На іпотечному ринку України поки що немає тих тенденцій і ризиків, які мали місце в США і призвели до масштабної іпотечної кризи, вважають кандидат економічних наук, голова правління банку «Аркада» Костянтин Паливода і його заступник, доктор економічних наук Павло Гайдуцький.
«У нас іпотека виникла менше десятиліття тому, а динамічно вона розвивається лише останні 3-5 років. І хоча за останні 3 роки обсяги іпотечного кредитування в Україні зросли у 15 разів, однак як абсолютні, так і відносні його показники залишаються ще дуже незначними. Сьогодні нерухомість у кредит купує лише 1% населення. Отже, портфель незадіяних платоспроможних клієнтів ще дуже великий», — переконані експерти.
Вони також звертають увагу на те, що іпотечні кредити в Україні досить дорогі, і їх можуть сплачувати лише 10% працездатних осіб з відносно високими доходами. «Нескладно підрахувати, що на сьогодні лише 10% потенційних позичальників змогли скористатись іпотекою для придбання нерухомості», — зазначають представники керівництва банку.
За словами експертів, вимоги до іпотечного кредитування в Україні значно жорсткіші, ніж у США: при видачі таких кредитів грунтовно перевіряється платоспроможність позичальників, а банки беруть предмет іпотеки із заставою, яка оцінюється на 20–30% вище суми кредиту, тобто мають певний запас ліквідності предмета іпотеки.
«Випадків неповернення іпотечних кредитів дуже мало. Швидше навпаки — масовими є дострокові погашення», — додають Паливода і Гайдуцький.
Крім того, за словами банкірів, частка іпотечних кредитів у загальному кредитному портфелі банків становить близько 12%. «Тому, незважаючи на високі темпи зростання іпотечного кредитування, обсяг цього ринку залишається незначним — лише 8% ВВП (станом на 1 січня ц.р. загальний іпотечний портфель банків досяг позначки 57,2 млрд. грн.), тоді як у США, нагадаємо, — 75% ВВП. Таким чином, в Україні на іпотечному ринку поки що немає тих тенденцій і ризиків, які мали місце в США», — впевнені експерти.
Докладніше читайте у статті Костянтина Паливоди і Павла Гайдуцького «Чи загрожує Україні іпотечна криза?» у свіжому номері «ДТ».