Так склалося, що питання фізіології в нашому суспільстві завжди належали до розряду делікатних. І "жахливе" слово "клімакс" - з того самого списку. Не секрет, що для багатьох цей абсолютно природний процес асоціюється зі старістю. Попри те, що початися він може й у 35, і в 40 років. Усе залежить від спадковості й супутніх захворювань. Наближаючись до 50, жінки дедалі частіше відчувають страхи, викликані майбутньою менопаузою.
В організмі жінки відбуваються гормональні зміни, що впливає не тільки на її фізичний, а й психологічний стан: з'являються дратівливість, тривожні думки, апатія. То раптом хочеться розридатися через дурницю. У цей період жінка особливо потребує розуміння, турботи й уваги близьких.
Можна робити пластику обличчя, змучувати себе дієтами, але без внутрішньої гармонії і здоров'я краса неможлива. Важливо, щоб життя жінки було якісним і гармонійним. Тому продовження жіночої молодості прямо залежить від гормонального балансу, тобто перебуває в компетенції гінеколога й ендокринолога.
Треба визнати, що наші жінки зовсім не володіють достовірною інформацією про користь і ризики використання гормональної терапії. Робота всього жіночого організму повністю залежить від стану гормональної системи. Після 40 років поступово знижується продукування жіночих гормонів, що впливають на роботу головного мозку, стан судин і кісток. Фактично немає органу й системи в жіночому організмі, стан яких не залежав би від рівня жіночих гормонів. Тому в період менопаузи жінку можуть турбувати зміни настрою, підвищена пітливість, зниження лібідо, перепади тиску, сухість слизової геніталій, порушення циклу. Зміни в менструальному циклі можуть проявлятися як кровотечею, так і незначними менструаціями. А так звані припливи - не завжди основна ознака менопаузи.
Найчастіше такі симптоми, як безсоння, нетримання сечі при кашлі або сильному сміху, біль або дискомфорт при статевому акті жінки зовсім не пов'язують з гормональними змінами і, як наслідок, рідко звертаються по допомогу до гінеколога. Нерозуміння процесів, що відбуваються в організмі, призводить до того, що жінка пов'язує все це з утомою, напруженням на роботі, особистісною кризою, і проблема тільки поглиблюється. А в цій ситуації надзвичайно важливо якомога раніше звернутися до фахівця, щоб зрозуміти, як змінити свій спосіб життя й харчування, пройти обстеження і розпочати медикаментозну терапію.
Виникають закономірні запитання: якщо менопауза - це природний фізіологічний етап у житті жінки, то навіщо лікуватися; якщо жінку не турбують вказані симптоми, навіщо йти до лікаря? Річ у тім, що зі зниженням рівня жіночих гормонів зникає їх захисна дія на судини, кістки, клітини головного мозку, і в кілька разів підвищується ризик розвитку атеросклерозу судин, остеопорозу. Також це впливає на пам'ять та інтелектуальні здібності. Крім того, відбуваються порушення в обміні речовин, а це призводить до зайвої ваги. Своєчасне звернення до гінеколога-ендокринолога дасть змогу мінімізувати ці ризики. І найголовніше - фахівець, ураховуючи спосіб життя жінки, перенесені захворювання й спадковість, зможе підібрати індивідуальну схему профілактичних заходів.
Після 40 років особливо важливо приділити увагу способу життя й харчуванню. Доведено, що регулярні заняття спортом поліпшують показники щільності кісткової тканини, тим самим знижуючи ризик переломів. Зі звичного раціону краще вилучити вироби з білого цукру й борошна. Також доведено, що 50 г волоських горіхів на день поліпшують показники ліпідного профілю і зменшують ризик ураження стінок судин. Ще для жіночого організму в цей період надзвичайно корисне насіння льону, краще його вживати в перемеленому вигляді. А от уживати знежирені молочні продукти недоцільно, рекомендується вживати кефір і сир 1-2,5% жирності. Крім того, дуже важливо перестати курити і знизити вживання алкоголю до одного-двох келихів сухого вина не частіше ніж один раз на тиждень.
Куріння, алкоголь, спадковість, ожиріння - це основні фактори ризику виникнення раку жіночої репродуктивної системи. Тож нормалізація способу життя й харчування є однією з умов високої якості життя жінки після 40 років. Якщо по жіночій лінії були випадки раку молочної залози, - це привід особливо уважно поставитися до нормалізації ваги і відмовитися від алкоголю.
Не менш важливі профілактичні огляди. Жінкам після сорока, які повністю здорові і які не мають скарг на здоров'я, рекомендується здавати цитологічний мазок раз на два роки; УЗД молочних залоз слід робити щороку (на шостий-дев'ятий день циклу); мамографію раз на два роки; аналіз крові на цукор щороку; щомісяця проводити самообстеження молочних залоз. Доведено, що жінки, які щомісяця проводять самообстеження, вчасно помічають найменші зміни структури залози. Якщо в жінки серед родичок першої і другої лінії була онкопатологія жіночої репродуктивної системи, у будь-яких родичів першої і другої лінії цукровий діабет набутий, інфаркти та/або інсульти, слід звернутися до фахівця для підбору індивідуальної схеми профілактичного огляду. Також особливо актуально для українських жінок обстежувати функцію щитоподібної залози, а саме контроль рівня гормонів.
Профілактичні заходи дозволяють вчасно запобігти розвитку хвороб або виявити їх на ранній стадії в жінок, які нібито чудово почуваються. Якщо в жінки є порушення загального самопочуття або специфічні скарги, слід звернутися до фахівця для своєчасного виявлення причин цих змін.
Найбільше сперечаються щодо призначення гормональної терапії. Традиційно жінки на пострадянському просторі панічно бояться гормональних таблеток і вважають їх злом, від якого виникають важкі розлади. Однак насправді менопаузальна гормональна терапія спрямована на профілактику одного з найсерйозніших ускладнень менопаузи - остеопорозу, наслідком якого є переломи кісток, часто не травматичного характеру, що робить жінку інвалідом. Крім того, ця терапія дає змогу знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера, зберегти тургор шкіри, словом, сповільнити процес старіння.
Та користь від гормональної терапії буде тільки в тому разі, якщо її розпочати вчасно, за індивідуально підібраною схемою. Багато жінок асоціюють прийом гормонів з високим ризиком раку грудей. Насправді сама по собі менопаузальна терапія раку грудей не викликає. Виникнення злоякісної пухлини можливе, якщо в молочній залозі вже є онкоклітини і вони чутливі до цих гормонів. Знову ж таки, треба врахувати, що не всі пухлини ростуть під впливом гормонів.
Є кілька форм менопаузальної гормональної терапії - таблетки, гелі й свічки. Для кожної жінки підійде своя схема терапії. Перед призначенням лікаря слід пройти низку обов'язкових досліджень: УЗД молочних залоз, мамографію, печінкові проби, аналіз крові.
Пам'ятайте, клімакс - це не хвороба. Прийміть його як доконаний факт, як даність. Життя триває, і яким воно буде, багато в чому залежить від вас.