Національний банк України затвердив методичні рекомендації для банків України з розробки програм протидії легалізації грошей, отриманих злочинним шляхом. Це закріплено постановою №164 від 30 квітня 2002 року.
Постанову прийнято на виконання вимог закону України «Про банки та банківську діяльність», а також сорока рекомендацій Міжнародної організації з питань протидії відмиванню злочинних доходів (Financial Action Task Force on Money Laundering — FATF).
Методичні рекомендації містять у собі, зокрема, 15 загальних ознак, які можуть свідчити про відмивання грошей. Серед них — невмотивована відмова клієнта в наданні даних про себе; відмова клієнта від більш вигідних умов під час банківських операцій; явна невідповідність проведених клієнтом операцій профілеві його діяльності; роздрібнення грошових сум, які переказує клієнт (якщо загальний обсяг усіх перерахувань перевищує 50 тис. євро); відсутність економічного сенсу в операціях клієнта тощо.
Окрім п’ятнадцяти загальних ознак, рекомендації містять більше 30 спеціальних ознак відмивання грошей під час проведення конкретних банківських операцій.
Відповідно до рекомендацій, види діяльності, при яких можливість відмивання грошей найвища, — діяльність із переведення й інкасації коштів, а також валютообмінні операції (для юросіб, що не є банками); діяльність офшорних компаній (у тому числі банків); туристичний бізнес; ігорний бізнес; реалізація предметів мистецтва та антикваріату; торгівля коштовними металами, автомобілями або нерухомістю тощо.
За географічною ознакою, країни з найбільшою ймовірністю відмивання грошей — це держави, які підтримують тероризм, офшорні території і країни, що не виконують рекомендацій FATF.
Як уже не раз повідомлялося в пресі, Україна перебуває в «чорному» списку FATF як країна, яка не сприяє боротьбі з відмиванням «брудних» грошей. Однак FATF може виключити її з цього списку вже поточного року, якщо вона почне активно боротися з цією проблемою (передусім ідеться про прийняття відповідного законодавства).
Чергова сесія FATF, на якій розглядатиметься «українське питання», відбудеться в червні поточного року.