Українські банки отримали 86,5 млрд грн чистого прибутку з усіх операцій, включно з фізичними особами та роботою з бізнесом. Це майже вчетверо вище показника за 2022 рік та на 12% вище за результати 2021 року, до повномасштабного вторгнення, повідомляє Національний банк України.
Чому відбулось стрімке збільшення прибутків?
Національний банк пояснив стрімке збільшення прибутків помякшенням регулятивних обмежень щодо діяльності банків. “Головним чинником значної різниці прибутковості, якщо порівняти з попереднім роком, були значно менші відрахування в резерви під збитки від активних операцій, які за рік скоротилися на 86%. Загалом із початку повномасштабного вторгнення банки сформували резерви в розмірі 133 млрд грн, з яких у 2023 році – лише 17 млрд грн” – повідомляє НБУ. Таким чином наголошується, що надмірна кількість резервів, яка була потрібна у перший рік повномасштабного вторгнення наразі не є нагальною потребою. Тому банки нарощували резерви повільніше і значно меншими обсягами.
Операційний прибуток – помірний, внаслідок суттєвого зростання оподаткування
“Операційний дохід за рік зріс на 15% порівняно з попереднім роком, чистий операційний прибуток до відрахувань у резерви – на 19%. Рушієм зростання доходів сектору залишається збільшення процентних доходів як від високоліквідних активів, так і кредитування”, – пояснює поточний стан банківської системи НБУ.
Зниження операційного прибутку пов'язане також зі зростанням оподаткування банківської системи, що було ухвалено відповідним законом. “У грудні 2023 року згідно зі змінами до законодавства банки донарахували річну суму податку на прибуток за результатами 2023 року в цілому за підвищеною ставкою – 50%”, – повідомляє НБУ.
Рентабельність банків – понад 30%
Рентабельність показників капіталу всього банківського сектору України станом на початок січня за підрахунками НБУ обчислюється 31,6%. Відповідно рентабельність капіталів зросла в рази. “Рік тому цей показник становив 9,7%”, – нагадує регулятор.
Раніше НБУ оприлюднив прогноз щодо основних показників економіки країни. Реальний ВВП в Україні продовжить зростати, проте значно повільніше. Тепер цей динамічний показник складатиме 3,6%. На відновлення економіки впливатиме, на думку експертів Національного банку України, м'яка фіскальна політика та продовження пожвавлення внутрішнього попиту. До факторів зростання також в НБУ віднесли і розширення логістичних потужностей. У 2025–2026 роках зростання економіки пришвидшиться. Нацбанк вважає, що сьогодні можна прогнозувати стабільне зростання на декілька позицій до 5,8% та 4,5% показників зростання ВВП, відповідно.