоду було компенсовано й ринки заспокоїлися.

А секторами економіки, де справді йдеться про прямі серйозні втрати, є авіація, туризм і страхування. Збитки від заборони польотів, перенесення не першочергових поїздок «на потім» призведуть до значного падіння продажів у галузі авіаційних перевезень. Одним із середньострокових наслідків для страхового ринку можливе зростання страхових тарифів.

Наслідки загибелі працівників і перспективи компаній, чиї офіси були в СТЦ, таких, як, скажімо, «Морган Стенлі», що займав кілька поверхів, оцінити важко.

Можливі наслідки теракту для економіки України навряд чи будуть істотними. Адже комерційні запозичення на міжнародних ринках нині не проводяться, із твердих валют в українському зовнішньоторговельному обороті домінуючі позиції займає долар США, а курсові співвідношення основних світових резервних валют аж ніяк не є курсоутворюючими для гривні.

І ще один важливий урок, який, разом з іншими, необхідно запам’ятати Україні з трагічної події в США. Заподіяна терористичною атакою шкода викличе страхове відшкодування на мільярди доларів США. Для порівняння, вибух 1993 року в СТЦ спричинив страхові вимоги на 510 млн. дол., лос-анджелеські події 1992 року, збитки від яких досі вважалися найбільшими, — 775 млн. дол. За оцінками перестрахувальної компанії Swiss Re, страхові виплати (за власність, автомобілі й життя) можна буде порівняти хіба що з 15-мільярдними (у доларах США) компенсаціями в зв’язку з повінню 1999 року в Європі. Проте годі сумніватися в можливостях світових страхових і перестрахувальних ринків забезпечити необхідні суми. Уже 12 вересня падіння курсової вартості акцій страхових компаній зупинилося, і курс по пунктах, але почав відновлюватися. Так, Swiss Re зросла на 1,2 відсотка, «оговтавшись» після попереднього 7-відсоткового падіння.

Попри повторення стихійних лих (Закарпаття, лінії електропередач на півдні країни 2000 року), охоплення страхуванням як життя, так і майна в Україні далеке від не тільки можливого, а й від необхідного...

Вартість майнових та немайнових збитків від трагедії в США підраховується, але ніхто й думки не допускає, що їх не буде відшкодовано страхуванням. Тим гостріше сприймається аксіома, що виміряти ціну втрати життя неможливо...