UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проліт Бахматюка

Ситуацію, в якій опинився Олег Бахматюк, на підприємницькому сленгу називають "розтяжкою". Кожен із його великих кредиторів готовий на відстрочку виплат тільки за наявності домовленості про відстрочку з рештою. При цьому "аграрному баронові" нічого їм запропонувати - всі його активи або дуті, або вже заставлені. До того ж проти Бахматюка висунуто обвинувачення в махінаціях із коштами міжнародних інвесторів. Згідно з ними при виході на біржі подавалася звітність із завищеними показниками й неправдивою інформацією щодо українських активів. А отримані від розміщення євробондів гроші йшли на будівництво птахофабрик лише на папері, насправді ж їх було спрямовано на купівлю проблемного банку, їх крутили у фінансових схемах.

Автор: Роман Івченко

Трирічна відстрочка погашення боргу за єврооблігаціями на 200 млн дол., яку отримала недавно компанія "Авангард", що належить українському бізнесменові Олегу Бахматюку, - лише видимий успіх.

Для виживання потрібно домовитися про відстрочку і з іншими кредиторами, найбільші з яких - Національний банк України, а також Deutsche Bank і "Сбербанк России". Однак у цьому разі досягти успіху буде значно складніше. Deutsche Bank і "Сбербанк России" вимагають від бізнесмена погасити 200 млн дол. у червні 2016 р. А Нацбанк намагається стягнути заборгованість із банків-банкрутів Бахматюка, продавши активи, що перебувають у нього в заставі. І навіть через суди: на забезпечення позову щодо повернення коштів рефінансування юристи НБУ домоглися накладення арешту на рахунки компаній "агробарона" в банку "Фінансова ініціатива" на 1,2 млрд грн. Правда, поки що це лише невелика частина забезпечення більш як 12-мільярдної заборгованості.

Кредитори - ключова проблема "яєчного короля", який намагається, за даними DT.UA, домовитися про викуп у Фонду гарантування вкладів своїх заставних активів. Очистившись від претензій Нацбанку, бізнесмен планує запропонувати й найбільшим іноземним банкам-кредиторам збільшити заставне покриття й розстрочити виплату кредитів. Однак шлейф історій з подачею на Лондонську біржу дутої звітності, закриттям американських фабрик, а також маніпуляцій із коштами від розміщення єврооблігацій роблять домовленості з кредиторами річчю практично неможливою.

Ситуацію, в якій опинився Олег Бахматюк, на підприємницькому сленгу називають "розтяжкою". Кожен із його великих кредиторів готовий на відстрочку виплат тільки за наявності домовленості про відстрочку з рештою. При цьому "аграрному баронові" нічого їм запропонувати - всі його активи або дуті, або вже заставлені.

До того ж проти Бахматюка висунуто обвинувачення в махінаціях із коштами міжнародних інвесторів. Згідно з ними при виході на біржі подавалася звітність із завищеними показниками й неправдивою інформацією щодо українських активів. А отримані від розміщення євробондів гроші йшли на будівництво птахофабрик лише на папері, насправді ж їх було спрямовано на купівлю проблемного банку, їх крутили у фінансових схемах.

Так, після банкрутства банків "Фінансова ініціатива" і "ВіЕйБі", що належали підприємцеві, виявилося, що майже весь їхній кредитний портфель у розмірі близько 18 млрд грн - позики підприємствам, які входять в агрохолдинг Бахматюка "Укрлендфармінг". Для розуміння: список компаній, яким, за даними НБУ, видавали кредити "кишенькові" банки "агробарона", займає 21 сторінку.

Причому, як виявилося, ці кредити на 80% профінансувала держава - борг банків-банкрутів Бахматюка перед НБУ, за наданою DT.UA інформацією регулятора, на 1 листопада 2015 р. становив 12,2 млрд грн.

Як повідомили DT.UA у Фонді гарантування вкладів, що повинен займатися реалізацією активів банків "Фінансова ініціатива" і "ВіЕйБі", кредити пов'язаним з Бахматюком компаніям заставами забезпечено. От тільки якими й за якою реальною вартістю, у Фонді за не повідомляють - "проводиться оцінка…".

