Усупереч забороні НБУ на ведення фінансової діяльності на "територіях", у "ЛНР"/"ДНР" небаченими темпами зростає мережа так званих платіжних терміналів, які збирають із жителів невизнаних республік сотні мільйонів гривень кешу.
Зібрані кошти через компанії-"прокладки" відправляються в Україну вже у вигляді безготівкових коштів, а зібраний кеш при цьому може перепродуватися місцевій "владі".
У схемі переведення готівки з "ЛНР"/ДНР" в Україну можуть бути задіяні платіжні системи TYME та GlobalMoney, гарантом яких є... державний Ощадбанк.
Знайти ж "ключового учасника" - процесинговий центр - може тільки СБУ, якій поки що немає діла до цілком реальної схеми фінансування тероризму.
Ще з 6 серпня 2014-го НБУ постановою №466 від 6 серпня 2014 р. призупинив усю фінансову діяльність на окупованій території, заборонивши проводити будь-які не контрольовані НБУ фінансові операції, у тому числі здійснювати платежі як "на" так і "з" непідконтрольної Україні території. Під дію заборони потрапили всі банківські та небанківські фінансові організації, платіжні системи й поштовий зв'язок.
Однак у "ЛНР"/"ДНР" діє ціла мережа так званих платіжних терміналів, які приймають готівку в місцевих жителів. І торгують потім зібраним кешем. Ідеться про безневинний в очах обивателя бізнес, який насправді є одним із головних елементів схеми оготівковування грошей. Ключове в цій схемі те, що при поповненні рахунків через термінали практично завжди вноситься готівка, а зараховуються - безготівкові кошти. І головне в цьому бізнесі - зовсім не прибуток посередників у 5–7%, а продаж кешу, який акумулюють "поповняшки". За словами учасників ринку, це приносить тим, хто промишляє оготівковуванням, до 10 млрд грн прибутку щороку тільки на оплаті рахунків мобільного зв'язку. Якщо відштовхуватися від кількості його абонентів, що залишилися в "ЛНР"/"ДНР (10–15% від загального числа по Україні), то й сума заробітку виходить відповідною - 1–1,5 млрд грн. Однак хто її ділить - таємниця за сімома печатками.
В Україні систем, що приймають платежі від населення, кілька. Основні - це "24НонСтоп", IBox, "ІзіСофт", TYME, "БНК24", CityPay, "Приват24". І всі категорично заперечують, що працюють у "ЛНР"/"ДНР. Нібито це неможливо. НБУ суворо регламентує роботу термінальних платіжних систем (ТПС). По-перше, усі використовувані термінали мають бути власністю компанії, по-друге, заборонені будь-які субагентські схеми, по-третє, обов'язковою умовою є й банківська інкасація. Однак дотримання цих умов Нацбанк фактично не контролює. Найчастіше, термінали належать дилерам (приватним підприємцям), які самостійно вирішують, де стоятимуть ящики, і самі ж їх інкасують, тобто виймають готівку, коли їм хочеться, і роблять із нею те, що захочуть.
Щоб уникнути проблем із перевіряльниками, підприємці оформляють фіктивний договір із ТПС про нібито продаж їй свого термінала. Питання обов'язкової банківської інкасації також вирішується про людське око. Платіжні системи, звичайно, мають договори з банками на інкасацію деяких терміналів, інші - у вільному плаванні, і таких на вулицях до 70%. Через них і переганяють більшість операцій, з допомогою яких у населення збирається готівка, яка потім перепродується на ринку послуг із оготівковування.
Наприкінці жовтня цього року між СБУ і ТПС "24НонСтоп" розгорівся публічний скандал. Розпочалося все з того, що співробітники СБУ нагрянули з обшуком в офіс до платіжної системи, вилучили їхні сервери та заблокували роботу 7500 терміналів, звинувативши компанію, не багато не мало, у фінансуванні тероризму. Що цікаво, поки термінали "24НонСтоп" були заблоковані та не працювали, у Донецьку платежі приймалися, отже, на "територіях" точно працюють й інші платіжні системи.
Нардеп Максим Поляков і ГО "Депутатський контроль" провели розслідування термінального бізнесу на території "ЛНР"/"ДНР" і з'ясували, що при поповненні номера МТС російськими рублями в Макіївці на рахунок оператора зараховуються гривні, причому платіж приходить від ТПС GlobalMoney, емітентом електронних грошей якої є... державний Ощадбанк. Як повідомлялося в ЗМІ, на рахунки GlobalMoney ці платежі потрапляли від якогось ТОВ "ФАСТ ПЕЙ", по суті, типової фірми-"прокладки", засновником і директором якої є житель смт Семенівка Чернігівської області Самуленко Олександр Анатолійович. Перевірка інформації про цю компанію показала, що та була зареєстрована 4 серпня 2014 р., тобто за два дні до вищезгаданої заборони Нацбанком фіндіяльності на території "ЛНР"/"ДНР".
