UA / RU
Підтримати ZN.ua

Листопадове потепління

Опубліковані 10 листопада дані Національного банку про стан грошово-кредитного ринку за минулий місяць дали мало приводів для святкування...

Автор: Андрій Алексєєв

Опубліковані 10 листопада дані Національного банку про стан грошово-кредитного ринку за минулий місяць дали мало приводів для святкування. Втім, особливого позитиву навряд чи варто очікувати: жовтень підкинув вітчизняним банкам низку найтяжчих за останні роки випробувань на міцність. Тим часом у листопаді почало з’являтися дедалі більше позитивних новин як для самої банківської системи, так і для її вкладників.

Зареєстроване офіційною статистикою НБУ зниження загального обсягу депозитів у жовтні виглядає, на перший погляд, не таким уже й значним — 2,7%, причому депозити юросіб скоротилися лише на 0,6%. Однак падіння було набагато серйознішим: гривневі депозити в банківській системі зменшилися за минулий місяць на 9,2%, а валютні — на 6,1% (у доларовому вираженні).

Річ у тім, що в цифри Нацбанку закралася досить значна статистична «похибка», яка пояснюється необхідністю перерахунку валютної складової банківських пасивів відповідно до змін офіційного валютного курсу. Банківські депозити у валюті становлять близько третини їх загального обсягу. Ну а оскільки курс долара до гривні минулого місяця зміцнився на 18,5%, відповідне подорожчання довелося враховувати при статистичних підрахунках їхнього гривневого еквівалента.

Найбільшою мірою в жовтні очікувано скоротилися гривневі депозити фізосіб — на 12,4 млрд. (9,8%). Проте, як зазначається в повідомленні НБУ, після прийняття антикризової постанови «на грошово-кредитному ринку з’явилися ознаки поступової стабілізації ситуації». Так, наприкінці жовтня, як стверджують у Нацбанку, динаміка строкових депозитів фізосіб уже мала стійкий висхідний характер. За період із 23 жовтня по 1 листопада їхній обсяг збільшився на 7,5 млрд. грн.

Та якщо жовтневі події — справи вже минулих днів, то які тенденції спостерігаються у фінансовому секторі зараз? Втішно, що за два останні тижні з’явилося чимало новин, які свідчать про поступове поліпшення ситуації.

Однією з ключових подій стало ухвалення парламентом антикризового закону, що відкрило шлях для отримання Україною фінансової підтримки від Міжнародного валютного фонду. Як відомо, рада директорів МВФ на засіданні 5 листопада прийняла рішення про надання Києву стабілізаційного кредиту stand-by на загальну суму
16,4 млрд. дол.

Як зазначають аналітики Укрсиббанку, виконання вимог МВФ передбачає жорсткіше державне регулювання, що зазвичай негативно сприймають інвестори. «Слід зауважити, що у випадку України дотримання умов МВФ якраз несе позитив для економіки, роблячи її менш залежною від поточної політичної обстановки, а отже, більш прогнозованою», — вказують вони на позитивний аспект укладання нашою країною угоди з цією міжнародною організацією.

Слідом за колегами з МВФ про готовність надати фінансову підтримку Україні заявив президент Світового банку Роберт Зеллік. «Ми працюємо разом із Міжнародним валютним фондом щодо підтримки України», — сказав він 12 листопада на прес-конференції у Вашингтоні, присвяченій заяві банку про збільшення підтримки країнам, що розвиваються.

Про свій намір надати підтримку українським банкам заявили і представники Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) під час банківського форуму Адама Сміта, що відбувся минулого тижня в Києві. Як повідомив керівник проектів ЄБРР у фінансовому секторі України Олександр Павлов, установа планує купувати міноритарні пакети акцій банків, які відповідатимуть його критеріям. Також він заявив, що ЄБРР підтримуватиме економіку України, відкриваючи місцевим банкам кредитні лінії з торгового фінансування, для фінансування розвитку малого та середнього бізнесу і впровадження енергозберігаючих технологій.

