Унікальну в своєму роді благодійну програму було презентовано 27 березня в Києві — Державний експортно-імпортний банк України почав випускати спеціальні платіжні карти VISA «Разом за життя». Ця картка розрахована на клієнтів банку, котрі хочуть допомогти дітям, які страждають на онкологічні захворювання. Переказувані Інституту онкології Академії медичних наук України клієнтські кошти витрачатимуть на придбання обладнання для дитячого відділення інституту та надання оперативної медичної допомоги хворим дітям.
Презентуючи цей проект, начальник управління розвитку роздрібного бізнесу Укрексімбанку Вікторія Грецька повідомила, що благодійна програма «Разом за життя» працює з літа 2005 року. За цей час клієнти і працівники банку пожертвували на лікування онкохворих дітей близько 300 тис. грн.
«Банк робив і власні внески на потреби інституту. Причому це далеко не єдиний наш благодійний проект. Але якщо в більшості випадків ми воліємо не афішувати подібної діяльності, то зараз ідеться про необхідність залучити до благодійного проекту максимально можливу кількість наших нинішніх і потенційних клієнтів. Також ми сподіваємося, що цей приклад наслідують й інші вітчизняні банки. Тому й вирішили презентувати цей проект через ЗМІ», — розповів кореспонденту «ДТ» заступник голови правління Укрексімбанку Юрій Храмов.
«Спостерігаючи за нашими клієнтами з моменту початку проекту, ми дійшли висновку, що дуже багато людей хочуть допомагати дітям із такими жахливими захворюваннями. Але з багатьох причин їм далеко не завжди вдається реально здійснювати благодійні внески, — повідомила Вікторія Грецька. — Тому ми і вирішили піти далі і випустити для цих цілей спеціальну карту. Придбавши її, клієнт знатиме, що відтепер він кожною своєю трансакцією постійно бере участь у благодійній діяльності».
За словами пані Грецької, емітована банком картка VISA «Разом за життя» об’єднує всі переваги міжнародної платіжної картки. Щоразу, коли власник використовуватиме її для розрахунку за товари та послуги, він робитиме благодійний внесок на користь дитячого відділення Інституту онкології Академії медичних наук України. Крім того, благодійний переказ клієнт здійснюватиме при одержанні карти, а з допомогою банкоматів і трансакційних терміналів Укрексімбанку є можливість здійснювати додаткові благодійні грошові перекази.
Розміри внесків установлено невеличкі й фіксовані — 75 коп. за одну трансакцію і 50 грн. — при придбанні картки «Разом за життя». Для початку банк емітує 5 тис. таких карток — в основному для існуючих клієнтів і учасників реалізованих зарплатних проектів.
Кошти, що відраховуються з клієнтських операцій за такими картками, переказуватимуть на користь дитячого відділення Інституту онкології зі строго цільовим призначенням — на придбання медичного обладнання та надання допомоги хворим дітям. Банк звітуватиме перед своїми клієнтами про цільове використання цих грошей. Для цього на сайті фінустанови буде відкрито спеціальний інформаційний розділ.
Дизайн карти VISA «Разом за життя» розроблено відомою українською художницею Євгенією Гапчинською. На ній зображено маленьку дівчинку, яка тримає в руках чарівну паличку як символ маленького дива, що відбувається при порятунку дитячого життя, котрому допомагає кожен, нехай і невеликий, але реальний грошовий внесок.
За словами Лу Наумовського, старшого віце-президента VISA CEMEA (Центральна та Східна Європа, Близький Схід й Африка), підходи Укрексімбанку в здійсненні проекту цілком відповідають сформованій світовій практиці. Але якщо, наприклад, у США подібні проекти реалізують уже понад два десятки років, то нинішнє починання є дебютним не лише для України, а й для всього регіону СЕМЕА.
В Укрексімбанку розраховують, що вже в найближчому майбутньому зможуть збирати таким чином близько 20 тис. грн. щомісяця. Звісно, для потреб дитячої онкології в нашій країні цих грошей явно недостатньо. Але можна сподіватися, що в міру збільшення кількості користувачів таких карт і зростання популярності безготівкових грошових операцій у нашій країні обсяги пожертвувань стануть значно більшими.
Як зазначив керівник відділення дитячої онкології Інституту онкології АМН України Григорій Климнюк, ще кілька років тому не можна було навіть сподіватися, що не те що приватні особи, а й держава всерйоз займеться проблемами дитячої онкології — настільки убогим був стан справ у цій сфері. «Але, певне, наше суспільство починає дедалі частіше замислюватися над тим, як не тільки вижити, а й як жити, тому людей, що знайомі з нашими проблемами і займаються їхнім вирішенням, стає дедалі більше. Багато їх і в Укрексімбанку, котрий одним із перших у країні взяв під свою опіку одну з найбільш стражденних категорій пацієнтів — дітей з онкологічними захворюваннями».
За словами пана Климнюка, недостатнє фінансування і практично злиденна матеріальна база щороку забирають сотні дитячих життів, які можна було б врятувати. Щороку в Україні діагноз «рак» ставлять півтора тисячам дітей. Складність діагностики, застаріле обладнання лікарень, дефіцит коштів і приміщень, брак персоналу — усе це, на превеликий жаль, призводить до смерті майже кожної другої дитини, тоді як у світі, за статистикою, виліковують близько 75% онкохворих дітей.
