UA / RU
Підтримати ZN.ua

Національний банк оновив Правила використання банківської таємниці – що змінилось

Правоохоронці отримають доступ до номерів платіжної картки клієнта банку

Національний банк України прокоментував зміни, які відбулися в оновлених Правилах зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, зокрема у обслуговуванні карток і рахунків. Відповідні зміни відбулись, за коментарем регулятора внаслідок ухвалення змін до закону “Про банки і банківську діяльність”.

Читайте також: Банки Китаю почали блокувати та повертати назад платежі з Росії в юанях

“Звертаємо увагу, що порядок розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів не зазнав змін. Банки й надалі гарантують таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта”, – зазначає у коментарі НБУ.

Коли можуть надаватись дані про банківські рахунки, картки і операції

Відомості про операції, банківські рахунки чи платіжні картки надаються, як зазначає НБУ у виключних випадках. Всі вони і раніше були зазначені у законодавстві ат використовувались.

Перелік суб'єктів чи обставин за яких можуть отримати доступ до цієї інформації є обмеженим:

Що саме можуть запитати правоохоронці?

НБУ уточнює, що перелік даних, який можуть отримати правоохоронці є обмеженим. “Відповідно до норм попередньої редакції Закону України "Про банки і банківську діяльність" правоохоронці могли запитати в банків номери банківських рахунків, залишки коштів на них і проведених операцій. Наразі цей перелік доповнено можливістю отримати інформацію про номер платіжної картки клієнта банку”, – вказує НБУ,

Така інформація надається тільки обмеженому переліку правоохоронних структур:

Номер платіжної картки надається з метою здійснення слідчих дій про шахрайство з платежами, здобуття незаконним шляхом коштів методами соціальної інженерії, фішингу.

Нацбанк запропонував для обговорення громадськості зміни до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України.

Зазначається, що це пов’язано з необхідністю приведення окремих вимог Правил у відповідність до норм закону "Про Національний банк України", що набрали чинності з 1 січня 2024 року.