Про поліпшення настроїв щодо нашої країни серед приватних іноземних інвесторів свідчить значне скорочення премій за кредитними дефолтними свопами України (CDS), які є одним із найчастіше використовуваних інвесторами показників кредитного ризику за борговими зобов’язаннями (ринок цих інструментів сьогодні оцінюється в 45 трлн. дол.). CDS являють собою договір, подібний до страхового, що передбачає компенсацію збитків за облігаціями у разі невиконання емітентом своїх зобов’язань. Покупець такої страховки сплачує страхову премію в обмін на компенсацію збитків у разі дефолту.

За останні два тижні премії за п’ятирічним CDS України, що сягали наприкінці жовтня історичного максимуму в 2750 пунктів, скоротилися на 40% (до 1650 пунктів). І хоча такий їхній рівень усе ще дуже далекий від бажаного, сам по собі цей факт свідчить про значне поліпшення оцінок щодо платоспроможності України.

Перший транш МВФ у розмірі 4,5 млрд. дол. уже надійшов на рахунки Національного банку. Тож український банківський регулятор отримав уже не лише психологічну, а й серйозну матеріальну підтримку в його здатності протистояти кризовим тенденціям.

Передусім це стосується валютного курсу, надмірно різкі коливання якого були одним із основних чинників жовтневої нестабільності, знижуючи схильність українських громадян зберігати заощадження в національній валюті. За останні два тижні, зав­дяки масованим інтервенціям, Нацбанку вдалося стабілізувати курс міжбанківського ринку на позначках 5,77—5,80 грн./дол. З огляду на це надзвичайно важливо підкреслити, що, за свідченням учасників ринку, НБУ під час останніх торгових сесій задовольняв заявки на купівлю валюти на 100%.

Як заявив 12 листопада президент Ющенко, зниження валютних резервів уже вдалося зупинити. При цьому він наголосив, що Україна має достатньо ресурсів для обслуговування зовнішніх платежів корпорацій, банків, уряду. Крім цього, є достатньо валютних резервів для виплат населенню за депозитами.

Ця точка зору збігається і з думкою незалежних експертів. Так, в огляді фінансових ринків АБ «ІНГ Банк Україна» зазначається, що іноземні банки і компанії все ще активно підтримують своїх «дочок» в Україні. З урахуванням цього та інших чинників аналітики оцінюють шанси масового дефолту українських банків за їхніми зовнішніми зобов’язаннями як досить низькі. «Водночас, — зазначають вони, — завдяки стабільній підтримці НБУ ймовірність дефолту банків за внутрішніми зобов’язаннями також невисока. Окрім того, заборона НБУ на дострокове закриття строкових депозитів скоротить подальше різке збільшення розриву.

Значні обсяги вилучення депозитів із національної банківської системи не спричинили дефолту інших банків. Основну масу розриву гривневої ліквідності було, вочевидь, покрито за рахунок кредитів НБУ, оскільки на місцевому грошовому ринку зберігався дефіцит ліквідності. Таким чином, ми вважаємо, що шанси масового дефолту через вилучення депозитів не збільшилися».

Національний банк, вочевидь, не має наміру відмовлятися від активної ресурсної підтримки своїх підопічних. Минулого місяця для забезпечення ліквідності банківської системи НБУ здійснив операції з рефінансування банків на 29,2 млрд. грн. — рекордний показник за кілька останніх років.

У листопаді банківський регулятор не лише значно розширив перелік застав, які приймаються при рефінансуванні, а й оголосив про рішення проводити тендери з підтримання ліквідності банків на середньостроковий період щотижня. Строк рефінансування і види забезпечення за кредитами, як наголошують у НБУ, визначатимуться залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку та повідомлятимуться при оголошенні тендера.

Гарна новина для банкірів — це і прихід інвесторів у банки, що виявилися проблемними. Листопад приніс повідомлення про продаж 68% Промінвестбанку братам Клюєвим, які зобов’язалися «влити» в установу близько 5 млрд. грн. 86,7% акцій банку «Надра» придбав Дмитро Фірташ.