У розпорядженні DT.UA є акт перевірки ГоловКРУ, яка ще у 2011 р. виявила фіктивність однієї з найбільших фабрик із вирощування птиці - ЗАТ "Чорнобаївська" у Херсонській області, на яку залучали кошти в іноземних інвесторів при розміщенні євробондів. Під час перевірки встановили відсутність 12 споруд для утримання птиці, які за документами мали здати в експлуатацію ще у 2008 р.

При цьому Бахматюк успішно одержував кредити на будівництво цього об'єкта, фактично обманюючи міжнародних інвесторів і державу фіктивними звітами. Навіть більше, спромігся отримати часткову компенсацію відсотків за кредитами, отриманими для придбання обладнання для цієї фабрики. Кредити ЗАТ "Чорнобаївська" виділяв банк "Фінансова ініціатива", а потім їх спрямовували через рахунки компаній Бахматюка на закупівлю сільгоспобладнання за завищеними цінами, і вони йшли в офшори.

"На місці будівництва комісія задокументувала кілька рядів забитих паль і частину обладнання, яке з 2008 р. лежить просто неба й стає непридатним", - пише у звіті ГоловКРУ. При цьому бюджет компенсував Бахматюку відсотки за цими кредитами на загальну суму 137 млн грн.

Як виявилося, про фіктивні звіти знають і за кордоном. У розпорядженні DT.UA є звернення інвесторів Avangard PLC, єврооблігації якої котируються на Лондонській біржі, на саму біржу. В них ідеться про статті в українській пресі, в яких говориться про махінації Бахматюка з майном третіх осіб, а також про порушення екологічних стандартів і технологій виробництва. А також звернення в Гонконгську біржу з вимогою не допустити лістингу компанії, що практикує маніпуляції зі звітністю.

І очевидно, що інвесторів цікавить не чуже майно й не здоров'я курей Бахматюка, а потенційна заборона на експорт унаслідок таких порушень, а також імовірне банкрутство його компаній. І подальша неможливість погасити облігації, термін сплати яких Avangard PLC і так пересунув на три роки - до жовтня 2018-го.

До речі, джерела DT.UA стверджують, що ключовою перешкодою для реструктуризації боргів Avangard PLC була схема (див. рис.), згідно з якою на залучені на IPO кошти міжнародних інвесторів Бахматюк не будував агропідприємства, а купив "ВіЕйБі Банк", за рахунок якого, як уже було сказано вище, фінансував свій бізнес.

Постраждали від діяльності псевдоолігарха навіть американці. У 2011 р. він купив переробника курячого м'яса з Північної Кароліни (США) Townsends Inc. з понад столітньою історією. Ще 2009-го компанія Townsends Inc. виробляла близько 310 тис. т м'яса та 1,3 млн штук яєць, закінчивши рік із більш як півмільярдним доходом. Але рік по тому через засилля бразильських стегенець подала в суд заяву про банкрутство, маючи 127 млн дол. боргу. І дісталася Бахматюку. Однак український бізнесмен так і не зміг налагодити прибуткову діяльність свого американського активу. Зупинив виробництво й подав позов про банкрутство, чим викликав обурення постачальників курячого м'яса з Північної Кароліни. Близько 130 фермерів подали в суд на Omtron за порушення умов контракту, за яким вони зобов'язалися протягом трьох років вирощувати курей для Townsends, і зажадали компенсувати збитки. Своєю чергою, кілька сенаторів навіть ініціювали заборону на в'їзд до США для Бахматюка. Американська преса тоді писала, що захоплювати в Україні родючі землі й користуватися привілеями внутрішнього законодавства виявилося набагато простіше, ніж вести бізнес із американськими фермерами.

Ті, хто свого часу ці факти проморгав, нині шукають будь-які зачіпки, аби не залишитися без грошей. Серед потерпілих від підприємницького генія Олега Романовича - низка найбільших українських банків ("Юнікредит банк", "Райффайзен Банк Аваль", Укрексімбанк, Ощадбанк), а також уже згадані вище "Сбербанк России" і Deutsche Bank, що видали бізнесменові 500 млн дол. (з яких ще не погашено 200 млн).

