UA / RU
Підтримати ZN.ua

«КАРТКОВА СИСТЕМА» В УКРАЇНІ: ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ

Провідні українські банки-емітенти платіжних карт готуються до переходу на використання більш сучасних чіпових банківських карток...

Провідні українські банки-емітенти платіжних карт готуються до переходу на використання більш сучасних чіпових банківських карток. Нинішнього року емісію чіп-карток міжнародної платіжної системи VISA Int., що базуються на стандарті EMV, можуть розпочати банки «Аваль», ПриватБанк та УкрСиббанк.

Про це повідомив агентству «Інтерфакс-Україна» глава представництва VISA Int. в Україні Сергій Равняго. «Хто встигне першим — важко сказати, оскільки проекти не зовсім прості, чіпові картки — досить складна технологія», — пояснив він.

Так, 3 червня у принципові члени міжнародної платіжної системи Visa Int. прийнято УкрСиббанк. Як повідомив голова правління банку Олександр Адарич, банк має намір у грудні випустити першу чіп-карту Visa стандарту EMV, на кінець 2004 року довести обсяг їх емісії до 500 тис., а на кінець 2005-го — до 1 млн. штук і ввійти у п’ятірку лідерів карткового ринку України.

Заступник голови правління УкрСиббанку Євген Давидович нагадав, що зараз банк розвиває власну платіжну систему Geo, також побудовану на чіп-технологіях. До початку 2005 року банк планує повністю замінити карти цієї системи на чіп-картки Visa.

Є.Давидович також повідомив про плани УкрСиббанку стати принциповим членом платіжної системи MasterCard Int. (зараз банк є її асоційованим членом) і на кінець поточного року довести мережу банкоматів із теперішніх 100 штук до 300. На цей час УкрСиббанк емітував 50 тис. карт системи MasterCard і 100 тис. — системи Geo.

Як повідомлялося, банк «Аваль» 10 квітня нинішнього року випустив першу в Україні чіп-карту системи MasterCard Int. стандарту EMV. Карти системи VISA Int. в Україні поки що випускаються лише з магнітною смугою.

Тим часом Український комунальний банк (Луганськ), за повідомленням того ж агентства «Інтерфакс-Україна», розпочав масову емісію пластикових карток національної платіжної системи «УкрКарт». Договір про реалізацію зарплатного проекту підписано з Луганською обласною клінічною лікарнею, у рамках якого планується емітувати понад 2 тис. карток. На території клініки буде відкрито відділення банку.

Усього для працівників бюджетних організацій та комунальних підприємств Луганської області банк випустить близько 30 тис. платіжних карток.

Український комунальний банк створений 1993 року, він має 38 відділень у промислових центрах і районах Луганської області, а також дві філії в Києві та Сєверодонецьку.

До кінця року банк планує відкрити ще 15 відділень у Луганську. АТ «УкрКарт» — платіжна організація, що розвиває міжбанківську платіжну систему УкрКарт на українському ринку.

Членами цієї платіжної системи є 27 українських банків, які емітували близько 100 тис. платіжних карток. Еквайрингова мережа платіжної системи налічує понад 100 банкоматів.

Що стосується міжнародних платіжних систем, то на 1 квітня 2003 року українські банки емітували 5,746 млн. карт міжнародних платіжних систем, у тому числі MasterCard — 2,514 млн., VISA — 3,143 млн.

Нагадаємо, що ще 30 травня під час зустрічі представників НБУ та українських банків обговорювалася можливість створення в Україні Єдиної системи, яка працюватиме одночасно за технологіями як національних, так і міжнародних платіжних систем. Передбачається, що НБУ виконуватиме функції розрахункового банку системи через кореспондентські рахунки комерційних банків, які у ньому відкриті.

«Система простіша у використанні, оскільки прийом банківських карток на внутрішньому ринку не залежить від зв’язку банку з будь-якою з міжнародних платіжних систем. Усі внутрішні питання між банками країни вирішуються без участі міжнародних платіжних систем», — підкреслювалося у протоколі зустрічі. Проте представники міжнародних платіжних систем в Україні стверджують, що Нацбанк не обговорював із ними ідею створення Єдиної національної платіжної системи.

«На нараду, яку проводив НБУ, систему VISA не запрошували. Нам дуже хотілося б зустрітися з керівництвом НБУ для обговорення цього проекту», — заявив журналістам глава представництва VISA Int. в Україні Сергій Равняго. Як повідомлялося з посиланням на віце-президента MasterCard Europe Андрія Корольова, питання створення Єдиної системи не обговорювалося і з представниками MasterCard.