До речі, після публікацій у ЗМІ про "ФАСТ ПЕЙ" як учасника схеми незаконної фінансової діяльності замість візиту СБУ та прокуратури в ній просто змінився директор. З
11 листопада 2015 р. нею керує якийсь громадянин Сейшельських Островів Ван Керхове Ширлі Сабіа Терез. Наявність таких офшорних "керівників" у компаніях-"прокладках" знімає всю юридичну відповідальність із реальних керівників цієї схеми. Прогнані через таку "фірмочку" брудні гроші заходять на GlobalMoney уже як чистий платіж, що відповідає всім вимогам НБУ.
До речі, щоб відкрити гаманець на GlobalMoney, не потрібний ні паспорт, ні ідентифікаційний код, ні навіть ваше ім'я. Увівши тільки номер телефону, ви відразу одержуєте електронний гаманець і можете приймати на нього будь-які платежі, навіть анонімні, від таких самих "гаманців". А перетворити ці анонімні платежі на справжні гривні можна в будь-якій касі лише двох банків - емітента GlobalMoney АТ "Ощадбанк" і маловідомого ПАТ "Полікомбанк", мажоритарним власником якого через Чернігівську компанію ПАТ "Еліта" є якийсь Пономаренко Сергій Григорович.
У самій GlobalMoney всі звинувачення заперечують. "У жовтні було поширено інформацію про ведення ТОВ "Глобал Мані" діяльності з перерахування коштів на неконтрольованій українською владою території, і надані копії квитанцій, за змістом яких немає можливості встановити організацію, якій був зроблений даний платіж, місце проведення операції та причетність до цих операцій платіжної системи "Глобал Мані", - заявив у відповідь на запит нашої редакції в.о. гендиректора компанії Андрій Семенов.
У свою чергу, в Ощадбанку DT.UA повідомили, що "банк не контролює діяльності компанії "Глобал Мані", тому гарантувати непричетність цієї компанії до незаконних фінансових операцій жодним чином не може та не зобов'язаний". "Ми вважаємо неприпустимим співробітництво з компаніями, які працюють із терористами. Тому у зв'язку з появою негативних публікацій у ЗМІ з обвинуваченнями компанії "Глобал Мані" у незаконній діяльності Ощадбанком ініційовано службову перевірку щодо наведених фактів і договірних відносин із "Глобал Мані", - заявили в прес-службі держбанку.
Однак ці слова навряд чи матимуть наслідки. Ощадбанк і GlobalMoney мають справу з уже відмитими через "прокладки" грошима, перетвореними на якомусь етапі з російських рублів на гривні та пропущеними через низку посередників. Знайти та ув'язати їх в один ланцюг, безумовно, могли б "специ" із СБУ, але служба, здається, не виявляє особливої активності. Відповідний запит DT.UA до моменту виходу статті там залишили без відповіді.
До речі, почавши розплутувати цю схему, СБУ могла б вийти й на ключового учасника схеми з переведення грошей з "ЛНР"/"ДНР" на територію України. Хоча цю таємницю учасники схеми бережуть, як зіницю ока.
Вивчення опублікованих у мережі фото та відео терміналів у "ЛНР"/"ДНР" дає можливість припустити, що встановлені в "Новоросії" термінали можуть одночасно приймати платежі як для українських компаній, так і для російських. Що відразу звузило коло можливих учасників трансакційної схеми. Тому що для подібних платежів відповідний процесинг потрібен одночасно і в Україні, і в Росії.
Як з'ясувалося, в Україні існує тільки одна система, яка, не соромлячись, повідомляє, що працює на окупованій території, - це найбільша в Росії платіжна система QIWI. На карті її терміналів зазначено, що платежі приймаються і в Донецьку, і в Луганську, і в Макіївці.
Єдиною компанією в Україні, яка була пов'язана з QIWI, є "ОМП-2013", що працювала по франшизі QIWI до лютого 2014-го. Ще місяць тому на сайті російської TYME було зазначено, що саме "ОМП-2013" представляє в Україні її інтереси. Але після публікацій у ЗМІ про можливий процесинг платежів із "ЛНР"/"ДНР" цей запис зник.
А в самій TYME свій зв'язок із "ЛНР"/"ДНР", як і відносини з російськими QIWI і TYME, вважають такими, що залишилися в минулому. У відповіді на наш запит гендиректор "ОМП-2013" Віталій Петрук заявив: "На сьогодні ТОВ "ОМП-2013" не має стосунку до компаній QIWI та TYME (РФ). Водночас ТОВ "ОМП-2013" до лютого 2014 р. використовувало бренд QIWI на основі ліцензійного договору. Відносно компанії TYME (РФ) ми можемо називати їх колишніми партнерами, тому що ця компанія надавала ТОВ "ОМП-2013" підтримку в створенні процесингу ТОВ "ОМП-2013".
Можливо, це дійсно правда. В іншому разі інформація про учасників схеми рано чи пізно проявиться. Адже на відміну від паперових грошей, електронні завжди залишають унікальні сліди, які, за бажання відповідних органів, завжди приведуть до всіх учасників і виконавців платежів. Варто тільки захотіти. Питання лише в тому, чи захочуть спецслужбісти ламати багатомільйонну схему.