UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віртуальний роман зі скамером

Золоте правило початку будь-яких стосунків: дивіться, що чоловік робить на самому початку.

Автор: Антоніна Юрченко

Пори року здійснюють свій неухильний рух, і ми знову на порозі весни.

Тане сніг, а разом з ним тануть серця, з щемким трепетом очікуючи кохання. Адже кохати і бути коханими хочеться в будь-якому віці і будь-якої пори року, а навесні - особливо. А щоб закохатися, треба насамперед зустріти ту саму людину. Де ж її шукати?

Наші бабусі і мами знайомилися виключно в реальному світі: на роботі, навчанні, танцях, у парку, громадському транспорті, на відпочинку - словом, скрізь. У нашу цифрову епоху можливостей познайомитися стало набагато більше: є сайти знайомств на будь-який смак і соціальні мережі. Темп життя дуже прискорився, сучасні люди часто не мають часу неквапливо гуляти парком або ж ходити по нічних клубах і дискотеках. Інтернет стає зручним виходом із ситуації вічного цейтноту: можна розмістити анкету й чекати, поки хтось напише. Якщо є вільний час, можна вибрати когось і написати йому. Тобто швидко, зручно, максимально заощаджуючи час і сили.

Є лише один нюанс: у мережі ми ніколи не бачимо живої людини, а тільки той "образ", який вона нам показує. Більшість знайомств в Інтернеті так і не доходить до реальних зустрічей. Людина по той бік екрана не викликала великого інтересу, або ж від початку не було мети зустрітися, а лише збадьоритися й отримати позитивні емоції за допомогою віртуального флірту. Буває, звичайно, що мережеве знайомство переростає в реальні стосунки. Тут як пощастить, адже й знайомства в реальному світі не завжди стають початком романтичних стосунків.

Однак є в мережі особлива категорія персонажів, які, майстерно використовуючи попит на романтику, кохання й стосунки, зробили з цього цілком прибутковий бізнес. Це скамери. Слово походить від англійського scam - шахрайство, ошуканство. Скамери ретельно збирають особисті дані про майбутню жертву, визначають її соціальний статус і доходи, а потім використовують це у своїх корисливих цілях, найчастіше для викачування грошей.

Здавалося б, ну й де тут небезпека? Яка людина в здоровому глузді й твердій пам'яті добровільно віддасть гроші іншій людині, якої ніколи в очі не бачила? У тому то й річ, що, коли доходить до грошових питань, у жертви давно вже немає здорового глузду, а є закоханість, яка дуже спотворює реальність і заважає критичному погляду на речі.

Відразу уточню: скамери не мають якихось надздібностей поневолення волі й розуму іншої людини. Елементарних прийомів виявляється досить, щоб заморочити голову, і шахраї вправно ними користуються.

Жертвами скамерів стають як жінки, так і чоловіки. Спочатку, кілька десятків років тому, викачуванням грошей із заможних чоловіків, котрі, як правило, живуть у Європі й Америці, займалися дівчата (або ж меткі молодики, які представляються дівчатами). Нині ж дедалі більше жінок стає об'єктом полювання: не секрет, що успішні в соціальному плані дами частіше страждають від самотності.

Шукати достойну пару найчастіше немає часу й сил, та й у найближчому оточенні не дуже просто зустріти відповідного чоловіка. І не тільки тому, що в жінки, яка відбулася у фінансовому, матеріальному і соціальному плані, високі вимоги до обранця.

Є й об'єктивні чинники: за даними Держкомстату, 2017 року чисельність чоловічого населення України становила 46%, жіночого - 54%. Тобто чоловіків від початку менше, особливо у віковій категорії 30+. Тут уже треба брати, що дають, а не те, що хочеться. Але, на щастя, завдяки Інтернету тепер можна шукати обранця не тільки у своїй країні, а й по всьому світу. І якщо не дотримуватись елементарних правил обережності, можна зазнати гіркого розчарування, не кажучи вже про фінансові втрати.

Отже, одного чудового дня жінка отримує особисте повідомлення від загадкового незнайомця - просте, щире, не вульгарне й англійською мовою. Воно знеособлене, містить лише загальні фрази, наприклад: "Привіт! У тебе така чудова усмішка, я давно шукаю жінку, схожу на тебе". Тільки не подумайте, що він подивився вашу анкету або профіль у соцмережі і написав саме вам. Це масова розсилка, зі 100 адресаток дадуть відповідь дві-три - з ними скамер і працюватиме.

Щойно ви відповіли, нехай це буде навіть смайлик, палкий кавалер почне закидати вас запитаннями. Це перший етап, коли можна помітити щось дивне й насторожитися. Наприклад, він запитує, як вас звати, хоча ваше ім'я видно. Або - з якої ви країни, хоча у вашій особистій інформації зазначені країна і місто. Або - скільки вам років. Одне діло, якщо ви не написали свого віку або дати народження у відкритому доступі, й інше - якщо ця інформація є. Це нібито дрібниця, але людина, яка зацікавилася саме вами з найкращими намірами, почитає щось про вас, перш ніж почне листуватися. Скамер не витрачатиме часу на вивчення вашої особистої інформації, адже ви можете й не відповісти йому, тоді треба робити розсилки наступним жертвам, тобто не гаяти часу даремно.

Однак часто бажання знайти щастя в особистому житті, віра в диво сильно приглушують голос розуму. Адже незнайомець так щиро цікавиться вами, а коли востаннє хтось так розпитував вас про особисте? Якщо ще додати масу компліментів, якими пересипані послання вже "закоханого" у вас чоловіка, то серце починає танути. Чоловік зазвичай скупо каже про себе, і, о диво, його бажання так збігаються з вашими! Він теж хоче стосунків, кохання, сім'ї... Адже ви вже розповіли йому про свої бажання, залишилося лише відповісти вам у тон.

