Про це ще в середу поспішив оголосити на прес-конференції в Києві Леонід Кучма. Щоправда, Україні не забули дати легенького щигля по носі: того ж дня прес-служба Міжнародної групи з протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом (як повністю іменується FATF), нагадала, що остаточне рішення з приводу виключення України з non-cooperative list набере сили лише в п’ятницю, по закінченні сесії. І хоча на той момент було відомо, що доповідь першого віце-прем’єра України Миколи Азарова «було сприйнято позитивно», таке застереження прес-служби може служити натяком на те, що Україні не слід розслаблюватися в архіважливій справі боротьби з відмиванням грошей.
Сесія FATF, котра почала свою роботу в Парижі в середу, 25 лютого, повинна була, у числі іншого, прийняти рішення про виключення України зі списку країн, що не сприяють боротьбі з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом. Для цього було заслухано доповіді Миколи Азарова та комісії експертів, котрі з 19 по 23 січня перебували в Україні з місією вивчення законодавства в галузі протидії відмиванню незаконних доходів і практики його застосування. Експерти дали позитивну оцінку діям українського уряду та парламенту щодо контролю за фінансовими потоками в національній банківській і страховій системах. Фактично усі заявлені до України претензії було знято, нові не з’явилися. І хоча ймовірність того, що на цьому тлі нашу країну все ж вирішать залишити в «чорному списку», була вкрай невелика, джерела на сесії не виключали виникнення «різних сюрпризів». І тільки в четвер президент FATF Клаес Норгрен підтвердив виключення України з «чорного списку», відмовившись при цьому прокоментувати подію.
Велику підтримку українська делегація отримала з боку Росії — країни, котра недавно залишила «чорний список», а тепер стала одним із членів FATF. Певне, тому що проблеми України росіянам найбільш зрозумілі.
Нагадаємо, що в грудні 2002 року за недостатню боротьбу з відмиванням «брудних» грошей FATF запровадила щодо України санкції — рекомендувала своїм членам старанно перевіряти всі фінансові операції, що проводяться з партнерами з нашої країни. Це суттєво уповільнило, а в деяких випадках унеможливило рух коштів за багатьма зовнішньоекономічними контрактами. В лютому 2003 року санкції щодо України було скасовано, але країна продовжувала залишатися в «чорному» списку. Питання про виключення з нього порушувалося на попередніх сесіях FATF, однак тоді позитивно вирішене не було.