Інвестори намагаються диверсифікувати портфелі, але часу ще багато, і головним пріоритетом мають стати облігації.
Що може бути кращим за старе добре ралі на початку нового року! Слід визнати, ми сумнівалися, що ринок зробить розворот, але глава ФРС Пауелл в'їхав у новий рік, як лицар на білому коні, тож ми знову задихали та сподіваємося на краще.
Проте важливо зазначити таке: різке зростання, що спостерігалося в останні дні, було викликане лише очікуванням ринку, що ФРС притримає посилення політики або навіть пом'якшить її. І все це на тлі глобального уповільнення економічного зростання і падіння ринку акцій. Але інвестори не звертають уваги на те, що поточний економічний цикл розпочався вже давно й неминуче закінчиться.
Нині важливе тільки одне запитання: чи далеко до рецесії?
Це звучить досить драматично. Можливо, це природно для італійки серед датчан, але драматичність для мене не самоціль. Зауваження глави ФРС стали довгоочікуваним "поглядом правді в очі" стосовно ринків, і його коментарі щодо гнучкості й іншого гідні центрального банку, який не стане діяти без ретельної оцінки даних. Загалом Пауелл говорив як голова центробанку, у якого все під контролем. Але чи так це?
Ми вважаємо, що прийдешні події непідвласні ФРС, - шкоди вже завдано. Будь-які заходи ФРС буде спрямовано на затримання або запобігання рецесії, але уникнути її буде дуже важко. Чому?
У 2018 р. двома основними факторами на ринку були монетарна політика ЦБ і обговорення в ЗМІ ймовірної торгової війни між США і Китаєм. Цього року глобальне уповільнення економічного зростання відіграватиме ще більшу роль. На відміну від політик і торгової війни, уповільнення зростання так просто не вилікувати. Інвесторам слід запастися терпінням і усвідомити, що ні ФРС, ні ЄЦБ, ні Банк Японії не зможуть нічого сказати або зробити, щоб це змінити. Якщо узвичаєний у світі порядок речей (під цим ми маємо на увазі центральні банки, політику й економіку) втратить той баланс, у якому працював раніше, як уже траплялося одного разу, то рецесія наблизиться.
Це не привід панікувати. Рецесія, можливо, насувається, але ще не настала, і у вас достатньо часу, щоб реорганізувати свій портфель - диверсифікувати його й створити подушку безпеки. Головне, розуміти, де в нинішніх обставинах приховані ризики, а де - перспективні можливості, і зробити правильний вибір.
На мою думку, ринок фіксованого доходу пропонує чимало прекрасних можливостей. Найважливіше, що облігації амортизуватимуть портфель, у якому акції напевно страждатимуть від підвищеної волатильності. Також вважаю, що варто вибирати короткі строки погашення, до трьох років. Головна тактична причина для цього одна: при корекції ринку облігації даватимуть певний дохід до строку погашення. До моменту закінчення строку корекція вже відбудеться, і інвестори зможуть інвестувати в інші найменування, які, як можна сподіватися, будуть дешевшими, ніж зараз.
Корпоративний простір США зараз став особливо доступним, тим більше якщо врахувати перевагу в дохідності корпоративних облігацій над казначейськими. Можна навіть знайти такі найменування інвестиційного рівня, які дають не менш як 150 базисних пунктів понад казначейські облігації, що означає тверді 4% дохідності. А це, погодьтеся, непогано.
Ще приємніший дохід доступний у таких постраждалих галузях, як автомобільна промисловість. Виробники автомобілів зазнали збитків від повідомлень про торгову війну між США й Китаєм, але якщо вирішення цієї проблеми дійсно не за горами, то галузь може стабілізуватися навіть у разі подальшого уповільнення світової економіки.
Один із таких виробників - Ford Motor, що випустив беззаставні облігації з переважною вимогою зі ставкою купона 3,813% і строком погашення в жовтні 2021 р. (US345397ZH93). Вони дають 270 б.п. понад казначейські облігації та приноситимуть дохідність 5,24% при всього лише двох роках і десяти місяцях до погашення. Інвестори, які віддають перевагу ближчим строкам погашення, можуть вважати ще цікавішими облігації Ford Motor з купоном 2,681% і строком погашення в січні 2020 р. (US345397YE71), що дають близько 4,4% дохідності й торгуються зараз нижче номіналу. Не так уже й погано при рейтингу BBB!
Проблема в тому, що якщо торгова війна розростатиметься, то рейтинг цієї облігації може бути знижений до сміттєвого. Тому інвестори й побоюються високодохідних облігацій. Хоча ризик зниження рейтингу в умовах волатильності й невизначеності на ринку залишається високим для всіх видів облігацій, високодохідні вже є сміттєвими й тому не такі чутливі до можливого переходу від інвестиційного рівня у високодохідну область, але при цьому все ж таки дають вищий дохід.
З Ford, утім, це не так. Вище паперів Ford зараз торгуються більш низькорейтингові облігації Fiat Chrysler, що стоять саме на межі між високодохідним та інвестиційним рівнями: агентство Moody's дає цій компанії рейтинг BA3, S&P - BB+, а Fitch - BBB-, тобто на рівні від "спекулятивного" до "середньої надійності". Наприклад, облігація Fiat із купоном 4,5% і строком погашення 4,5 року (US31562QAC15) дає тільки 175 б.п. понад казначейські (4,30% дохідності) при погашенні через один рік і три місяці. Це дуже цікавий момент, який показує, що інвестори зараз зосереджені на базових активах фірми.
Ясно, що ринок стурбований перспективою рецесії й можливим підвищенням штрафних ставок. Таким чином, у поточних ринкових обставинах втеча в якість не передчасна, а необхідна.
Багато цікавих можливостей є й поза автопромом. Одна з улюблених наших галузей - фармацевтика, яка досить стійка в періоди волатильності.
У галузі високих дохідностей досить цікавою є облігація Bausch&Lomb з купоном 5,625% і строком погашення в грудні 2021 р. (US91911KAD46), що дає близько 5,6% дохідності. Хоча при рейтингу B- від S&P і B3 від Moody's (тобто високого спекулятивного рівня) ця компанія перебуває в нижній частині області високої дохідності. Вважаю, що виробництво контактних лінз у неї досить велике, щоб виграти від зростання попиту на ринках, що розвиваються, навіть серед глобального уповільнення. Для тих інвесторів, хто прагне безпеки, облігація Mylan з купоном 3,15% і строком погашення в червні 2021 р. (US62854AAM62) пропонує дохідність приблизно 4,1%, але має рейтинг інвестиційного рівня.
Зараз, коли крива дохідності американських облігацій згладилася, інвестори починають остерігатися банків. Але вважаю, що банки зараз у кращій позиції, ніж десять років тому, і тут теж можна знайти гарні можливості. Банки Італії, наприклад, пройшли в 2018 р. неймовірну переоцінку ставок, і досить великі й добре капіталізовані фінансові установи тут можуть дати значний дохід як у доларі, так і в євро. Так, облігація банку Intesa з купоном 6,5% і строком погашення в лютому 2021 р. (US46115HAD98) у доларі дає 5,25% дохідності, а облігація Intesa 2,125% зі строком погашення в серпні 2023 р. (XS1873219304) у євро обіцяє 2,13% дохідності.