UA / RU
Підтримати ZN.ua

НІМЕЦЬКІ КОНСУЛЬТАНТИ ЗАСТЕРІГАЮТЬ: ПОДАЛЬШЕ ЗМІЦНЕННЯ ГРИВНІ НЕБЕЗПЕЧНЕ

Національний банк України в 2001 році має перейти від політики номінальної стабільності гривні до курсу долара до реальної її стабільності з урахуванням інфляції та зміни курсів інших світових валют...

Національний банк України в 2001 році має перейти від політики номінальної стабільності гривні до курсу долара до реальної її стабільності з урахуванням інфляції та зміни курсів інших світових валют. Таку думку висловив член Німецької консультативної групи з питань економіки при уряді України Рікардо Джуччі на 12-му українсько-німецькому економічному симпозіумі «Економічне зростання в Україні протягом останніх і наступних 365 днів», який завершився в середу.

У цілому він оцінив політику НБУ минулого року як дуже успішну. «Номінальна стабільність гривні — це була мудра політика, яка зміцнила авторитет органів влади й Нацбанку», — сказав Р.Джуччі.

Він також високо оцінив зниження Україною в 2000 році зовнішнього боргу на 20% до менш як $10 млрд., досягнуте без скорочення валютних резервів НБУ й за відсутності зовнішнього фінансування.

Кажучи про проблеми монетарної політики минулого року, Р.Джуччі зазначив надмірне збільшення (майже на 40%) грошової бази за рахунок викупу валюти на ринку, що зумовило, на його думку, високі темпи інфляції. У цьому зв’язку подальша політика з утримання номінальної стабільності курсу гривні до долара може призвести до погіршення платіжного балансу країни (зниження експорту та зростання імпорту).

Він також зазначив, що валютна політика 2000 року не враховувала зміни інших валют, насамперед євро, курс якого щодо долара торік знизився на 25%. Нацбанк також недостатньо інформував учасників ринку і населення про свою політику минулого року. «НБУ нікому не казав про номінальну стабільність курсу», — підкреслив німецький експерт, зауваживши, що в результаті ставки гривневих кредитів торік залишалися значно вищими за доларові.

У той же час заступник міністра економіки Ігор Шумило, який виступив на симпозіумі, заявив, що курс гривні за підсумками 2000 року не завищений, оскільки в попередні роки темпи її зниження суттєво перевищували темпи інфляції.

Як раніше заявляв голова НБУ Володимир Стельмах, Нацбанк у 2001 році продовжуватиме проводити політику плаваючого курсу і не вбачає причин для девальвації гривні.