UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bitcoin: індекс страху, жадібності та віри

Автори: Сергій Следзь, Вадим Башта

Схоже, що тих, хто возить американський кеш літаками, щоб, наприклад, в Африці придбати золото (за яке, приміром, можна розжитися нерухомістю в Арабських Еміратах), мало цікавить криптовалюта, яка, здавалося б, для цього призначена. Натомість крипту активно використовують інші (включно з українськими чиновниками — за минулий рік їхніх криптодекларацій побільшало на 10%) для власного збагачення. Але...

Читайте також: Біткоїн дорожчає через рішення Трампа відкласти мита на авто з Канади та Мексики

Після січневої трампоейфорії на крипторинку розпочався потужний розпродаж, з’явилися ознаки паніки та розгубленість. Чимало невеликих гравців за ці місяці стали фінансовими банкрутами. Тому плани на придбання Lamborghini їм довелося відкласти. Щось пішло не так...

Безумовний лідер криптосвіту — Bitcoin — на початку року стрімко злетів, проте з такою ж швидкістю потім провалився в зону депресії. Адже учасники ринку так щиро очікували повноцінного й рівноправного стратегічного крипторезерву в країні, що емітує американський долар. Тож тепер «бики» стали «ведмедями», хоча гравці все ще сподіваються на другу криптохвилю.

Щось пішло не так

У перші дні 2025-го Bitcoin двічі впевнено перетинав цінову планку у 100 тис. дол. за один ВТС. Максимальне тестування позначки 109 тис. дол. за ВТС відбулося 20 січня.

Фейсбук та інші соцмережі зарясніли святковим криптонастроєм, мовляв, «теплий вітер уже повіяв» і слід приготуватися до суперприбутків для вкладників на крипторинку. Впевненості учасникам ринку додавало розуміння, що «граються» з криптою не лише дрібні інвестори. Деякі кити ринку, зокрема, інвестфонд BlackRock Inc., організували біржові фонди (ETF), орієнтовані на крипторесурси. Зацікавилися криптоекзотикою навіть деякі пенсійні фонди.

Провідні політики США взагалі пообіцяли зробити криптооазис у Америці і навіть здійснили певні (щоправда, радше, декларативні) кроки у цьому напрямі. Так, президент Сполучених Штатів підписав указ про створення Стратегічного Bitcoin-резерву США та Запасу цифрових активів.

Читайте також: Віртуальне золото: чому виріс біткоїн і як сьогодні заробляють на криптовалюті

У криптоспільноті розпочалося активне обговорення питання, на якій ціновій позначці зупиниться Bitcoin до фінішу поточного року. Жадібність підігрівала жадібність. У Вашингтоні відбувся так званий криптобал (Crypto Ball) на честь інавгурації американського президента.

Однак уже за кілька тижнів вартість криптоактивів стрімко покотилася донизу...

Проте Bitcoin, як і практично вся криптокомпанія, малопродуктивний. Адже співвідношення суми криптотранзакцій до загального обсягу криптоактивів просто мізерне. Решта — фактично масивний спекулятивний навіс.

Для ВТС життєво необхідно, щоб існував бурхливий потік «новеньких» у грі. Байдуже, чи це будуть мільйони дрібних гравців або ж світові інвестфонди, які вирішили поспекулювати. Головне — обсяг ринку, якого буде досягнуто, та ціна, що складеться в результаті транзакцій.

Без фундаменту

Кожен бажав би фінансової підтримки на випадок непередбачуваних витрат, наприклад у разі втрати роботи. Для когось це звичайний депозит у банку, іншим доступна, до прикладу, інвестиційна квартира. Акції, нерухомість, земля, золото, власна справа, фінансові інструменти (цінні папери тощо) — це інвестиції, які за розумного ризику генерують поточний і майбутній доходи. Звісно, такий прибуток нестабільний і не є цілком гарантованим. Акції можуть зростати й падати у ціні, депозити знецінюватися, бізнес прогоріти, а квартира може значний час перебувати у режимі простою.

Читайте також: У США винесли вирок російському хакеру, який вкрав рекордну кількість біткоїнів

В усіх перелічених інструментах зазвичай рівень інвестиційного ризику тісно пов'язаний з очікуваною прибутковістю. Більшість інструментів інвестицій мають певну спільність. У них міститься фундаментальна цінність (або ж прив’язка до неї), яка забезпечує поточний і майбутній доходи. Вони не можуть зрости без видимої причини в рази, але ж і швидка подорож до майже нуля неможлива.

