В Україні повним ходом іде переділ сфер економічного впливу. Недружнє поглинання успішного бізнесу або відверте захоплення привабливого об’єкта - нині звичайне явище. Такими ж звичними стали нові методи загарбників, які зазвичай спираються на правоохоронні органи та прикриваються іменами «великих людей». Серед тих, кого згадують всує, - особи, що надежать до найближчого оточення президента.
Півроку живе постійними перевірками і ретельними обшуками харківське «Барабашово», найбільший в Україні промтоварний ринок. З аналогічними проблемами стикнувся й інший масштабний торговельний майданчик - «7-й кілометр» під Одесою. Торговці на обох базарах, не змовляючись, скаржаться на відверто замовний характер адміністративного тиску, на істотне збільшення розмірів поборів, які стягують численні різнокаліберні «контролери». Поріднює два підприємства і ще одна характерна обставина. В обох випадках таємничі громадяни наполегливо рекомендують власникам «поступитися» ринками. І в Харкові, і в Одесі загадкові «посередники» стверджують, що діють від імені Юрія Іванющенка, особистого друга глави держави та депутата парламенту від Партії регіонів.
Олександр Фельдман, член тієї ж фракції та власник «Барабашово», пообіцяв ринок не продавати і заявив, що ім’ям Іванющенка просто прикриваються «дрібні здирники та шахраї». З аналогічною заявою поспішили виступити й власники «7-го кілометра». Час минув. Проблеми залишилися.
Характерно, що тиск на великих підприємців, здійснюваний від імені впливових «регіоналів», став традицією саме на Півдні та Сході країни, в областях, що вважаються вотчиною ПР. Так, у Луганській області давно й старанно пресингують власників фабрики «Краснолуцька». Власникам об’єкта рекомендують продати його швидше та дешевше. За неофіційною інформацією, як аргумент використовують ім’я Олександра Єфремова - керівника парламентської фракції ПР. З його відома чи без нього - невідомо.
Масштабний переділ на користь самозваних «друзів президента» відбувається й у Криму. Герой більшості скандалів - ще один депутат-«регіонал» Василь Хара, який очолює Федерацію профспілок України. Діяльність ФПУ та її «дочки», «Укрпрофоздоровниці» (старанно збуває унікальні санаторії на Південному березі), була об’єктом постійної критики з боку передчасно померлого прем’єра АРК Василя Джарти. Спритність профдіячів залишається предметом пильної уваги прокуратури, яка порушила десятки кримінальних справ зафактами порушень у діяльності ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». У пресі регулярно з’являлася інформація, що приналежні профспілкам об’єкти (наприклад санаторії «Ясная поляна» і «Курпаты») здаються за підозріло заниженими цінами фірмам, наближеним до керівництва ФПУ, з перспективою повного відчуження. Але пан Хара відкидає всі обвинувачення, півроку ігноруючи виклики в прокуратуру.
Колинині покійний голова РадмінуКриму Василь Джартивиступив категорично проти незаконного відчуження і необгрунтованого перепрофілювання лікувально-оздоровчих установКриму, пан Хараназвав смертельно хворого колегу по партії ініціатором необгрунтованих репресій і пригрозив йому «божою карою». При цьому профбосне втомлюється клястися у вірності партії та відданості президентові, прикриваючись ім’ямЯнуковичаяк щитом.
Наскільки щираця вірність, запитання. Головою ФПУ Василя Хару було обрано 2008-го, він змінив ставленика «помаранчевих» Олександра Юркіна. Ні для кого не секрет: ротація відбулася за згодою тодішньої влади. «Відданий» Януковичу Хара, очоливши майже десятимільйонне профспілкове військо, всіляко ухилявся від допомоги партії під час опозиційних акцій 2009 року та від допомоги її лідерові під час президентських виборів-2010.
Цікавим виглядає нещодавнє звільнення першого заступника пана Хари, Юрія Кулика. Кажуть, що причиною звільнення стала відмова останнього від участі в організації акцій протесту профспілок проти діяльності Генпрокуратури і політики президента.
Можна допустити, що не всі можновладці впевнені в тривалості правління Віктора Януковича. Легко припустити, що дехто квапиться відрізати шматок якомога жирніший. Чим лише посилюють ворожість населення до влади, у такий спосіб підіграючи непримиренній опозиції.
Кажуть, що чутки про масштаби «дружнього шабашу» дійшли до самого Віктора Федоровича. І він, побачивши в явищі загрозу для свого й без того не занадто оптимістичного рейтингу, нібито видав силовикам неофіційне розпорядження - «прошерстити» популяцію самозваних «президентських друзів». А декому нібито рекомендував вгамувати апетити. Чи правда? Подивимося...