UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: «Ліками загальної дії» від кризи могло б стати перетворення МВФ на кредитора останньої інстанції

«Ліками загальної дії» від кризи могло б стати перетворення Міжнародного валютного фонду на кредитора останньої інстанції для центральних банків (урядів), вважає доктор економічних наук, професор Олександр Шаров.

«Ліками загальної дії» від кризи могло б стати перетворення Міжнародного валютного фонду на кредитора останньої інстанції для центральних банків (урядів), вважає доктор економічних наук, професор Олександр Шаров.

На його думку, це питання, швидше за все, буде піднято на другому міжнародному антикризовому саміті в Лондоні, де зберуться міністри фінансів країн «Групи 20».

«Ліками загальної дії» могло б стати перетворення МВФ на кредитора останньої інстанції для центральних банків (урядів). Можливо, у цьому напрямі і буде спрямовано зусилля. Що потребуватиме спрощення і більшої стандартизації процедури «рефінансування від МВФ», тобто тих же кредитів типу «стенд-бай»», — відзначив він у статті для «Дзеркала тижня».

Крім того, на думку професора, представники країн, що розвиваються, наполягатимуть на більшій ролі, тобто збільшенні кількості голосів в керівних органах МВФ.

«Країнам-боржникам завжди хотілося мати більше прав для визначення умов отримання кредитів і, голов­не, їхнього повернення. Фонд же, котрий по суті являє собою глобальну «кредитну спілку», завжди наполягав на принципі: який внесок — стільки і голосів. У чому його підтримували й основні спонсори», — нагадав він.

При цьому Шаров підкреслив, що компроміс у вигляді збільшення квот низки країн, з відповідним перерозподілом голосів, був би виправданий тільки у випадку, якщо б претенденти на керівництво мали які-небудь конкретні пропозиції щодо порятунку світової економіки.

На його думку, зібравшись в Лондоні, світові лідери, швидше за все, в черговий раз закликають до підвищення відповідальності міжнародних фінансових організацій за боротьбу з кризовими явищами.

«Насамперед йтиметься про Міжнародний валютний фонд, котрий і так уже не перший рік намагається налагодити таку роботу. Проблема, втім, полягає в наявності відповідних інструментів впливу. Справді, проблема, оскільки поки що не дуже зрозуміла природа кризи, а отже, й можливі способи її пом’якшення, а тим більше запобігання», — підкреслив він.

Докладніше читайте в статті Олександра Шарова «Робота над помилками. Логічними» у свіжому номері «ДТ».