Інша річ — крипторесурси. Це інструмент мегаризикових інвестицій, схожий на будинок без фундаменту, який може простояти відносно довго, якщо пощастить, але не виключена і його руйнація в будь-який момент.

Грошовий капітал у вигляді фіатних грошей — це кошти, призначені для придбання будь-чого для власних потреб. Такі визнані вільноконвертовані фіатні валюти, як євро, долар, британський фунт, швейцарський франк, канадський та австралійський долари, тепер не забезпечені золотом, але отримують свою вартість від довіри до емітента (конкретна країна із сильним урядом або центральний банк). Натомість успішний першопрохідник криптосвіту Bitcoin — це узагалі не гроші, адже:

Натомість крипторинок забезпечує індивідуальне збагачення або, навпаки, банкрутство його учасників. Драми у криптосвіті стабільно трапляються не лише у зв’язку із «американськими гірками» вартості криптоактивів, але й через крадіжки у віртуальному світі, відверті шахрайства, випадкову втрату паролів доступу до цифрових скарбів тощо.

Читайте також: Трамп наступного тижня у Білому домі проведе перший саміт з криптовалют

Ось як охарактеризував Bitcoin голова Національного банку Швейцарії Мартін Шлегель у відповідь на ініціативу деяких місцевих криптоентузіастів щодо включення ВТС до офіційні резервів ШНБ:

  1. висока волатильність. Неможливі довгострокові стратегії й гарантії вартості активів центробанку;
  2. недостатня ліквідність. У разі необхідності резерви мають бути оперативно використані у рамках грошово-кредитної політики;
  3. проблеми з безпекою. Крипторесурс — це, по суті, програмне забезпечення, яке може містити в собі вразливість, помилки та потенційні загрози.

Спекулятивна функція

Розробники задумували Bitcoin як зручний засіб транскордонних платежів без посередника. Проте практично зі старту основною функцією крипторесурсів стали спекулятивні інвестиції. Саме спекулятивний фундамент утримує будинок крипторесурсів і не дає йому розсипатися на умовні молекули. А раптове підключення до гри провідних політиків провідної економіки світу додає особливої наснаги та драйву ринку.

Дедалі більше й більше людей на планеті з кожним роком прагнутимуть купити хоча б трішки Bitcoin або іншого криптоактиву. Такі мрії магнатів, що казково збагатилися за рахунок інших торговців на крипторинку. За рахунок залучення мільйонів нових дрібних і великих учасників (а зараз у криптогрі понад 4% жителів планети) уся ця криптоісторія, дійсно, може тривати десятиріччями. А нещодавнє тестування планки 100 тис. дол. за ВТС може як витверезити гравців, так і, навпаки, надихнути їх.

Хоча зрозуміло, що цінність Bitcoin не забезпечено ні фізичними активами, ні національним валовим продуктом, ні довірою до держави.

Оптимісти чи прагматики

«Почніть інвестувати у крипту вже сьогодні, щоб вийти на пенсію у 35 років» — це заклик із соцмереж. Разом з тим серед головних скептиків крипти — прагматики з ЄС. Ставлення до криптоінструментів у Європі дуже розсудливе і обережне. До того ж варто усе ж пам’ятати: сьогодні в жодній країні світу ні ВТС, ні будь-яка інша криптовалюта не приймається в обов’язковому порядку як законний платіжний засіб. Усе — лише на ентузіазмі та добровільності.

Читайте також: Світові пенсійні фонди повертаються на ринок криптовалют - FT

І експоненціальне зростання точно не може бути назавжди. А на кожен приклад інвестиційного джек-поту можна знайти не меншу кількість драматичних невдач. Тим більше що там, де у грі акули, дрібним гравцям точно слід плавати обережно.

Суті, цінності і майбутнього крипторесурсів, найшвидше, не розуміє ніхто у світі, хоча багато хто вдає, що розуміє.

Bitcoin дійсно не можна знищити з технічного погляду. Однак Європа однозначно натякає: майбутнє за цифровими валютами центробанків найпотужніших економік світу. Ці цифрові валюти вільно конвертуються, і їм будуть раді в будь-якому маркеті чи закладі сфери послуг різних куточків планети, звичайно ж, не за їхню віртуальну криптоілюзію, за якою стоять лише страх, жадібність і віра.