У четвер Верховна Рада відмовилася запроваджувати систему недержавного пенсійного страхування. За ухвалення одного з двох ключових для пенсійної реформи законів — «Про недержавне пенсійне страхування» — проголосували 123 народні депутати при необхідних 226-ти.
Але зміни на ниві залучення коштів наших співгромадян тривають. Того ж дня депутати схвалили, по суті, нову редакцію закону «Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії «Київміськбуд».
Відповідно до документа, кошти для інвестування в житлове будівництво залучатимуться шляхом створення фондів банківського управління, які можуть бути пенсійними або дитячими. Кожен такий фонд буде просто об’єднанням коштів його учасників, переданих у довірче управління вповноваженому банку; надання йому статусу юридичної особи не передбачено.
Уповноважені банки можуть залучати кошти в довірче управління за іншими соціальними програмами, розпочатими за узгодженням із «Київміськбудом».
Кошти фондів банківського управління можуть направлятися банками винятково на придбання іпотечних сертифікатів і формування оперативного резерву.
Усе добре, усе чудово, ось тільки законодавець взагалі не планує вводити київміськбудівський експеримент у загальне річище. Відповідно до ст. 8 щойно ухваленого документа, якщо навіть закон про недержавне пенсійне страхування таки ухвалять, то створені КМБ фонди продовжать роботу на «власній» законодавчій базі — спокійнісінько вкладаючи гроші в афільовані структури, не переймаючись визнаними в усьому світі вимогами диверсифікації пенсійних активів. І мали вони на увазі державний орган із контролю над небанківськими фінансовими установами...