Звісно, заявляти про повне розв’язання банківських проблем поки що зарано. Про напруженість, яка зберігається в банківській системі, свідчать у тому числі і ставки міжбанківського кредитного ринку, що залишаються досить високими.

Ставки на грошовому ринку дещо знизилися, KievPrime overnight (основний індикатор вартості гривневих ресурсів на міжбанківському ринку) опустилася до рівня вартості рефінансування НБУ (із 22 до 15%). Однак вартість за 30-денними і більш довгостроковими ресурсами все ще перевищує 20% річних.

І це — гарна новина для вкладників, конкуренція за яких змушує банки зараз не лише піднімати ставки за вкладами, а й пропонувати дедалі ширший вибір депозитних продуктів. Так, за даними НБУ, середньомісячна відсоткова ставка за строковими депозитами в національній валюті минулого місяця зросла відразу на півтора процентні пункти (п.п.), що становить більш як 70% приросту цього показника з початку року (2,1 п.п.).

За нинішніх умов навіть у досить великих банків ставки за гривневими депозитами строком на один рік без можливості зняття і поповнення сягають 20%, а у невеликих — ще вище. Це робить банківські вклади мало не єдиною і найпривабливішою альтернативою для захисту заощаджень від інфляції, оскільки як вкладення в нерухомість, так і цінні папери виглядають зараз значно ризикованішими.

Більшість експертів очікують скасування обмежень Національного банку на дострокове зняття депозитів ще до кінця цього року. Як відомо, сума виплат із Фонду гарантування вкладів фізичних осіб була збільшена однією з норм антикризового закону до 150 тис. грн. Наявність державних гарантій, готовність Національного банку підтримувати банківську систему ресурсами, а держави загалом — здійснювати необхідні вливання в капітал у разі виникнення проблем у тих чи інших банків — роблять нинішні позиції банківської системи вже досить стійкими, щоб забезпечити надійність повернення клієнтських депозитів.

Думка експерта

Валерій ПАЦУЙ, начальник управління роздрібного бізнесу ПУМБ:

— Ставки за депозитними продуктами більшості вітчизняних банків досягли максимуму, причому це пов’язано не тільки з кризовими явищами, а й із сезонною активністю. Річ у тім, що в передноворічний період усі банки активізують свою діяльність із залучення коштів приватних клієнтів, тому й у попередні роки ставки сягали свого максимуму саме в цей час.

Що стосується Першого Українського Міжнародного банку, то ми пропонуємо своїм клієнтам не лише конкурентоспроможні відсоткові ставки за депозитами, а й нові депозитні продукти, параметри яких враховують особливості нинішньої нестабільної ситуації на фінансовому ринку і здатні задовольнити потреби найвимогливіших клієнтів.

У рамках депозитного вкладу «Валютний коктейль» наш банк виступає фінансовим консультантом і пропонує клієнтам розмістити кошти одночасно в трьох валютах: гривнях, доларах США і євро. Оптимальна валютна структура депозиту «Валютний коктейль» дає можливість клієнтам мінімізувати валютні ризики й отримати максимальний дохід.

Тим клієнтам, котрі планують накопичити кошти для купівлі нерухомості або автомобіля, ми пропонуємо депозитний вклад «Накопичувальний». У рамках цього депозиту клієнт отримує дохід за високою відсотковою ставкою зі щорічною виплатою відсотків і можливістю достроково розірвати депозит у разі здійснення планованої купівлі без втрати нарахованих відсотків.

Депозитний вклад «Супер Депозит!!!» поєднав у собі найвигідніші переваги: високі відсоткові ставки, можливість поповнення без обмежень і можливість користуватися 50% депозитних коштів протягом усього строку дії депозиту без втрати нарахованих відсотків і без звернення до банку. Відсотки за цим вкладом виплачуються щомісяця.

Новий депозит із авансовою виплатою відсотків дасть змогу клієнтам захистити свої кошти від інфляції завдяки виплаті відсотків у момент розміщення депозиту. Додатковою перевагою цього продукту є можливість його поповнення без обмеження протягом усього строку дії депозиту.