І якщо з представниками місцевих банків Бахматюку домовитися поки що вдається, то з іноземцями з Deutsche Bank і "Сбербанка России" - ні. Як повідомляв у коментарі для DT.UA заступник гендиректора "Укрлендфармінга" Ігор Петрашко, в "Сбербанку России" (його московському офісі) Бахматюку виставили "непомірні умови", вимагаючи негайно повернути всі 200 млн заборгованості, що залишилися.

Переговори все ще тривають, однак умови росіян залишаються дуже жорсткими. Відповідно до внутрішнього документа управління ризиком групи департаменту ризиків "Сбербанка России", який є в розпорядженні редакції, "існує велика ймовірність неповернення агрохолдингом "Укрлендфармінг" кредитних коштів". У довідці зазначено, що для поліпшення фінансових показників холдингу Олег Бахматюк увів до його складу інший холдинг - "Авангард". "При цьому є ймовірність, що на забезпечення кредиту було передано неіснуючі активи та активи, які перебувають у заставі в інших банках, зокрема "Фінансова ініціатива" і "ВіЕйБі". Так, відомо, що "Юнікредит банку" і "Райффайзен Банку Аваль" у заставу було передано неіснуючі запаси цукру", - йдеться в довідці. І найважливіше: "Враховуючи перелічені факти, "Сбербанку РФ" доцільно організувати роботу з перевірки майна, переданого в заставу, а також переглянути ризики щодо втрати вкладених коштів".

Банківською мовою це означає: "Або віддавайте кредит, або додавайте заставного майна, або йдіть у банкрутство". Як уже було сказано вище, Бахматюку підходить тільки варіант зі збільшенням заставного покриття, але… реальних, не обтяжених активів він нині не має. А нових кредитів йому ніхто з розсудливих інвесторів не дасть.

І у зв'язку з цим "аграрному баронові" дуже важливо домовитися з Фондом гарантування вкладів про "правильну" ліквідацію "ВіЕйБі Банку" і "Фінансової ініціативи". Фактично про викуп заставних активів із максимальним дисконтом для очищення "Укрлендфармінга" від боргових зобов'язань і наступної передачі "очищених" активів кредиторам як додаткового забезпечення.

Однак домовитися, очевидно, не виходить. І в Бахматюка починаються "судоми": він ініціював судову заборону Фонду гарантування вкладів, який на вимогу компанії Perusta Constructions LTD забороняє Фонду починати дії з ліквідації "Фінансової ініціативи" (куди раніше було благополучно переведено активи Бахматюка з "ВіЕйБі Банку", підкріплені рефінансуванням у розмірі 3 млрд грн від НБУ) і де за позовом Нацбанку арештовано 1,2 млрд грн коштів підприємств "агробарона".

Мета Бахматюка нині - максимально затягнути процес виплати кредитів і повернення боргів державі, щоб після нового витка девальвації відкупити свої активи за 20–30% від їхньої реальної вартості.

Однак це гра, що називається, "пан або пропав". Тому якщо проблеми агрохолдингу з боргами понад 2 млрд дол. пустити на самоплив, його очікує банкрутство. У Бахматюка практично не залишилося резервів, бо вся його імперія - це, мабуть, величезна піраміда, побудована за рахунок дутих активів, залучення державних грошей (кредитів рефінансування НБУ, компенсації кредитів з бюджету на купівлю обладнання в Чорнобаївці, кредити Аграрного фонду, депозити населення під завищені відсоткові ставки) і обману міжнародних інвесторів.

Тому державі слід максимально оперативно вирішувати питання з його боргами та кредиторами, які мають або одержати свої гроші, або розділити між собою залишки імперії дутого "аграрного барона", поки той остаточно її не поховав (вивівши всі кошти).

Адже банкрутство слідом за "Мрією" ще одного великого агрохолдингу добряче вдарить по можливості залучати іноземні інвестиції у вітчизняний АПК. А це - чи не єдиний реальний сектор в Україні, який ще може розвиватися й наповнювати бюджет.

P.S. 25 листопада ц.р. DT.UA звернулося в прес-служби холдингів "Укрлендфармінг" і "Авангард" - структур О.Бахматюка - з пропозицією прокоментувати або спростувати викладену вище інформацію. Попри закінчення законодавчо встановленого строку для відповідей на інформаційні запити, на момент виходу цього матеріалу друком відповіді отримано не було.