Про це 25 квітня заявив перший заступник голови секретаріату президента України Олександр ШЛАПАК.
— Мені здається, що такий серйозний документ, як Податковий кодекс, не одержить нині належної уваги з боку всіх, хто потім буде причетний до реалізації положень цього кодексу. Той темп, що його взяв уряд при підготовці кодексу, на мою думку, може зіграти злий жарт з усіма. У тому сенсі, що кодекс буде внесено до парламенту і дуже швидко, як це робиться останнім часом, проведено через комітети й кинуто в зал, коли Верховна Рада працюватиме, та ухвалено. А потім, оскільки в самому кодексі передбачено умови мораторію (на зміну податкового законодавства протягом п’яти років із дня набуття чинності Податковим кодексом), нам буде досить складно вигризти звідти окремі норми, які, на мою думку, не мають міститися в Податковому кодексі. Тому сподіваюся, що короткий час, відведений нині на оцінку цього проекту, ефективно використають усі платники податків, асоціації виробників, журналісти. Хотів би попросити всіх активізувати дискусію щодо Податкового кодексу, бо це документ, за яким нам, очевидно, жити багато-багато років, — поділився своїми думками з журналістами пан Шлапак.
Нагадаємо, що 18 квітня уряд узяв за основу проект Податкового кодексу й доручив міністерствам протягом 10 днів відпрацювати проект документа, зібравши до нього пропозиції й доповнення. «Ми очікуємо надходження пропозицій від усіх, хто хотів би їх подати», — зазначив перший віце-прем’єр, міністр фінансів Микола Азаров.
Після цього робоча група, засідання якої заплановано на 4—5 травня, розгляне подані доповнення. Робоча група, за словами пана Азарова, працюватиме навіть у вихідні.
Остаточний проект Податкового кодексу уряд розраховує передати на розгляд Верховній Раді 15 травня.
Перший віце-прем’єр висловив сподівання, що протягом двох тижнів проект розглянуть у комітетах парламенту та проголосують у першій декаді червня. У такому разі, на його думку, президент матиме змогу підписати кодекс до 30 червня. При цьому пан Азаров підкреслив, що такі терміни ухвалення кодексу дадуть змогу підготувати бюджет 2008 року на основі Податкового кодексу, а також дотриматися норми Бюджетного кодексу, відповідно до якої зміни в податкове законодавство мають бути внесені до 15 серпня.
Зі свого боку, перший заступник голови президентського секретаріату заявив таке: «Бажання, яке висловлює нині міністр фінансів, — одержати ПК уже цього року й одержати бюджет наступного року вже на новому Податковому кодексі, я б усіляко вітав. Єдине, що б я запропонував, так це час, який залишився до прийняття кодексу, треба використати на дуже серйозні дискусії. Якщо питання, які в мене червоним позначені, будуть враховані, то я, коли б був депутатом, голосував би за те, щоб цей кодекс набув чинності».
За його словами, секретаріат президента направив до Мінфіну свої пропозиції до документа й деякі з них були враховані в нинішньому варіанті проекту кодексу. І все ж на сьогодні залишається досить багато принципових зауважень, перелік яких пан Шлапак озвучив журналістам.
«Якщо ми будемо не готовими до якихось речей (щодо якихось норм не буде знайдено компроміс), то можна йти шляхом, коли спірні питання окремо виносяться з документа, але при цьому в кодексі передбачається їх обговорення та реалізація в майбутньому.
Часу в нас, у принципі, два місяці з хвостиком для того, щоб пройти цей дедлайн 15 серпня. Доопрацювати до цього часу цей документ можна, єдине, чого я хотів би, так це того, щоб платники податків твердо стояли на позиціях, які не призведуть до погіршення ситуації з погляду платника податків і з погляду бюджету. На цьому треба стояти принципово. Якщо це не вдасться залагодити, то ліпше Податковий кодекс не приймати в такому форматі, як тепер. У жодному разі, якби сказали: давайте, голосуймо, і біс із ними, з цими зауваженнями, — так казати не можна, занадто серйозні зауваження», — заявив Олександр Шлапак.