«Тому конкретна, предметна допомога таким відділенням, як наше, і всій дитячій онкології — це сотні врятованих повноцінних життів дітей, які навчатимуться, радітимуть, продовжуватимуть свій рід, розвиватимуться, — каже медик. — І кожна гривня й навіть копійка, переказана на ці потреби, може врятувати чиєсь життя».
Кошти, зібрані клієнтами банку з моменту початку реалізації проекту «Разом за життя», уже дали змогу клініці придбати те обладнання, реактиви й інші засоби медичного призначення, що їх не змогли б закупити за бюджетні гроші. Почасти через відсутність механізму бюджетних закупівель подібного обладнання, але головним чином через недостатність фінансування, що виділяється в основному лише на придбання медикаментів, та й то вкрай нерегулярно.
У розвинених країнах бюджети онкологічних клінік на порядок перевищують фінансування, що виділяється на потреби таких закладів у нашій країні. Відповідаючи на запитання журналістів, пан Климнюк навів статистику, відповідно до якої на утримання 20-місного онкологічного відділення в Німеччині ще п’ять років тому виділяли близько 7 млн. дол. США щороку. «Відділення нашого інституту на 40 ліжок, — каже він, — отримувало фінансування в розмірі максимум 5 млн. грн. Звісно, цих грошей катастрофічно не вистачає, не кажучи вже про те, що дитяча онкологія постійно розвивається, і, окрім украй дорогих медичних препаратів, які постійно з’являються на ринку, необхідно освоювати і нові методи досліджень, лікування, діагностики. Все це призводить до постійного подорожчання вартості лікування, і так недоступного для батьків багатьох хворих дітей».
Як відомо, в Україні прийнято програму державної підтримки дитячої онкології на 2006—2010 роки. Відповідно до цього документа, на невідкладні потреби дитячої онкології з цього року передбачено фінансування по 75 млн. грн. на рік.
38 млн. грн. із цієї суми виділяють на закупівлю медикаментів, що мають покрити потреби хворих на онкологічні й гематологічні захворювання, а також невеличку частину потреб дітей, яким необхідна трансплантація кісткового мозку.
Близько 35 млн. грн. на рік мають іти на закупівлю найнеобхіднішого медичного обладнання. Порівнюючи обсяги цього фінансування з реальними потребами, представник Інституту онкології повідомив, що лише один сучасний діагностичний апарат МРТ, котрий уже сьогодні має бути як мінімум у кожному регіоні, коштує близько 13 млн. грн.
Кожне обстеження на такому апараті, що мусить бути доступним безплатно кожній хворій дитині, обходиться приблизно в тисячу гривень. Протягом багатьох місяців лікування це обстеження має бути проведене як мінімум кілька разів.
Вартість апарата для променевої терапії становить близько 3—5 млн., але вже доларів США. Такий апарат необхідно мати на кожні 2 млн. населення. У нас же придбано три апарати на всю Україну, але два з них поки ще не інстальовано.
«Звісно, реальна потреба усієї вітчизняної медицини — це поки що непоправна прірва для нашого суспільства, — каже пан Климнюк. — Але дитяча онкологія більш герметична, адже півтори тисячі дітей — не так багато. Й опіку над ними можуть узяти спонсори, державні та приватні заклади, щоб реально врятувати цих дітей. Тому ця проблема, хоч і дуже болюча, але в принципі вирішувана».
За його словами, відповідно до рекомендацій міжнародних організацій, навіть у найбідніших країнах державні кошти мають спрямовувати на потреби дитячої онкології, оскільки кожна хвора дитина має реальні шанси бути врятованою. За рахунок врятованих життів адекватне забезпечення дитячої онкології дає країні реальний виграш у майбутньому.
Тому було б непогано, якби подібне починання стало прикладом для наслідування для інших великих роздрібних банків, які емітують сотні тисяч і навіть мільйони платіжних карток щороку (усе ж таки Укрексімбанк — це банк із орієнтацією на обслуговування великих експортно-імпортних підприємств). Представники VISA із свого боку обіцяють цьому максимально сприяти.
За даними на кінець четвертого кварталу 2006 року, українські банки вже випустили понад 20 млн. карток VISA, тоді як 10-мільйонний рубіж було подолано лише 2005-го. Оборот за картками VISA в Україні торік перевищив 16 млрд. дол. США і надалі неминуче зростатиме стрімкими темпами. Тому зростання популярності електронних платежів може призвести до багаторазового збільшення витрат українців на благодійність за рахунок подібних проектів. Особливо коли банки не лише пропонуватимуть подібні продукти, а й активно їх пропагуватимуть, пропонуючи всілякі додаткові пільги і стимули клієнтам, які користуються такими картами.
Звісно, за рахунок подібної благодійності більшість соціальних проблем нашої держави не розв’язати. Однак жертвувані у такий спосіб гроші можуть стати гарною підмогою для порятунку не одного людського життя.