Що ж до його особистих даних, з анкети на сайті знайомств чи профілю в соцмережі ви мало про що довідаєтеся. Як правило, там кілька фото, часто - сумнівної якості, зазначено країну проживання, яка заслуговує на довіру (наприклад США) і в якій він ніколи не жив і не живе. Він обов'язково розповість вам сльозоточиву історію про рано померлих батьків і своє нещасне дитинство або ж про передчасно померлу дружину, яка загинула в автокатастрофі або від страшної хвороби в самому розквіті сил. Часто в "безутішного вдівця" є дитина, якій теж сумно без мами, і місія "тата" - знайти їй заміну. Словом, якщо ваше серце не камінь, ви обов'язково відгукнетеся співчутливо.

Професія в шляхетного героя теж дуже респектабельна: військовий, лікар, льотчик, інженер бурових установок. Якщо це американський військовий, то він зазвичай перебуває на службі в якій-небудь гарячій точці. До речі, саме цим і будуть пояснюватися його періодичні зникнення з ефіру. Лікар буде на операції, льотчик - у небі, інженер - на секретному об'єкті тощо. З одного боку, професії шановані, що викликають довіру, з іншого, зрозуміло, що кавалер - не мільйонер. Це важливо для його подальших дій.

Отже, ви розтанули, обмінялися електронною поштою, і тепер він щодня пише вам довгі послання англійською мовою, пересипані словами "кохання", "довіра", "щирість". Якщо ви добре знаєте англійську, то зможете помітити, що найчастіше ці листи повні грубих граматичних помилок. Також часто трапляються смислові нестиковки з історіями, розказаними раніше. Ви також можете помітити, що він забуває те, про що ви розповідали йому раніше. Це не дивно, адже він листується з десятком інших жертв, йому ніколи запам'ятовувати.

Чому електронна пошта, а не телефон чи скайп у нашу добу розвинених комунікацій? Тому що треба розмовляти, а мову він знає погано. Якщо вам, що трапляється рідко, вдасться обмінятися телефонами і здзвонитися, зв'язок буде поганий, а мова чоловіка невиразною. Щодо відеоповідомлень - та сама історія, і красунчик з фото точно не той, з ким ви насправді спілкуєтеся.

Ви листуєтеся дедалі більше й більше, і ось він уже зібрав валізи й їде до вас, але раптом на кордоні виникла непередбачувана несподіванка: він віз вам цінний подарунок, а за нього треба заплатити мито. А грошей у нього з собою немає. Але якщо ви вже майже сім'я, для вас буде неважко заплатити за рідну людину мито, якихось кілька сотень євро? Адже за кілька днів відбудеться довгоочікувана зустріч. Або ж у розпал вашого роману за листуванням він раптом серйозно занедужує, і йому потрібна термінова операція, на яку знову ж бракує грошей. Уся надія на вас. Ці прикрі й драматичні перешкоди на шляху до особистого щастя можуть мати ще десятки різних облич, але все закінчується однаково - проханням про гроші. І якщо ви починаєте сумніватися, будьте певні - вас засипатимуть гіркими скаргами, претензіями і докорами. Добре, якщо ваш здоровий глузд усе-таки візьме гору.

Щойно ви твердо й неоднозначно відмовите "нареченому" у грошовій допомозі, він розчиниться в просторах Інтернету, і більше ви про нього ніколи нічого не почуєте. Утім, якщо ви йому допоможете грошима, станеться те саме. Буває, що в жертви немає таких грошей, які просить шахрай, і вона позичає їх у когось або віддає останні заощадження.

У кого ж закохуються жінки в цих історіях? Закохуються настільки, що готові на реальні вчинки і витрачати цілком реальні гроші, часто зароблені нелегкою працею... Тут, на жаль, немає реальної іншої людини, адже її в цій історії практично не існує. Є мрії, надії, сподівання й власні емоції і почуття жінки. Коли немає реального об'єкта, з яким можна взаємодіяти, який може подобатися, а може й відштовхувати, може приваблювати, а може й лякати, коли є тільки власні фантазії та ілюзії, то дуже швидко виникає закоханість і прихильність. І в момент істини найважче розставатися не з іншою людиною, а з усім тим, що жінка вклала у стосунки.

Бажаний приз у вигляді зустрічі й стосунків, який ось уже так близько, подібний до виграшу в казино. Гравець не може зупинитися, програючи дедалі більше й більше, адже перед ним увесь час маячить надія відігратися. Так і в романі зі скамером: стільки було вкладено часу, емоцій, почуттів (які скамер уміло підтримував і підігрівав), що вагомий грошовий внесок уже не здається чимось незвичайним.

Щоб не потрапити в пастку скамера, будьте дуже скептичними на самому початку. Що раніше ви почнете помічати щось дивне й ставити запитання, то менше шансів у вас потрапити в липке павутиння псевдокохання. Як правило, скамери у відповідь на прямі запитання починають злитися, грубіянити або уникати відповідей. Це знак, що спілкування треба припиняти відразу. Взагалі золоте правило початку будь-яких стосунків: дивіться, що чоловік робить на самому початку. Якщо вам щось не подобається, не сподівайтеся, що далі щось зміниться в кращий бік. Також пам'ятайте про те, що в стосунки треба щось привносити, і цей внесок має бути рівнозначним.