UA / RU
Підтримати ZN.ua

МОЛОДІЖ

Старі нацбанківські кадри нервують. Після майже 10-річного спокою часів Ющенка і Стельмаха НБУ готується до перемін...

Автор: Олексій Бобровников

Старі нацбанківські кадри нервують. Після майже 10-річного спокою часів Ющенка і Стельмаха НБУ готується до перемін.

Молоді тігіпківці оселилися на третьому поверсі будинку на Інститутській і ходять, порушуючи звичну тишу коридорів, оздоблених зеленою парчею. Знайомий банкір скаржиться: приходжу, мовляв, у Нацбанк, до хлопців, поздоровити з Новим роком, а там якось «недушевно». «Напружені всі. Прийшов, походив годинку й пішов. Нехороша обстановка», — каже банкір.

Воно й зрозуміло — незабаром мінятимуть.

Минулого тижня Сергій Тігіпко привів до НБУ двох нових заступників голови — Арсенія Яценюка та Олександра Шлапака, а також звільнив Ярослава Солтиса — «за власним бажанням».

Новим заступникам голови доручено ні багато ні мало — координувати роботу з формування грошово-кредитної політики та діяльність банківської системи.

Питається: а чим ще займається Нацбанк?

Саме молодому Арсенію Яценюку, колишньому міністру економіки Криму та раднику голови банку «Аваль», Тігіпко доручив займатися формуванням грошово-кредитної політики країни.

Арсеній Яценюк, 29 років.

Освіта — юридичний факультет Чернівецького університету, економічний Київського торговельно-економічного університету.

З листопада 2001 року — міністр економіки Криму.

З листопада 1999-го по 2001-й — заступник голови правління банку «Аваль».

1999 року — радник голови банку «Аваль».

З 1998-го — консультант кредитного департаменту «Аваля».

1992 року — співзасновник юридичної фірми «Юрек Ltd», яку очолював до 1997-го.

За офіційними даними, фірма займалася «юридичним забезпеченням приватизації підприємств агропромислового комплексу та промисловості Чернівецької області» — батьківщини майбутнього банкіра.

Кандидатури Яценюка, на відміну від Олександра Шлапака, ніхто не чекав. Кажуть, що вона — данина голосам, відданим за Тігіпка «донецькими», з якими, за чутками, пов’язаний новий перший заступник голови Нацбанку. Взагалі, різні є чутки: що в кар’єрі Яценюку допомагав Ринат Ахметов, чи «Трудова Україна» — партія Тігіпка, чи впливові родичі.

Стрімка кар’єра Яценюка викликає більше запитань.

Кажуть, що посаду заступника голови «Аваля» до трудової книжки молодого банкіра записали вже після того, як він пішов з банку. Реальна його посада — радник голови.

Водночас про нього говорять і хороше: розумний, освічений, вміє швидко навчатися та приймати ринкові рішення.

Фінансисти хвалять його роботу в Криму як економіста, російські шовіністи критикують як українізатора.

По-моєму, поєднання досить приємне.

Олександр Шлапак, 43 роки.

2001—2002 — міністр економіки в уряді Кінаха.

1993—1998 — директор Львівської філії, потім Західного головного управління, потім — заступник голови Приватбанку.

Шлапак зростав разом із Тігіпком: період його роботи в Приватбанку припадає саме на час правління в ньому нинішнього головного банкіра країни.

Після призначення Тігіпка віце-прем’єром із питань економіки (1998—2000) Олександр Віталійович очолював групу його радників.

У команді Нацбанку Шлапаку доручено курирувати нагляд за діяльністю банківської системи, а також валютний контроль та боротьбу з відмиванням брудних грошей. Донедавна роботу департаменту банківського нагляду курирував заступник голови Володимир Кротюк.

Згідно з новою рознарядкою, за Кротюком залишився очолюваний ним раніше юридичний департамент. До його відання також передано організацію грошового обігу, якою раніше опікувався Солтис.

Крім нього, Тігіпко розглядав ще дві кандидатури на посаду свого першого заступника — екс-міністра фінансів Ігоря Юшка й свого соратника по Приватбанку, а потім голови банку «Фінанси і кредит» Вадима Пушкарьова.

З огляду на плани нового голови з реформування банківського нагляду, можна припустити, що ми ще про неї почуємо.

Цього тижня в Нацбанку вже говорять про плановану відставку нинішнього керівника департаменту банківського нагляду Олександра Кірєєва. За чутками, Тігіпко хоче залишити його в НБУ курирувати одне з управлінь, що займається моніторингом банків.

Подейкують також і про можливу відставку Віктора Кравця — директора департаменту платіжних систем. Щоправда, цій чутці майже рік — вона виникла після того, як прокуратура почала часто запрошувати Кравця до себе — розмовляти у справі банку «Україна», котрий він колись очолював.

Чутки також хочуть відправити у відставку Олександра Шарова із затишного міжнародного департаменту. Його становище — найхиткіше.

У середу Тігіпко вже підписав розпорядження про реорганізацію двох департаментів, підпорядкованих безпосередньо голові. Він вирішив відчутно скоротити штат міжнародного департаменту, а департаментові внутрішнього аудиту — доручити також роботу з контролю за аудитом комерційних банків. «Ми пишемо заяви. Не знаю, що буде далі», — поскаржився знайомий чиновник.

Це — сформовані чутки. Та є ще й незрозумілі, невиразні, які виникли, швидше, через бажання їхніх поширювачів, а не як відгомін інформації, що дійшла до них.

Приміром, «доброзичливці» активно розвивають думку про відставку Сергія Яременка — директора департаменту валютного регулювання НБУ та Наталі Гребеник (департамент монетарної політики).Та це, повторюся, чутки невиразні.

Призначений минулої п’ятниці Яценюк того самого дня вирішив випередити можливі розмови про «нову мітлу» і сказав, що не планує серйозних перестановок у підпорядкованих йому департаментах — монетарної політики та валютного регулювання.

Поки що нова команда НБУ входить у курс справи, підписуючи написані старими нацбанківцями постанови, і потихеньку чистить кадри.

Ринок, стурбований санкціями FATF і річними звітами, чекає новин.

Коли верстався номер. У п’ятницю ввечері голова НБУ С.Тігіпко офіційно повідомив, що голів департаментів Нацбанку О.Кірєєва та О.Шарова звільнено.